Eğitim-Sen: Çocukların yaşadığı ağır sorunlara kalıcı çözümler üretilmeli

23 Nisan Çocuk Bayramı dolayısıyla yazılı açıklama yayımlayan Eğitim-Sen, 23 Nisan’ın sadece törensel kutlamalarla geçiştirilmemesi, çocukların yaşadığı ağır sorunlara kalıcı çözümler üretilmesi gerektiğini belirtti.

Eğitim-Sen, 23 Nisan Çocuk Bayramı dolayısıyla yazılı açıklama yayımladı. 23 Nisan’ın çocuk bayramı olmasına rağmen, Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullarda çocuklar için kutlanacak bir “bayram” ortamından bahsetmenin mümkün olmadığının altını çizen Eğitim-Sen, “Türkiye, yıllardır dünyanın tek çocuk bayramını kutlamakla övünürken, ülkemizde çocukların yaşadığı ağır sorunlar, evde, okulda ve sokakta karşı karşıya kaldığı tehdit ve tehlikeler her geçen gün artmaktadır. Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 30’unu çocuklar oluşturmaktadır” dedi.

Çocukların fiziksel, zihinsel, eğitsel, sosyal, kültürel ve duygusal gelişimlerine zarar veren uygulamaların her geçen yıl arttığını kaydeden Eğitim-Sen, “Ülkemizde çocuklara yönelik şiddet ve istismar son 15 yıl içinde katlanarak artmıştır. En dikkat çekici artışın ‘Çocuğa yönelik cinsel istismar’ vakalarında yaşanmış olması dikkat çekicidir. Hedefinde çocukların olduğu şiddet ve istismar vakalarının belirgin bir şekilde arttığı, çocuklarımıza her açıdan karanlık bir geleceğin vaat edildiği koşullarda 23 Nisan’ın ‘Çocuk bayramı’ olarak kutlanmasının ne kadar mümkün olduğu tartışmalıdır” diye belirtti.

23 Nisan’da Türkiye’nin çocuk gerçeği

Siyasi iktidarın, çocuk işçiliğinin ve çocuklara yönelik istismar vakalarının sürekli arttığı bir ülke vaat ettiğini ifade eden Eğitim-Sen, “Siyasi iktidar, çocuklarımızı eğitim biliminin evrensel ilkeleri üzerinden değil, dini kural ve referanslara göre yetiştirildiği; düşünen, eleştiren, sorgulayan değil; düşünmeden, sorgulamadan tamamen ‘itaat’ kültürü ile yetişen bir nesil ve gelecek vaat etmektedir” dedi.

Türkiye’de çocuk işgücünün sürekli arttığını, eğitim çağındaki çocukların okumak yerine tarlada, sanayi sitelerinde son derece sağlıksız, ilkel koşullarda çalışmaya ve yaşamaya zorlandığını belirten Eğitim-Sen, “Çocuk işçiliğinin her geçen yıl artması, mülteci çocuklara yönelik ayrımcı uygulamalar, çocukların en temel yaşam ve eğitim hakkının tehdit altında olmasının hiçbir insani açıklaması yoktur” diye kaydetti.

Eğitim-Sen, “Çocukların yaşam hakkını savunmak ve çocuklara yönelik hak ihlalleri ile mücadele etmek, en temel ve insani sorumluluktur” diye belirtti. (ETHA)

Bugün 23 Nisan; bayramı unutan ‘Çocuk İşçiler’ – ALBÜM
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir