Ankara’da ‘Hileli Sonuca Hayır’ tepkileri yayılıyor

‘Hayır’ oylarının önde olduğu Ankara’da da protestolar başladı. Batıkent ve 100. Yıl Mahallesi’nde yurttaşlar tencere ve tavalarla referandum sonuçlarını protesto ediyor. ODTÜ’lü öğrenciler de “HAYIR daha bitmedi yeni başlıyor” sloganı ile yürüyor.

Tuzluçayır

Ankara Tuzluçayır Mahallesi’nde halk meydanda toplanmaya başladı. Ankara Tuzluçayır’da halkın önünü polis kesti. Tuzluçayır halkı, “Katil polis mahalleden defol” sloganı atıyor.

Keçiören

Ankara Keçiören’de “hayır”ını sokakta sürdüren halk, basın açıklaması gerçekleştirdi, seçim sonuçlarını tanımadıklarını ilan etti. Eylem, “Her yer Hayır her yer direniş” sloganıyla sona erdi.

Batıkent

Batıkent’liler tencere tavaları ile sokakta ses çıkarma eylemi yapıyor. Ankara’nın Yenimahalle ilçesine bağlı Batıkentte halk referandumun oy sayım işleyişi  ve sonucuna karşı eylem gerçekleştirdi. Batıkent halkı tarafından mahalle mahalle örgütlenen kitle Batıkent metro çıkışında buluştu. Yaklaşık 500 kişinin katıldığı eyleme gezi parkı sürecinden kalan tencere tava eylemi eşlik etti. Batıkent halkı adına yapılan açıklamada: ‘Bu seçim ve YSK başlı başına taraflı ve güvenilmezdir. Seçim devam ederken verilen mühürsüz pusulaların kabulu kararı sadece etiğe değil tam anlamıyla anayasaya aykırıdır. Biz batıkentliler olarak nasıl kampanya sürecinde kapı kapı dolaşıp hayırı örgütlediysek. Bu andan itibaren de yine her kapıyı çalıp bu seçimin geçersiz olduğunu, biz yüzde ellinin yok sayılmaya çalışıldığını ve mücadelenin artarak devam edeceğini örgütleyeceğiz’ denildi.

Açıklama esnasında yapılan provokasyonlara taviz vermeyen kitle eylemin ardından daha sonra tekrar toplanmak üzere sloganlar eşliğinde dağıldı.

100. Yıl Mahallesi

‘Hayır’ oylarının önde olduğu 100. Yıl Mahallesi‘nde yurttaşlar tencere ve tavalarla gayrı meşru referandum sonuçlarını protesto etti.

Yüksel Caddesi

Yüksel Caddesi’nde ise AKA-DER üyeleri, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” dövizleri ile bir araya geldi.

Ankara Kızılay Yüksel caddesinde Kaldıraç’ın çağrısıyla denilerek eylem yapıldı..

Kuğulu Park

Ankara Kuğulu Park için de toplanma çağrısı yapılmıştı. Ancak kitle toplanmadan polis Meclis Kavşağı’nı kapattı. Ankara Kuğulu Park’ta eylem foruma dönüştü. Halk referandum sonuçlarına olan itirazlarını anlatıyor. Polis bekleyişini sürdürüyor.

ODTÜ

AKP iktidarına karşı “ODTÜ Ayakta” diyerek direnen ODTÜ’lüler, bugün de eylemde. “Hayır bitmedi, daha yeni başlıyor” pankartı açan ODTÜ’lüler yürüyüşe başladı. Kampüs içerisinde bulunan 5. Yurt önünde toplanan öğrenciler, ” Diktatöre teslim olmayacağız” sloganlarıyla 100. Yıl mahallesine yürümeye başladı. Kampüs çıkışında ise polis bekliyor. ODTÜ’de yürüyüş A4 kapısı önünde sonlandırıldı. Öğrenciler kampüse döndü.
One thought on “Ankara’da ‘Hileli Sonuca Hayır’ tepkileri yayılıyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir