25 yıllık hekimliğinden istifa edip referandum sonuçlarına itiraz ederek 17 Nisan’da İstanbul’dan yürüyüş başlatan Hülya Şen Ankara’ya ulaştı. Kadıköy Altıyol Meydanı’ndan başladığı yürüyüşe olumsuz hava şartlarına rağmen sürdüren Şen’i Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) önünde kadın örgütleri, sivil toplum örgütleri, Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konsey Üyesi Selma Güngör, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer’in yanı sıra Demokrasi İçin Birlik (DİB) ve Hayır Meclisleri karşıladı.

‘HATALARIMIZI GÖRMELİYİZ’

ODTÜ A1 Kapısı önünde kısa bir açıklama yapan Şen, Cumhurbaşkanı’nın anayasayı kabul etmediğini defalarca açıkladığını hatırlatarak, “Anayasanın askıya aldığı bir yerde hukuk çerçevesi içinde bir mücadele yürütmenin artık mümkün olmadığını düşünüyorum. Dik duran, net konuşan bir muhalefetin olmaması da çok üzücü. Çünkü Türkiye’nin öyle bir sosyolojik yapısı var ki bana sorarsanız yol boyunca gördüğüm, ne iktidarı ne muhalefeti temsil etmiyor. Hatta sivil toplum örgütlerinin bile oturup kendilerini sorgulamak zorunda oldukları, yaptıkları hataları önlerine koyup düşünmek zorunda oldukları bir döneme girdiğimizi düşünüyorum” dedi.

‘DAHA MÜCADELE BİTMEDİ’

Hukuku toplumun belirlemesi gerektiğini vurgulayan Şen, “Topluma rağmen hukuk dayatılamaz, anayasa hiç dayatılamaz, bundan sonraki kuralları biz belirleyeceğiz. Bu bir yürüyüştü aslında; yürümek mümkün ama gündem o kadar hızlı değişiyor ki yürüyüşle gündemi takip etmem mümkün değil. Bu yüzden günde 30 kilometre yürüyüp geri kalanını araçla devam edip Ankara’ya kadar geldik” şeklinde konuştu.

Daha mücadelenin bitmediğine, zor ve baskıya rağmen “Evet” demediklerini, “Hayır” diyerek tarih yazdıklarını vurgulayan Hülya, “Hayır” diyerek mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.

Konuşmasının ardından Anıtkabir’i ziyarete giden Şen, daha sonra Anayasa Mahkemesi binası önünde oturma eylemi yapacak. (DİHABER)