CHP: ‘YSK, seçimi iptal etmeli’

CHP Genel Merkezi’nde açıklama yapan Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, mühürsüz oy pusulası ve zarfları yüzünden ‘seçim iptal edilmelidir’ dedi.

Başkanlık referandumu sonrası şaibe tartışmaları sürerken CHP’den yeni açıklama geldi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, şu an itibariyle mühürsüz ve geçersiz olması gereken oy pusulalarının ve zarfların tespit edilmesinin imkansız hale geldiğini belirtti.

Tezcan, “Şu an, normal durumda tasnif edilip kayıt altına alınması gereken mühürsüz zarf ve oy pusulaları, kaydedilmediği ve bazılarına sonradan mühür vurulduğu için tespitler imkansız hale gelmiş durumda. Bu haliyle, seçimin iptal edilmesi gerekiyor” dedi.

Tezcan’ın açıklamasından satır başları şöyle:

“İçişleri Bakanı, vatandaşların sandık alanında bulunamayacağını söylemiştir. Ama temsilcimiz YSK’ya, bakanlığın böyle bir yetkisinin olmadığını ve sayımın vatandaşlara açık olması gerektiğinin anayasal hak olduğunu söylemiştir. YSK, bakanın açıklamasına gülüp geçmiştir. Ancak sayım başladığı andan itibaren Türkiye’nin her yerinden gizli sayım yapıldığı ve vatandaşların sayım alanlarına izlemek için sokulmadığı şikayetleri gelmiştir. 19 ayrı şikayeti size gösterebilirim. YSK’ya itirazlarda bulunduk. Saat 17.21 itibarıyla şimdi burada gördüğünüz kısa mesajla YSK tarafından seçim kurullarına gönderilmiştir; sayım döküm işlemlerini siyasi parti müşahitlerinin ve o sandıkta yer alan seçmenlerin izlemesi gerekmektedir.

Doğu ve Güneydoğu sandıkları 16.00’da açıldı. Bu mesaj gittiğinde bir saat olmuş, sayım bitmişti. Bunlar özellikle 2017 anayasa referandumunun tarihin yeniden tekerrür ettiği bir referandumdur. Bu referandum açık oy, gizli sayım ilkesinin uygulandığı sopalı seçim olarak tarihte kara leke olacaktır.

YSK, güvenli bir seçim yapamamıştır, yaptırmamıştır. YSK’nın görevi seçimlerin yargı gözetim ve denetimi altında yapılmasını güvence altına almaktır. YSK, referandumun iktidar gözetimi altında yapılmasının aracı olmuştur.

Kampanya döneminde medya denetimini sağlayan, seçim kanunu değişikliğini OHAL’le yapılan seçim kanunu değişikliğini YSK, anayasanın 67. maddesine rağmen yürürlükte kabul etmiştir.

Oy pusulaları ve zarfları, mühürsüz olarak geçersiz sayılması demek, siyasi partilerin sandık kurullarına üye vermesi hükmünü fiilen anlamsız hale getirmektir. Yok etmektir. Çünkü siyasi partiler sandık kuruluna üye olarak o üyeler yoluyla dışardan oy getirip torbalara sandıklara sokulmasını önlemek üzere bu mühür getirilmiştir. Dışardaki oylarla değiştirilmesini önlemek üzere getirilmiş bir önlemdir. Özellikle bir videomuz var, sayım sırasında. Sosyal medyada üretilmiş bir görüntü değil. Gerçek bir görüntüdür. Bu uygulamanın nasıl bir seçim yaptığımızı en çıplak şekilde gösterdiğini birlikte göreceğiz. Bu bizim avukat arkadaşımızın, kadın arkadaşımızın açık uyarısı itirazıdır. Sonuçta YSK tercih mühürlerinin kullanılacağını genelgeyle belirlemesine rağmen, evet mühürleriyle ilgili karar vererek bir başka usulsüzlüğe yol açmıştır. YSK bu referandumda aynen şunu söylemiştir. Özeti şudur, bizi buraya getiren irade bunu istiyor demiştir. YSK 2017 referandumunda ne yazık ki bizi buraya getiren irade bunu istiyor ifadesini eylemleriyle göstermiş ve kullanmıştır.

Milleti hukuk ekseninde rahatlatacak tek bir karar vardır; seçimin, Yüksek Seçim Kurulu tarafından iptal edilmesidir.”
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir