24 Nisan’ı Anma Platformu: “102 yıl oldu! Yüzleşin!”

24 Nisan’ı Anma Platformu, 24 Nisan 1915 Ermeni Soykırımı’nın yıl dönümü dolayısıyla düzenlenecekleri anma etkinliklerine ilişkin Taksim Hill Otel’de basın toplantısı düzenledi

24 Nisan’ı Anma Platformu, 24 Nisan 1915 Ermeni Soykırımı’nın yıl dönümü dolayısıyla düzenleyecekleri anma etkinliklerine ilişkin dün Taksim Hill Otel’de basın toplantısı düzenledi. Ermeni Soykırımı’nın 102’nci yılında yapılan basın toplantısında konuşan İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, “Türkiye’ye kendi suçlarını hatırlatmaya çalışacağız ve demokrasinin tek koşulu olduğunu hatırlatacağız” dedi. Açıklamanın sonunda “102. Yılında Yüzleşin” çağrısı yapıldı.

Yapılan basın toplantısında konuşan İnsan Hakları Derneği (İHD) Eşbaşkanı Eren Keskin, Türkiye Cumhuriyeti’nin değişebilmesi için soykırımı tanıması gerektiğini söyledi. Keskin, “Soykırım tanınmadığı sürece, tahribatlar tazmin edilmediği sürece demokratikleşemeyeceğiz. İnsan hakları savunucuları olarak uzun yıllardır Türkiye muhaliflerinin çok geciktiği bir konuyu hatırlatmaya çalışıyoruz. Türkiye’ye kendi tarihini hatırlatmak istiyoruz. Kendi suçlarını hatırlatmak isteyeceğiz. Bu suçlarla yüzleşmesinin onun demokratikleşmesinin tek koşulu olduğunu hatırlatmaya çalışacağız” dedi. Soykırım sırasında henüz Osmanlı Devleti’nin yaşadığını anlatan Keskin, Türkiye Cumhuriyeti’nin bu mirası üstlenmek istemediğini aktardı.

Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De Platformu Temsilcisi Şenol Karakaş da, Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesinin Ermeni soykırımının bir yanıyla güncel bir sorun olduğunu gösterdiğini söyledi.

Yapılacak anmaların saatleri:

Soykırım dolayısıyla 24 Nisan’da gerçekleştirilecek anma programı şöyle:

* Saat 12.00’de Sultanahmet Meydanı’nda anma düzenlenecek.

* Saat 15.00’te askerde katledilen Sevag Balıkçı Şişli’de bulunan mezarı başında anılacak.

* Saat 19.15’te Tünel Meydanı’nda anma gerçekleşecek.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir