Rusya ile 2015 yılında Suriye’de düşürülen uçak sonrası başlayan kriz tüm girişimlere rağmen giderilmiyor. Türkiye ile Rusya arasında dibe vuran ekonomi ilişkileri normalleşme yerine boyutlanıyor. Domates, salatalık gibi yaş meyve ve sebzeye yaptırım uygulayan Rusya’ya misilleme olarak buğday ambargosu uygulandı. Rusya portakal ithalatına yüzde 5 vergi planı Türkiye’ye yeni yaptırım olarak değerlendiriliyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 3 Mayıs’ta Soçi’de Rus Devlet Başkanı Putin ile bir araya gelecek. Görüşme öncesi Moskova’dan sert açıklamalar geliyor.

‘SIRTIMIZDAN BIÇAKLANDIK’

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, kısa bir süre önce Rusya Başbakan Yardımcısı Arkady Dvorkovich ile yaptığı görüşmenin verimli geçtiğini söylese de, Rossiya 24 TV’ye mülakat veren Rusya Tarım Bakanı Tkaçev, bazı Rus tarım ürünlerinin Türkiye’ye ihracatına sınırlamayı hatırlatarak, “Sırtımızdan bıçaklandık. Hayır, domates pazarımızı Türk üreticilere açmayı planlamıyoruz. Her şeyden önce yerli üreticileri destekleyeceğiz” dedi.

Yaş meyve sebze üreticinin gözü kulağı Ankara’da. Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Ali Kavak, çelişkili açıklamalar geldiğini ve sağlıklı bilgilendirmeyi bekleyeceklerini belirtirken, Uludağ Yaş Sebze Meyve İhracatçıları Birliği Başkanı Prof. Dr. Senih Yazgan da, Rusya tarafından sorunun aşıldığına işaret olmadığını söyledi.

TÜRKİYE BÜYÜK ZARAR GÖRECEK

Rus İzvetsiya gazetesinin dünkü manşet haberine göre ise, Rusya, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan ve Ermenistan’ın üyesi olduğu Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) ülkeleri, portakal dahil bazı tarım ürünlerinin (üzüm, fıstık, hurma, fıstık, Brüksel lahanası) ithalatında yüzde 5 – 13 arasında gümrük vergisi koyma hazırlığı yapıyor. Üzerinde çalışılan tasarı 27 Nisan’da karara bağlanacak. AEB ülkeleri, 2 Ocak’tan beri portakalın gümrüksüz girişine izin veriyordu. Uygulama yıl sonuna kadar uzatılmıştı. Uygulamanın en büyük zararı Türk ürünlerine olacak. Habere göre AEB, Mısır, İran ve İsrail ile bu ürünlerde “gümrüksüz rejim” için görüşüyor.

KRİZ DERİNLEŞİYOR

Öte yandan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Rusya ziyareti öncesi Moskova’da çok sert açıklamalar geliyor. Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç, Türkiye’nin Rusya’dan alınan buğdaya getirdiği vergiyi kaldırmadan, Türkiye’ye uygulanan hiçbir yaptırımı iptal etmeyeceklerini açıkladı.

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre Dvorkoviç, “Buğday için getirilen sınırlamalar kaldırılmadan bizim tarafımızdan hiçbir adım atılmayacak. Buğday yasağı kaldırılmadan bizim herhangi bir şeyi (yaptırım) iptal etme ihtimalimiz yok” dedi.

Dvorkoviç, “Eğer buğdaya yönelik yasaklar kalkarsa üzerinde anlaşmaya hazır olduğumuz birkaç eylem var” diye ekledi.

Türkiye, buğday ve bir dizi ürünün vergisiz ithal edildiği ülkelerin yer aldığı listeden Rusya’yı 15 Mart’ta çıkarmıştı. (DİHABER)