CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezi’nde basın mensuplarına konuştu. Gazetecilerin sorularını almayan Kılıçdaroğlu’nun konuşması şöyle:

Bütün konuşmalarımda Hayır diyenin de Evet diyenin de başımın üzerinde yeri vardır demiştim. Eşit olmayan koşullarda bir referandum gerçekleştirdik. Ama biz de koşullar eşit olmamasına karşın demokrasiye sahip çıkmak için elimizden gelen her türlü çabayı hukuk zemininde kalarak gösterdik. Evet’i savunanlar hukuk kurallarının dışına çıktılar; ama biz özenle hukuk içinde çaba sarf ettik.

Anayasalar birer toplumsal uzlaşma belgesidir. Hepimizin anayasası olacak. Bir grubun, bir partinin, kişinin, ailenin anayasası olmayacak. 80 milyonun Anayasası olacak diyorduk. Bu referandum bir gerçeği ortaya çıkardı. Toplumun en az yüzde 50’si Hayır diyor. Bu anayasa bir anlamda bir toplumsal uzlaşma belgesi olma özelliğini büyük anlamda yitirmiştir. Siyaset kurumuna bir görev düşüyor. Anayasayı bir toplumsal uzlaşma belgesine dönüştürmek.

YSK REFERANDUMU TARTIŞMALI HALE GETİRDİ

Hukuk devleti kavramı çok önemli. Parlamentolar yasa yaparlar, o yasalara her vatandaş, kurum uymak zorundadır. Eğer yasalara uyulmazsa hukukun üstünlüğü yoktur. Yüksek Seçim Kurulu üzülerek ifade edeyim bu referandumu tartışmalı hale getirdi. Çok açık ve net hiçbir tartışmaya yer vermeyecek şekilde size ilgili yasayı okuyorum.

ÜZERİNDE MÜHÜR BULUNMAYAN ZARFLAR VE PUSULALAR GEÇERSİZDİR

Seçim kanunu 98. maddesi. ‘Üzerinde ilçe seçim kurulu ve sandık kurulu mührü bulunmayan zarflar geçersiz sayılır.’

Ama Yüksek Seçim Kurulu bir karar aldı bu zarfları geçerli saydı. Yine seçim kanunu 101. maddesi. ‘Arkasında sandık kurulu mührü bulunmayan oy pusulaları geçersizdir.’

Yüksek Seçim Kurulu toplanıp ‘bunlar da geçerlidir’ dedi. YSK’ye soruyorum. Vatandaşlar görevlerini yaptılar. Hiçbir itirazımız yok. Sonuna kadar saygılıyız. Ama hiçbir kurum kendisini parlamentonun üstünde göremez. Kaldı ki yasa maddesi böyle, buna dayandırarak çıkardığı genelge de böyle. Ama siz oturuyorsunuz iktidar partisinin bir itirazı üzerine bunları geçersiz sayıyorsunuz. Neden?

MAÇ YAPILIRKEN KURAL DEĞİŞTİRİLMEZ

Maç yapılırken, maçın ortasında kural değişmez. Evrensel bir kuraldır. Yüksek Seçim Kurulu, maçın ortasında üstelik zarflar açılmışken kural değiştiriyor. Bunu doğru bulmuyoruz asla kabul etmiyoruz. Milletin kararına saygılıyız ama Yüksek Seçim Kurulu milletin kararına gölge düşürmüştür. Referandumun sonucunu tartışmalı hale getirdiler.

SONUNA KADAR TAKİP EDECEĞİZ

Yüksek Seçim Kurulu seçimin güvenliğinden sorumluyken bir referandumu tartışmalı hale getirdi. Aklın alacağı şey değil. Biz büyük bir milletiz. İçeride ve dışarıda güçlü olmak isteriz. Gücümüzü hukuktan almalıyız. Kurumlar yasalara uygun olarak hareket etmek zorunda. Yapılan bir yanlış bir referandumu tartışmalı hale getiriyor. Bunu asla doğru bulmuyoruz. Sonuna kadar takip edeceğiz. Teşekkür ediyorum.”

Gazeteciler soru sormak isterken, Kılıçdaroğlu “Soru yok efendim” diyerek salondan ayrıldı. (DİHABER)