Avrupa Birliği (AB), Türkiye’de parlamenter sistemi sonlandıran ve “tek adam” değişikliğini onaylayan referandumunun sonuçlarına yönelik iddia edilen ihlallere dair Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) değerlendirmesini beklediğini açıkladı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB’nin Genişlemeden Sorumlu Temsilcisi Johannes Hahn Pazar akşamı yaptıkları ortak açıklamada, “Anayasa değişikliği metinleri ve özellikle pratikteki uygulamaları, Türkiye’nin Avrupa Birliği adayı olarak yükümlülükleri ve Avrupa Konseyi üyesi olması ışığında değerlendirilecektir” denildi.

Deutsche Welle Türkçe’nin geçtiği haberde, Juncker, Mogherini ve Hahn tarafından yayınlanan ortak açıklamada, “Türkiye’de 21 Ocak 2017’de meclisten geçen, anayasa değişikliğine ilişkin referandumun sonuçlarını not ettik. İddia edilen usulsüzlüklerle ilgili olarak AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu Uluslararası Misyonu’nun değerlendirmesini bekliyoruz. Türkiye’yi OHAL dahil, Avrupa Konseyi’nin endişeleri ve tavsiyeleri konusunda açıklama yapmaya teşvik ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Yapılan ortak açıklamada, Evet ve Hayır oyları arasındaki yakın oranlara dikkat çekilerek, ulusal bir mutabakat sağlanması çağrısı yapıldı.

ABD DE AGİT’İ BEKLEDİĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

ABD Dışişleri Bakanlığının bir sözcüsü Amerika’nın Sesi muhabirinin sorusuna e-posta yoluyla gönderdiği kısa açıklamada, “Türkiye’deki referandum oylamasının neticesini elbette takip ediyoruz. Sonuçların doğrulanması ve AGİT’in (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı) ilk bulgularına ilişkin raporuna kadar yorum yapmaktan kaçınacağız” ifadesini kullanmıştı. (DİHABER)