1 Mayıs şehitleri Kazancı Yokuşu’nda anıldı

’77 1 Mayısı’nda hayatını kaybeden 34 kişi katledildikleri Kazancı Yokuşu’nda anıldı. Katliamın üzerinden geçen 40 yıla rağmen, faillerinin yargılanmadığına dikkat çekilen anmada, mücadelenin süreceği vurgulandı.

1977 1 Mayısı’nda hayatını kaybedenler, katliamın 40. yılında katledildikleri yerde anıldı.

78’liler Girişimi, Askeri Darbelerin Asker Muhalifleri Derneği, Emekçi Hareket Partisi (EHP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Karşı Sanat Çalışmaları ve Yeşiller ve Sol Partisi, katliamın gerçekleştiği Taksim Meydanı’nda bulunan Kazancı Yokuşu’nda, “1 Mayıs 1977 katliamını unutmayacağız Taksim Meydanı’ndan vazgeçmeyeceğiz” yazılı pankartı açtı. 1 Mayıs şehitlerinin fotoğraflarını ve karanfiller taşıdı.

1 Mayıs şehitleri şahsında yapılan saygı duruşunun ardından 78’liler Girişimi İstanbul Sözcüsü Yunus Bircan, ortak hazırlanan basın metnini okudu. Bircan, katliamın üzerinden 40 yıl geçmesine rağmen şehitler anısına bir anıt bile yapılmadığını kaydetti. “Bu meydan arkadaşlarımızı, kanları yerde, toprağın altından doğru insanlığa, Ahmet Arif’in deyişiyle ‘öyle mahsun, öyle garip’ bırakıp gidemeyiz” diyen Bircan, Taksim Meydanı’ndan asla vazgeçmeyeceklerini söyledi.

‘TAKSİM 1 MAYIS MEYDANI’DIR YASALLAŞMALIDIR’

Taksim’in özgürlük alanı olduğunun altını çizen Bircan, “Taksim gibi alanlar halkı kendine çeker, birleştirirler. Modern insan, itiraz eden insandır” dedi. Devletin, özgürlük ve emek güçlerinin görünürlüğünü, kamusallığını, buluşmasını, dayanışmasını, moral ve isteklenme iradelerinin yenilenme koşullarını, yok etmek istediğini kaydeden Bircan, bu yüzden Taksim Meydanı’nın yok edilmek istendiğini vurguladı. Bircan, taleplerini şu şekilde sıraladı: “Taksim Meydanı 1 Mayıs Meydanı’dır, yasallaşmalıdır. 1 Mayıs 1977 Katliamı’nın suçluları ve güçlüleri yargılanmalıdır. Katledilenlerin anısına Taksim Kazancı Yokuşu başına bir anıt yapılmalıdır.”

Katliamın tanığı olan HDP PM Üyesi Celalettin Can, katliam günü yaşananları hatırlattı. Kazancı Yokuşu’nu işaret eden Can, alanın polis panzerleriyle kapatıldığını ve polisin emekçileri kurşun yağmuruna tuttuğunu söyledi. Yaralı arkadaşlarını hastaneye götürmelerinin polislerce engellendiğini dile getiren Can, “Kazancı Yokuşu’nda, şu meydanda arkadaşlarımızın bir kaçı kurşunlardan ama çoğu boğularak, can çekişerek hayatını kaybetti. O gün buraya panzerler yığılmasaydı o gün polis engel olmasaydı belki arkadaşlarımızı kurtarabilirdik. 34 canımız yaşamını yitirmezdi” dedi.

‘TÜRKİYE KATLİAMLAR ÜLKESİ’

Katliamın faillerinin belli olduğunu söyleyen Can, ’78’liler Girişimi’nin yaptığı çalışmalar sonucunda İstanbul Emniyeti’nin, MİT’in, Özel Harp Dairesi’nin sorumlu olduğunu vurguladı. Kazancı Yokuşu’na bir bomba konduğunu ancak şans eseri patlamadığına dikkat çeken Can, o günden bu yana yaşanan katliamları hatırlattı. Can, hiçbir katliamın sorumlularının yargılanmadığını vurguladı. Türkiye’nin katliamlar ülkesi dile getiren Can, faillerin yargılanması için mücadele edeceklerini kaydetti.

EHP Genel Sekreteri Emre Öztürk de yaptığı konuşmada, ’77 1 Mayıs’ın ardından genç nesilin işçi mücadelesinin bayrağını devraldığını kaydetti. Öztürk, mücadele etmekten vazgeçmeyeceklerini belirtti.

Konuşmaların ardından katliamın gerçektiği Kazancı Yokuşu’na, 1 Mayıs şehitleri anısına karanfil bırakıldı. Anma, “Yaşasın 1 Mayıs”, “Direne direne kazanacağız”, “Katiller hesap verecek” sloganlarıyla sona erdi. (ETHA)
One thought on “1 Mayıs şehitleri Kazancı Yokuşu’nda anıldı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir