Köln’de onbinler ırkçılığa karşı yürüdü

Köln’de ırkçı faşist parti AfD kongresini protesto eden on binlerce kişi sokaklara çıktı.

Almanya’nın Köln kentinde ırkçı-faşist-kadın düşmanı AfD (Almanya için Alternatif)’yi protesto eylemleri sürüyor.

AfD’nin kongresinin yapılacağı Maritim Hotel’e giden yollar sabah saatlerinde antifaşist gençler tarafından bloke edilirken, öğle saatlerinde de kitlesel gösteriler düzenlendi.

Heumarkt Meydanı’nda toplanan on binlerce kişi kent merkezine yürüdü. Renkli ve coşkulu yürüyüş kentte hayatı durdurdu. En işlek caddeler ve meydanlar ırkçılık karşıtı sloganlarla yankılandı.

4 binden fazla polisin görev yaptığı kentte sabahın erken saatlerine başlayan protesto gösterileri sırasında, Deutz’da yolu kapatan 100 kişilik bir grubun eylemi polis tarafından dağıtıldı. Kent merkezinde ise bir araba yakıldı.

“Köln Geçit Vermeyecek” inisiyatifi tarafından çağrısı yapılan ve Maritim otelinin karşısında bulunan Heumarkt alanında bir araya gelen binlerce kişi ellerinde nazilere karşı pankart ve dövizlerle eylem yapmaya başladı. Kadınlar ise alanda “Irkçılığa karşı kadın zinciri” oluşturarak, AfD’ye tepkilerini dile getirdiler.

AfD kongresi, on binlerce kişinin protesto gösterilerinin gölgesinde, yoğun polis güvenliği altında yapılıyor. Kongreye 600 delegenin katıldığı belirtildi. (Kaynak: ETHA – Evrensel)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir