“Referandum İptal Edilsin” diyen binler Kadıköy Rıhtım’a yürüdü – YENİLENDİ

Hayır Meclisleri referandumun iptal erdilmesi talebiyle İstanbul’da merkezi bir yürüyüş düzenledi. Kadıköy Şaşkınbakkal’da biraraya gelen binlerce kişi referandumun iptal edilmesi talebiyle Kadıköy Rıhtım’a yürüdü.

Gayrimeşru referandum sonucunu tanımayan halk eylemlerini sürdürüyor. “Hayır bitmedi, daha yeni başlıyor” şiarıyla yapılan eylemler 8. gününde.

Hayır Meclisleri referandumun iptal erdilmesi talebiyle İstanbul’da merkezi bir yürüyüş düzenledi. Kadıköy Şaşkınbakkal’da biraraya gelen binlerce kişi “Referandum iptal edilsin” pankartıyla Kadıköy Rıhtım’a yürüdü.

Sloganların hiç susmadığı yürüyüş boyunca “Hırsız yandaş YSK”, “Hayır daha bitmedi, daha yeni başlıyor”, “Her yer Hayır her yer direniş”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı. Çevredekiler alkışlarla eyleme destek verdi.

Araç trafiğinin engellendiği gerekçesiyle polisler Çiftehavuzlar’da kitlenin önünü kesti. Yapılan görüşmenin ardından kitlenin önü açıldı.

Kadıköy Rıhtım’a gelen kitle burada “‘Hayır’larımızla 1 Mayıs’a” sloganı attı. ‘Hayır’ına sahip çıkanların yanında olan sanatçı Barış Atay burada kitleye seslendi. Atay, “‘Hayır’ına sahip çıkanlar günlerdir sokaklarda. Mücadeleyi büyütenler olarak biz kazandık. Faşizme ‘Hayır’ diyenler, savaşa ‘Hayır’ diyenler, işçi, kadın, çocuk cinayetlerine ‘Hayır’ diyenler, bu zulme ‘Hayır’ diyenler. Biz kazandık” dedi.

Atay, “Kimseye kulak asmayın ama hiç kimseye. ‘Siz kaybettiniz’ diyenlere kulak asmayın. YSK önünde el pençe ricacı olanlara kulak asmayın. Mücadeleyi siz büyüttünüz. Biz kazandık” diye kaydetti. Atay, “Selam olsun ‘Seni başkan yaptırmayacağız’ diyenlere, bu yolda tutsak edilenlere. Tutsak olanların iradesini savunanlara. ‘Biz kazanacağız’ dedik, biz kazandık” diye belirtti.

Çarşamba günü YSK kesin sonuçları açıklayacağını hatırlatan Atay, “Biz ricacı değiliz bu yüzden YSK’ya ihtarımızdır. Eğer seçimler iptal edilmez ise sokaklar meşru hakkımızdır. Aynı şekilde direnmeye devam edeceğiz. Diktatörlüğe, başkanlığa, padişahlığa ‘Hayır’. Eğer ferman padişahınsa sokaklar da bizimdir. Diktatörlüğün bize sunduğu karanlığı kabul etmeyeceğiz. Yarınlar bizimdir. Bu diktatörlüğü üzerine mutlu bir yarın inşa edeceğiz. ‘Hayır’la 1 Mayıs’a gideceğiz. ‘Hayır’ımızla 1 Mayıs’a gidiyoruz” diye konuştu.

Atay’ın konuşmasının ardından kitle halaylar çekerek eylemi sonlandırdı. ( ETHA)

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir