AGİT üyesi: “Yaklaşık 2.5 milyon oyla oynanmış..”

Avusturyalı AGİT üyesi Alev Korun’dan referandum yorumu: Yaklaşık 2.5 milyon oyla oynanmış olabileceğine dair şüphe var.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) Türkiye’deki referandum sonucuna ilişkin eleştirileri sürüyor. AGİT’in Avusturyalı üyesi Alev Korun, yaklaşık 2.5 milyon oyun şaibeli olduğunu savundu.

Mühürsüz zarf tartışmasını aktaran Korun, “Yaklaşık 2.5 milyon oyla oynanmış olabileceğine dair şüphe var” dedi.

Duvar’ın aktardığı habere göre; Korun ORF Radyosu’na demecinde, “Bunun sebebi, kanunların sadece resmi zarflara izin vermesi. Fakat Yüksek Seçim Kurulu, yasaya aykırı biçimde, resmi mührü olmayan zarfları kabul etti” dedi.

Avrupa Birliği üyelik süreci bağlamında Türkiye’deki seçimlere gözlemci gönderen AGİT, dün düzenlediği basın toplantısında referandum sürecinin demokratik standartların altında kaldığı tespitinde bulunmuştu.

AGİT: Ya mahkeme ya tarih karar verecek

AGİT adına Türkiye’deki halk oylamasını gözlemleyen Heyet Başkanı Tane De Zulueta, “Sonuç nasıl olurdu buna ya mahkeme ya tarih karar verecek” dedi.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre Ankara’nın imza attığı uluslararası anlaşmalar uyarınca Mart ayından bugüne Türkiye’de anayasa değişikliğine ilişkin halk oylaması sürecini izleyen Avrupalı gözlem heyeti, Türkiye’nin devlet olarak “eşitsizlik ve tarafsızlık” taahhütlerine uymadığını açıkladı. Heyet, halk oylaması sürecinde Yüksek Seçim Kurulu’nun aldığı kararları eleştirirken, muhalefetçe yapılan itirazlara nasıl yanıt verildiğini de 8 hafta sonra yayımlanacak nihai raporda değerlendireceklerini ifade etti.

‘EŞİT OLMAYAN BİR OYUN SAHASIYDI’

CHP ve HDP’nin halk oylamasını iptal ettirmek üzere itirazda bulunmasını yorumlayan Heyet Başkanı Zulueta, halk oylaması süreci ve sonucu için “Eşit olmayan bir oyun sahasıydı. Bu tek başına eşitlik ve tarafsızlık taahhütlerinin (Türkiye tarafından) yerine getirilmemesi anlamına geliyor. Sonuç nasıl olurdu?, bizim görevimizin çok ötesine geçen bir konu ancak buna ya mahkeme ya tarih karar verecek” dedi.
2 thoughts on “AGİT üyesi: “Yaklaşık 2.5 milyon oyla oynanmış..”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir