KCK: Tutsakların açlık grevini bırakmasını istiyoruz

KCK, “Tutsaklar eylemleriyle AKP-MHP faşizmine karşı yürütülen demokrasi mücadelesini de güçlendirmişlerdir. Bu açıdan bu direnişin daha fazla uzatılmasına gerek kalmamıştır” dedi.

Hapishanlerde PKK ve PAJK’lı tutsakların sürdürdüğü ve 63. gününe giren açlık grevine ilişkin KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı’ndan açıklama geldi.

Açlık grevindeki tutsakların eylemleriyle AKP-MHP faşizmine karşı yürütülen demokrasi mücadelesini güçlendirdiğini belirten KCK, “Bu açıdan bu direnişin daha fazla uzatılmasına gerek kalmamıştır. Bizler de halkımız da gündemleşen konuların takip edilmesi ve bu yönlü mücadelenin başka yol ve yöntemlerle verileceği inancıyla süresiz dönüşümsüz açlık grevinin bırakılmasını istiyoruz” diye belirtti.

Tutsakların Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin, Kürt halkı üzerindeki faşist saldırıların, siyasi soykırım operasyonları ve zindanlardaki baskıların durdurulması için direnişe geçtiğini kaydeden KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “300 civarındaki arkadaş ölüm orucunu sürdürürken, binlerce tutsak da dönüşümlü açlık grevi yürütmektedirler. Tutsakların bu düzeyde kapsamlı direniş içine girmek durumunda kalmaları, AKP-MHP faşist iktidarının Kürt düşmanlığını İmralı başta olmak üzere zindanlardaki uygulamalarıyla daha katmerli hale getirilmesi sonucudur. Tutsaklar halkımız üzerinde baskıların yoğunlaştırıldığı her dönemde olduğu gibi bugünkü baskılar karşısında da sessiz kalmamışlardır. Ömürlerini özgürlük mücadelesine verdikleri gibi, baskılar karşısında da ölümüne direnerek devrimci iradelerini ortaya koymuşlardır. Halkımız da her zaman olduğu gibi devrimci evlatlarının yanında yer almış, bu direnişi desteklemiştir.”

“Tutsakların direnişi, halkın ve demokrasi güçlerinin desteğiyle devrimci tutsakların direniş gerekçesi olan İmralı’daki tecrit, cezaevindeki baskılar, demokratik siyasete yönelik siyasi soykırım saldırılar ve halk üzerindeki faşist saldırılar gerektiği kadar gündemleşmiş ve amacına ulaşmıştır” diye belirten KCK, süresiz dönüşümsüz açlık grevinin bırakılmasını istedi. Açlık grevi taleplerinin artık Kürt özgürlük hareketinin, halkın ve kamuoyunun talepleri haline geldiğini vurgulayan KCK, “Başta İmralı olmak üzere tüm zindanlardaki baskıların ortadan kalkması konusunda üzerimize düşen sorumluluk bundan sonra daha duyarlı biçimde yerine getirilecektir” diye kaydetti.

Açlık grevcilerinin taleplerinde olumlu bir gelişme olmaması durumunda ileride daha planlı ve örgütlü biçimde tutsakların yeniden eyleme geçebileceklerinin söyleyen KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı, “Bu temelde direnişlerini bir daha selamlıyor; amaçlarına ulaştıkları inancıyla eylemlerini bırakma çağrısı yapıyoruz” dedi. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir