ESP: Hayır diyenler 1 Mayıs’a, Hayır diyenler Taksim’e

ESP, diktatörlüğe karşı ‘Hayır’ iradesini büyütenleri 1 Mayıs’ta alanlarda olmaya çağırdı. Faşizme ve diktatöre karşı güçleri birleştirmeye çağrı yapan ESP, “Nasıl ki Hayır bizimse, 1 Mayıs’ta bizimdir, Taksim’de bizimdir. Nasıl ki 16 Nisan’da birlikte hayır irademizi büyüterek İstanbul’u diktatörden aldıysak, Taksim’i de birlikte özgürleştirelim” dedi.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), diktatörlüğe karşı ‘Hayır’ iradesi sergileyenleri 1 Mayıs’ta alanlarda olmaya çağırdı. ESP açıklamasında, “Nasıl ki Hayır bizimse, 1 Mayıs’ta bizimdir, Taksim’de bizimdir. Nasıl ki 16 Nisan’da birlikte hayır irademizi büyüterek İstanbul’u diktatörden aldıysak, Taksim’i de birlikte özgürleştirelim” diye belirtti.

ESP açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Bu yıl, bin bir emek ve bedelle kazandığımız ekonomik ve politik kazanımlarımızı Saray diktatörlüğünün gasp ettiği ve geleceğimizi bir diktatörün iki dudağı arasına hapsetmek istediği tarihi koşullarda karşılıyoruz 1 Mayıs’ı. OHAL yasaları ve KHK’lar ile binlerce insanın işten atıldığı, işsizliğin cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine ulaştığı, taşeron ve güvencesiz çalışma koşullarında iş cinayetlerine kurban olduğumuz, kıdem tazminatlarının gasp edildiği, Bireysel Emeklilik Sigortası soygunu dayatmasına maruz kaldığımız şartlarda karşılıyoruz 1 Mayıs’ı! Özgürlüğümüz, emeğimiz, haklarımız karanlık ve faşist bir sömürü çarkı içinde yok edilmek isteniyor. Diktatöre avuç açan kölelere, dilencilere dönüştürülmek isteniyoruz.

16 Nisan’da diktatöre bağlı hırsızlar çetesi YSK eliyle gasp edilmek istenen emeğimiz, özgürlüğümüz, irademiz, geleceğimiz ve onurumuzdur. Günlerdir ‘Hayır Kazandık’ diyerek alanlara çıkıyoruz. Diktatöre ve hırsızlar çetesi YSK’ya karşı bin bir emekle birlikte kazandığımızı, Hayırımızı birlikte savunuyoruz. Bu kavga emek, onur ve özgürlük kavgasıdır. Bu kavga hepimiz için hayırlı bir gelecek kavgasıdır.”

ESP, “Emeğimizin, özgürlüğümüzün, onurumuzun diktatör ve hırsızlar çetesi tarafından gasp edilmesine hayır diyelim. Onurumuz, emeğimiz ve çocuklarımızın geleceği için sokaklarda yükselen ‘hayır daha bitmedi’ haykırışını büyütelim. 1 Mayıs’ı hırsızlığa, sömürüye ve faşizme hayır diyerek, geleceğimizi diktatöre teslim etmeyeceğimizi göstereceğimiz bir güne dönüştürelim” dedi.

Emekçiler, emekten ve özgürlükten yana saf tutan tüm sendikalar ve örgütlere faşizme ve diktatöre karşı güçleri birleştirme çağrısı yapan ESP, şunları belirtti:

“1 Mayıs’ta sesimizi, sözümüzü ve gücümüzü faşizme ve diktatöre karşı birleştirelim. Nasıl ki OHAL yasaklarını çöpe atıp sokakları birlikte hayır çığlığı ile özgürleştirdiysek, 1 Mayıs 1977 katliamının 40. yıldönümünde Taksim başta olmak üzere tüm yasaklanmış meydanları faşizmden koparıp alalım, özgürleştirelim. Partimiz, Hayır diyenleri 1 Mayıs’ta alanlarda buluşmaya çağırıyor. İstanbul’da Hayır diyenleri Taksim’de buluşmaya çağırıyor. Nasıl ki Hayır bizimse, 1 Mayıs’ta bizimdir, Taksim’de bizimdir. Nasıl ki 16 Nisan’da birlikte hayır irademizi büyüterek İstanbul’u diktatörden aldıysak, Taksim’i de birlikte özgürleştirelim!” (ETHA)

 
One thought on “ESP: Hayır diyenler 1 Mayıs’a, Hayır diyenler Taksim’e

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir