Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Erol Bilecik, referandum sonuçları ve merkez bankası bağımsızlığı üzerine açıklamalarda bulundu. Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) tarafından Tarihi Havagazı Fabrikası’nda düzenlenen 72. Ege Toplantısı’nda konuşan Bilecik, referanduma ilişkin görüşleri dikkat çekti.

Bilecik, “Bu konuda karnemiz son derece iyiydi, tarihimizin en önemli seçimlerinden birinin zedelenmesi maalesef üzücü oldu. Üzerinde oluşan şüphe, seçim sonuçlarından bile önemli olacak. Maalesef böyle bir mirasa sahip olduk.” dedi.

‘SEÇİM GÜVENLİĞİNİ ZEDELENDİ’

Türkiye’nin sahip olduğu seçim karnenin bozulduğunu vurgulayan Bilecik, şöyle konuştu: “Seçim güvenliği, işleyen bir demokrasinin olmazsa olmaz bir koşuludur. Türkiye’nin bu alanda son dönemde sahip olduğu karnenin değişmemesi gerekiyordu. 1946’dan bu yana kimsenin Türkiye’yi eleştirmesi söz konusu değildi. YSK’ye veya buna benzer kurumlara itirazlar olabilirdi. Ama bu konuda karnemiz son derece iyiydi, tarihimizin en önemli seçimlerinden birinin zedelenmesi maalesef üzücü oldu. Üzerinde oluşan şüphe, seçim sonuçlarından bile önemli olacak. Maalesef böyle bir mirasa sahip olduk.”

Bilecik ayrıca, “Son 4 yılda bir seçimden diğerine, seçim beyannameleriyle hükümet programları arasında koşuşturmaktan tüm Türkiye’nin yorulduğunu bir kez daha ifade etmek isteriz” diye konuştu.

MERKEZİN BAĞIMSIZLIĞI KORUNMALI!

Bilecik, merkez bankasının bağımsızlığı konusunda ise, “Piyasaları denetleyen ve düzenleyen kurumların bağımsızlıkları korunmalı” dedi.

TÜSİAD Başkanı Bilecik, konuşmasının sonunda AB üyelik sürecine dikkat çekerek, konunun başından bu yana TÜSİAD için öncelikli gündem maddesi olduğunu söyledi.

‘TOPLUMSAL BARIŞ TESİS EDİLMELİ’

Toplantıda konuşan EGİAD Başkanı Buğra İlter de, referandum sonrası toplumsal barış ortamı ve uzlaşma kültürünün yeniden tesis edilmesi, kısa vadede acı reçeteler içerse dahi ekonomik, sosyal ve siyasi reformlara hız verilmesi gerektiğini belirtti. (DİHABER)