YSK Başkanı’ndan yeni açıklama: Oy pusulaları sahte değil

YSK Başkanı Sadi Güven, mühürsüz oy pusulalarının geçerli sayıldığı referandumun ardından bir açıklama daha yaparak, “Oy pusulaları sahte değil, şüphe yok” dedi.

YSK Başkanı Sadi Güven, referandum tartışmalarında eleştiri hedefi olan mühürsüz pusulalarla ilgili açıklama yaptı: Gerçek vatandaş kendisine verilen YSK tarafından imal ettirilen sahte olmayan oy pusularını geçerli bir şekilde sandığa atmıştır. Oy pusulaları sahte değildir. 

YSK Başkanı Sadi Güven mühürsüz pusulalarla ilgili açıklama yaptı. Güven şöyle konuştu:

“Oy verme ve halk oylamasına katılma hakkı anayasanın 67. maddesinde düzenlenmiştir. Bu doğrultuda seçmen listelerini hazırladık. Şartlara haiz seçmen listesinde ismi varsa bizim buradan gönderdiğimiz oy zarfı oradaki seçmene veriliyor. Vatandaş sandığa giderek oyunu tercihini kullanıyor. Vatandaşa verilen zarf ve oy pusulaları YSK tarafından özel olarak üretilen evraklardır. Akşamdan beri tartışmaya konu geçersiz olduğu ileri sürülen oy pusulaları YSK tarafından üretilen gerçek doğru oy pusulasıdır. Sandık kurullarında siyasi partilerin temsilcileri görev yapmaktadır, onların yapmış oldukları hata nedeniyle YSK olarak vatandaşın anayasal hakkını kullanması gerektiğine karar verdik. Gerçek vatandaş kendisine verilen YSK tarafından imal ettirilen sahte olmayan oy pusularını geçerlik bir şekilde sandığa atmıştır. Oy pusulaları sahte değildir.”

YSK’nın mühürsüz oy pusulası ile ilgili ilk açıklaması; “AKP’nin müracaatı üzerine karar verildi”

YSK Bakşanı Sadi Güven, çok tartışılan “mühürsüz zarf”larla ilgili kararlarını, “daha önceki seçimlerin çoğunda da aynı şekilde karar verdik” diye açıkladı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, gayrimeşru sonuçlara dair açıklama yaptı.

Güven, “Saat 23.00 itibarıyla açılan sandıklardaki seçmen sayısının 56 milyon 147 bin 506 olduğu, sisteme girilmeyen toplam 594 bin 76 seçmenin olduğu, ‘evet’ oyları toplamının 24 milyon 763 bin 516 olduğu, ‘hayır’ oyları toplamının da 23 milyon 511 bin 155 olduğu anlaşılmıştır. Kesin olmayan sonuçlara göre evet ve hayır oyları arasındaki fark 1 milyon 252 bin 361. Bu sonuca göre halk oylamasında ‘evet’ çıkmıştır. Kesin sonuçlar itiraz süreleri dikkate alındığında en geç 11-12 gün sonra açıklanacaktır” ifadelerini kullandı.

Güven, çok tartışılan “mühürsüz zarf”larla ilgili ise “daha önceki seçimlerin çoğunda da aynı şekilde karar verdiklerini” söyledi.

Güven’in açıklaması şöyle: “Halk oylamasıyla ilgili bilgi almak isteyenlere e posta ve SMS ile bilgilendirme mesajları gönderdik. Seçim torbalarını seçim günü 05:00’da bina sorumlularına teslim ettik. Siyasi partilerin görevlendirdiği sandık kurulu üyelerine bu seçimde de önceden olduğu gibi eğitim verdik. bugün sandıklar açılmaya başlandıktan sonra sonuçlar kurulumuza ve siyasi partilere ulaşmadan önce ‘Mühürsüz oylar’ şikayeti üzerine kurulumuz dışarıdan getirildiği kanıtlanmadıkça oyların geçerli sayılmasına karar verilmiştir.

Sandıklar açıldıktan sonra bazı sandık kurullarının seçmene oy pusulasını mühürlemeden verdiği şikayetler üzerine oy pusulası ve zarfların dışarıdan getirilerek kullanıldığı kanıtlanmadıkça geçerli sayılmasına karar vermiştir.

Tercih mührü yerine evet mührü dağıtıldığı ve kullanıldığı bilgisi alınması üzerine evet mührünün seçmenin iradesini yansıttığı evet mührü ile mühürlenmiş oy pusulalarını da geçerli saymıştır.” (Kaynak: ETHA – EVRENSEL)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir