HDP’li Yıldırım: Bizi demokratik siyasetten uzaklaştırmaya çalışıyorlar

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, 23 Nisan sebebiyle HDP grubunu ziyaret eden Türkiye Küçük Millet Meclisi (TKMM) üyeleriyle bir araya geldi. Yıldırım, “Bizi demokratik siyasetten uzaklaştırmaya çalışıyorlar” dedi.

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, 23 Nisan sebebiyle HDP grubunu ziyaret eden Türkiye Küçük Millet Meclisi (TKMM) üyeleriyle bir araya geldi.

Ziyarette konuşan TKMM Meclis Temsilcisi Oya Özden, “Gerçek demokrasilerde bazen zor sınavlar geçilir. Biz de çeşitli sınavlara tabi tutulduk. Bugün Sakarya’dan, Mardin’e, Muğla’dan, Batman’a kadar buradaysak üzerimize düşeni yaptığımıza ve daha fazlasını yapacağımıza inanıyoruz. Önümüzdeki süreçte diyalog zemininin kaybolmamasını istiyoruz” dedi.

Türkiye’de siyasetin bazı türbülansları olduğunu ifade eden TKMM İl Koordinatörü Yakup Karabacak, “Kürt meselesi Türkiye’nin en önemli meselelerinden bir tanesidir. Ayrıca demokratikleşmeyle ilgili de kronikleşmiş sorunlar var. Biz bütün bunların ortak akılla çözülebileceğini düşünen bir yurttaş girişimiyiz. HDP’nin TBMM’de yaşadığı zorluklar ne olursa olsun TKMM’de bu zorluklarla asla karşılaşmayacak. Burada farklı siyasi görüşlerin yer bulacağını biz girişim olarak söylüyoruz. TKMM’deki koltuğunuz her zaman bakidir” diye konuştu.

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım da belediyelere kayyum atanmasına, HDP Eş GEnel Başkanlarının ve milletvekillerinin tutuklanmasının siyasi olduğunu söyledi. Yıldırım, “Hiçbir yerel mahkeme, hiçbir hakim bir milletvekilinin tutuklama kararını alabilecek kadar rahat değil. Aynı şekilde tahliye kararını da yereldeki hakim, Ankara’dan bağımsız veremez” dedi.

Bunun bu ülke demokrasisine itibar kazandırmadığını, 80 milyon kişinin de böyle bir imajı hak etmediğini düşündüğünü kaydeden Yıldırım, “Bütün bu çabaların muradı bizi demokratik siyasetten uzaklaştırma amacı taşıyor. Eşbaşkanlarımızla en son görüşen milletvekili benim. Israrla söyledikleri şu; ’58 kişi tutuklansa ve 1 kişi bile kalsa, o arkadaşımız demokratik siyasette ve parlamenter siyasette ısrar edecektir.’ Bizi sine-i millet tartışmalarına çekmeye çalıştıklarının farkındayız. Biz bu ülkede daha fazla krize sebep olacak, daha fazla kaybettirecek kararlaşmalar içinde olmayacağız” diye belirtti. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir