Meclis’teki 23 Nisan özel oturumda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşması sırasında tansiyon yükseldi. Salondan yanıt gelmesi üzerine Kılıçdaroğlu, “Beni dinlemek zorundasınız” dedi. Meclis Başkanı “Hatipe müdahale etmeyelim” diye vekilleri uyardı. Kılıçdaroğlu ise “Sayın Başkan ben Meclis’in itibarını korumak zorundayım” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, kendisine sataşılması üzerine şunları söyledi: “Milli iradeyi sattınız. Milli irade varsa milli irade burada tecelli etmiştir. Hiçbir sınıf hiçbir makam bu TBMM’yi feshedemez. Ben bu meclisin itibarını korumak zorundayım. Ben milli iradeye saygı göstermek zorundayım. Tarih millet egemenliğini feshetme yetkisini bir şahsa veren milletvekillerini unutmayacaktır.” Kılıçdaroğlu, kendisine tepki gösteren vekillere “Meclis’i satıyorsunuz” diye çıkıştı.

‘BU MİLLİ İRADEYE DARBEDİR, NOKTA’

Kılıçdaroğlu, Meclis Başkanı İsmail Kahraman’a da cevaben şunları söyledi: “Ben Türkiye’nin milli iradeyle iş başına gelenlerin yönetmesini isterim. Seçilmiş Cumhurbaşkanı’na seçilmiş bir milletvekili olarak, siz vekalet ediyorsunuz. Biz bunun yine böyle olmasını istiyoruz. Ancak yeni sistemde milli iradeyi temsil etmeyen bir kişi, Cumhurbaşkanına vekalet edebilecek. Bu ancak, darbe dönemlerinde olur. Bu milli iradeye darbedir. Nokta.”

KILIÇDAROĞLU’NDAN BİNALİ YILDIRIM’A YANIT

Kılıçdaroğlu, Başbakan Binali Yıldırım’a cevaben tekrar söz aldı. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Başbakan’ın yaptığı açıklamayı tekrar dinledim. Sayın Başbakan Numan Kurtulmuş’u örnek veriyor. Hükümet parlamentoya geldi ve güvenoyu aldı. Hükümetin parlamentodan güvenoyu almasında sorun yok. Kim olursa olsun. Gücünü milli iradeden almıyorsa reddediyoruz. İki Meclis’in feshi. Adalet Bakanı açıklama yaptı. Meclis tutanaklarına bakın. Şimdi siz kalkmış fesih yetkisi yok diyorsunuz. Çocuk mu kandırıyorsunuz acaba. Bal gibi fesih yetkisi var.” (DİHABER)