İstanbul’da “Hayır daha bitmedi” diyen ‘Hayır’ cephesinin tepkileri büyüyor ve yayılıyor

Seçim sonuçlarını gayrı meşru gören “Hayır” cephesi, dün başlattığı sokak eylemlerini bugün de sürdürüyor. İstanbul’un bir çok semtinde yapılan “Hayır daha bitmedi” eylemlerine binlerce kişi katıldı. Eyleme katılım sürekli artıyor.

Kadıköy

Kadıköy’deki buluşma noktası Süreyya Operası oldu. Yüzlerce kişi, “Bu seçim meşru değildir, hayır biz kazandık” pankartı ile “Hayır biz kazanacağız”, “Hayır bitmedi daha yeni başlıyor” dövizleri ile buluşma noktasına geldi. “Hayır bitmedi, daha yeni başlıyor”, “Susma haykır Başkanlığa Hayır”, “Hırsız katil Erdoğan”, “Seni başkan yaptırmayacağız” sloganlarıyla sokaklarda dolaştı. YSK’nin kararına öfkelerini dile getiren Kadıköylüler, camlardan destek verenleri de sokağa çıkmaya çağırdı.

Kadıköy’de binler, “YSK halka hesap verecek”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Kadıköy uyuma Hayır’ına sahip çık”, “Hırsız katil Erdoğan” sloganlarıyla Haydarpaşa’ya doğru yürüyüşe geçti.

Kadıköy’de Hayır’cılar, Haydarpaşa kavşağında basın açıklaması yaptı. Açıklamayı okuyan Ayşe Demir, “Sokakta da, sandıkta da, gerçekte de Hayır kazanmıştır. YSK ve hükümet bütün usulsüzlüklerle beraber seçim sonuçlarını oldubittiye getirmeye çalışmaktır. Sokakta büyük bir güç kazandık. Şimdi hayır çalışmalarına katkı koyan tüm kesimlerle ortak bir mücadeleyi daha da büyüteceğiz” dedi. Açıklamanın ardından eylem sloganlarla sonlandırıldı.

Beşiktaş

Dün binlerce kişinin yürüyüş yaptığı Beşiktaş’ta halk Kartal Heykeli’nde toplandı. “Beşiktaş hırsıza Hayır diyor”, “Her yer hayır her yer direniş”, “Hayır bitmedi mücadeleye devam”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Haksızlıklara hayır” sloganlarıyla Beşiktaşlılar Köyiçi’nin sokaklarını sloganlarla gezerek herkesi seçim sonuçlarını protesto etmeye çağırdı.

Seçim sonuçlarını kabul etmeyerek, sokak eylemlerinin yanı sıra evlerinin cam ve balkonlarından tencere tavalarla ses çıkararak “Hayır kazandık” sloganı atan Beşiktaş halkı, Abbasağa Parkı’na ulaştı.

Beşiktaş’ta yoğun yağmura rağmen yürüyüşlerini coşkulu bir şekilde sürdüren Hayır’cılar, sık sık “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganı atarak Gezi şehitlerinin tek tek isimlerini sayarak andı. 10 bine ulaşan kitle sayısı ile ilçe içerisindeki yürüyüşün ardından tekrar Kartal Heykeli’ne gelen Beşiktaşlılar burada yaptıkları basın açıklamasının ardından eylemlerini sonlandırdı. Beşiktaşlılar yarın (18 Nisan) tekrar buluşmak üzere dağıldılar.

Bakırköy

Bakırköy’de de halk gayrı meşru sonuçlara itirazını dile getirmek için Özgürlük Meydanı’nda toplandı. Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda bir araya gelenler ıslıklar ve alkışlarla YSK’nin kararını protesto etti. Özgürlük Meydanı’nda toplandıktan sonra sloganlarla ilçe içerisinde yürüyüşe geçildi.

Üsküdar

Üsküdarlılar Selimiye Üçgen Parkı’nda bir araya gelerek ilçelerinde çıkan “hayır” sonucunu kutladı, YSK’nin kararını protesto etti. Doğancılar Parkı’na giden Üsküdarlılar yağmura rağmen eylemlerini gerçekleştirdi. Halk camlardan çıkarak eylemcilere alkışlarla destek verdi.

Avcılar

Avcılar halkı, Marmara Caddesi’nde toplanarak, taşıdıkları “Hayır” dövizleri ile  YSK kararını protesto etti. Yağmur altında yapılan eylemde “Hayır”ı savunacaklarını söyleyen Avcılar’lılar tekrar buluşmak üzere sözleşerek dağıldılar.

Sarıyer

Sarıyer Büyükdere Çelik Gülersoy Parkı’nda buluşanlar, mahalle içerisinde sloganlarla, alkışlarla, ıslıklarla yürüyüş yaptı. “Hayır Sarıyer” imzalı, “Hayır biz kazandık” pankartı açılarak yapılan yürüyüşün ardından tekrar parka gelen Sarıyerliler, eylemlerine devam edeceklerini belirtti.

Gazi

İstanbul Gazi Mahallesi’nde halk tencere tavalarıyla ses çıkararak YSK’yi protesto etti.

Sarıgazi

Sarıgazi’de halk “Bitmedi daha sürüyor o kavga ve sürecek yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek” yazılı ‘Hayır Meclisi’ imzalı pankartla ilçede dolaştı. Herkesi “hayır”ına sahip çıkmaya çağıran Sarıgazi’liler “Hayır bitmedi, daha yeni başlıyor”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları ile eylemlerini bitirdi.

Kartal

Kartal halkı da YSK kararını ve referandum sonuçlarını protesto etmek için sokaktaydı. Kartal halkı, Hayır’ına sahip çıkmak için sokaklarda. “Hayır kazandı” diyen halk, “Hayır biz kazandık”, “Reddet diren hayır de” yazılı dövizler taşıyor, sloganlarla eylemi sürdürüyor.

Alibeyköy

Eyüp ilçesine bağlı Alibeyköy’de gayrı meşru seçimleri tanımayan halk, “İradeni çalanlardan hesap sor” şiarıyla Gürpa Market önünde toplandı. Toplanmaya başlayan halka, polis gaz bombalarıyla saldırdı. Edinilen bilgilere göre, saldırıda polis silah kullanarak gruba ateş açtı. Kullanılan biber gazı fişeklerinden de yaralıların olduğu belirtildi. Polis saldırısına rağmen halk sokağı terk etmedi, gerginlik sürüyor.

Esenyurt

Esenyurt’ta bir araya gelenler, mahallede içerisinde yaptıkları yürüyüşle 18 Nisan akşamı saat 19.30’da Depo Örnek Börek önünde buluşarak yapacakları eyleme çağrı yaptı.

Sancaktepe

Sancaktepe Hayır Meclisi, yürüyüşün ardından Demokrasi Caddesi girişinde basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Hayır kazanmıştır” denildi. Açıklamada, “Baskıyla yönetilmeye Hayır diyenler, geleceksizliğe Hayır diyenler, işçi cinayetlerine Hayır diyenler, savaşa Hayır diyenler, ekonomik krize, açlığa, yoksulluğa Hayır diyenlerin, memleketin çoğunluğu olduğu kanıtlanmıştır. Halklar, işçi ve emekçiler, bu şekilde yönetilmeyi reddetmiştir. Sokakta büyük bir güç kazandık. Şimdi meclislerimizde örgütlenerek mücadeleyi daha da büyüteceğiz! ‘Hayır’larımızı örgütleyeceğiz” ifadeleri yer aldı.

İkitelli

Yağmura rağmen sokağa çıkan İkitelliler, “Biz kazandık. Rederandum ve başkanlığınız hükümsüzdür. Tanımıyoruz” yazılı pankartlarıyla mahalle içerisinde yürüdüler.

 

Antalya’da referandum protestosuna polis saldırısı

İzmir Güzeltepe’de referandum protestosu

Eskişehir’de öğrenciler referandum sonuçlarını protesto etti

Ankara’da ‘Hileli Sonuca Hayır’ tepkileri yayılıyor

İzmir’de “Hayır daha bitmedi” diyenlere gözaltı

Her yer hayır, her yer direniş

 

 

 

 
One thought on “İstanbul’da “Hayır daha bitmedi” diyen ‘Hayır’ cephesinin tepkileri büyüyor ve yayılıyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir