Siyasi parti temsilcileri: Kararı tanımıyoruz Hayır Kazandı

Referandum sonuçlarını değerlendiren emekçi sol partiler, seçimin gayri meşru olduğunu vurguladı. Seçim ihlallerini hatırlatan siyasi parti temsilcileri, kararı tanımadıklarını ve tek adam diktatörlüğüne karşı sokakta mücadele edeceklerinin altını çizdi.

OHAL koşullarında ve “Hayır” çalışması yürütenlere yönelik saldırılarla gerçen referandum süreci sonrasında siyasi parti temsilcileri açıklama yaptı. Seçimin hukuksuzluğunu dile getiren siyasi parti temsilcileri, kararı tanımadıklarını vurguladı.

ERSOY: TESLİM OLMADIK OLMAYIZ

Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy, “Hayır” çalışması yürütenlerin maruz kaldığı saldırıları ve hukuksuzlukları hatırlattı. Halkın söz ve karar hakkına sahip çıktığına dikkat çeken Ersoy, Türkiye’nin yarısının 16 Nisan’da oyunu “Hayır”dan yana kullandığını kaydetti. Şimdi asıl görevin bu “Hayır”lara sahip çıkmak olduğunu vurgulayan Ersoy, “Yaşamlarımıza, haklarımıza, yaşadığımız ülkeye, demokrasi mücadelemize sahip çıkmak için son üç aydır ‘Hayır’ı nerede savunduysak orada sokaklarda, mahallelerimizde, işyerlerimizde, kent meydanlarında Tek Adam yönetimi dayatmasını kabul etmediğimizi gösterelim. Yalana, dolana, zorbalığa teslim olmadık, olmayız” ifadelerini kullandı.

GÖLLÜ: DİKTATÖRÜN SONU PİRUS ZAFERİDİR

Sonuçları tanımadıkların ve meşru görmediklerini dile getiren Devrimci Parti Genel Başkanı Ufuk Göllü, binlerce insanın gözaltına alındığı ve tutuklandığı OHAL koşullarında eşit bir çalışma yürütülmediğinin altını çizdi. Tüm bunlara rağmen ortaya çıkan sonucun şaibelerle dolu olduğuna dikkat çeken Göllü, şu şekilde devam etti: “Diktatörlüğe karşı dün olduğu gibi bugün de mücadelemiz sokakta sürecek. Diktatörlük yenilecek halk kazanacak. Diktatör için bu pirus zaferidir, sonun başlangıcıdır, biz kazanacağız.”

GÜRKAN: TEK ADAM YÖNETİMİNE KARŞI MÜCADELE EDECEĞİZ

Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan yaptığı açıklamada, OHAL koşullarında yapılan seçimin kampanyasının eşitsizlik ve haksızlıkla dolu olduğunu dile getirdi. “Bütün bunlar yetmezmiş gibi Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) son anda aldığı skandal karar ve açık seçim yolsuzluğu” diyen Gürkan, Erdoğan’ın meşru olmayan seçim sonuçlarını halka dayattığını vurguladı. Gürkan, “Şaibeli referandum sonuçlarına ve tek adam yönetimine karşı mücadele edeceğiz” diye konuştu.

BAŞ: ZORBALIĞA DİRENDİK ÇÜNKÜ HAKLIYDIK

Türkiye Komünist Partisi (TKP) Genel Başkanı Erkan Baş, Türkiye halklarının seçimde büyük bir direniş sergilediğini kaydetti. Tarihin en hukuksuz ve adaletsiz seçiminin gerçekleştiğinin altını çizen Baş, “Hiç kimse ama hiçkimse bin bir zorlukla kazandığımız bu zaferi, yalancılara ve hırsızlara teslim etmemizi beklemesin. Türkiye halkı dik durmaya devam ettiği sürece, referandum sürecindeki kararlılığı örgütlü bir biçimde koruduğu sürece kazanan mutlaka biz olacağız. Biz 15 yıldır bu iktidarın her türlü adaletsizliğine, hukuksuzluğuna, baskısına ve zorbalığına direndik çünkü haklıydık. Bugün de haklıyız ve kazanacağız” dedi.

TAŞ: DEVLET TÜM OLANAKLARIYLA ‘EVET’E ÇALIŞTI

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Başkanlar Kurulu Alper Taş da seçimin gayrimeşru olduğunu belirtti. Seçimin OHAL şartları altında gerçekleştiğini kaydeden Taş, “Referandum sürecinde devlet tüm olanaklarıyla ‘Evet’ cephesi lehine çalışmıştır. Evet için çalışmayan devlet görevlisi neredeyse yoktu” şeklinde konuştu. Taş, referandumun “yok” hükmünde olduğunu kaydetti. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir