ABD: Türkiye’nin saldırısından endişeliyiz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, “Türkiye’nin ne ABD’yle ne de DAİŞ karşıtı koalisyonla uygun bir koordinasyon oluşturmadan saldırılar düzenlemesinden derinden endişeliyiz” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, “Türkiye’nin ne ABD’yle ne de DAİŞ karşıtı koalisyonla uygun bir koordinasyon oluşturmadan saldırılar düzenlemesinden derinden endişeliyiz. Endişemizi Türk hükümetine doğrudan ilettik” dedi.

“Bu hava saldırıları koalisyon tarafından onaylanmamıştır ve DAİŞ’le savaşta ortak olduğumuz güçlerimizin ölümlerine yol açmıştır” diyen Toner, şöyle dedi: “Ama bu tür eylemler, koalisyonun IŞİD’le mücadelesine ve sahada IŞİD’le savaşan ortaklarımıza açıkça zarar veriyor.”

Pentagon basın dairesi, “Olaydan haberimiz var, gelişmeleri takip ediyoruz. Irak’ta Şengal ve Suriye’de Derik’te gerilimi azaltmak için temaslarda bulunuyoruz” açıklaması yaptı. Pentagon sözcüsü Laura M. Seal de TSK’nin hava harekâtından haberdar olduklarını söyleyip “Tüm komşuları, Irak’ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı göstermeli” dedi. Seal, “Tüm tarafların başka davranışlarda bulunmak yerine ellerindeki olanaklarla DAİŞ’le savaşması gerekiyor. Koalisyon güçleri, Irak ve Suriye’de DAİŞ’in sonlandırılması için mücadele vermekle beraber, tüm tarafların sahip oldukları olanaklarla DAİŞ’le savaşa odaklanması gerekiyor” dedi. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir