‘1 Mayıs’ta Taksim’deyiz’

“1 Mayıs’ta Taksim’deyiz” diyenler, ’77 1 Mayıs katliamının 40. yılında 1 Mayıs’ın Taksim dışında kutlanamayacağını kaydetti. Taksim Meydanı’nın işçi ve emekçilere kapatılamayacağının altını çizen kurum temsilcileri, işçi ve emekçileri 1 Mayıs’ta Taksim’e çağırdı.

“1 Mayıs’ta Taksim’deyiz” diyen siyasi parti, dernek ve demokratik kitle örgütleri neden Taksim’de olduklarını açıkladı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde biraraya gelen Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu (BDSP), Devrimci Anarşist Faaliyet (DAF), Devrimci Yolda Özgürlük, Emek ve Özgürlük Cephesi (EÖC), Maltepe Sokak Kültür Derneği, Mücadele Birliği Platformu, Partizan, Proleter Devrimci Duruş (PDD), Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP), Birleşik Devrimci Parti, “Bizler, Taksim’in 1 Mayıs’a kapatılmasını kabul etmeyen kurumlar olarak, 1 Mayıs’ta Taksim’de olacağımızı ilan ediyoruz” dedi. Kurumlar, halkı 1 Mayıs’ta saat 11.00’de Zincirlikuyu Metrobüs durağında buluşmaya çağırdı.

“1977’den 2017’ye katliamın 40. yılında yaşasın 1 Mayıs, bijî yek gulan” diyen kurum temsilcileri, 1 Mayıs’ta neden Taksim’de olacaklarını açıkladı.

ESP: TAKSİM MEYDANI BİZİMDİR

ESP İstanbul İl Başkanı Pınar Türk, AKP/Saray faşizmine karşı işçi, emekçi, kadın, LGBTİ’lerin, “‘Hayır’ bitmedi” diyenlerin mücadeleyi sürdürdüğünü kaydetti. Taksim Meydanı’nın kapatılmasının kabul edilemez olduğunun altını çizen Türk, “’77 katliamında bayraklaşanlarımızın 40. yılında bizimle birlikte, AKP/Saray faşizmine karşı birlikte direnmeye, direniş yolu açmaya çağırıyoruz. Taksim bizimdir” dedi.

MÜCADELE BİRLİĞİ: ’77 KATLİAMINDA HAYATINI KAYBEDENLER TAKSİM’DE ANILMALI

Mücadele Birliği Platformu temsilcisi Songül Yücel de ’77 katliamının 40. yılının Taksim Meydanı dışında bir yerde anılmasının ve kutlanmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Bu yüzden 40. yılda “1 Mayıs’ta Taksim’e” dediklerini ifade eden Yücel, “‘Hükümet istifa, halk iktidara’ diyerek, ‘hükümetinizi tanımıyoruz’ diyerek Taksim Meydanı’ndayız” diye konuştu.

SODAP: DAYANIŞMAYLA DİRENİŞ YÜKSELTİLMELİ

Son iki yıldır Türkiye halklarına kabus dolu günler yaşatıldığını ifade eden Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) Temsilcisi Kezban Konukçu, referandumda halkın ciddi bir şekilde “Hayır” diyerek hükümete gereken cevabı verdiğini hatırlattı. “‘Hayır’ diyenler, Saray faşizminin karşısına dikildiler. Biz, dayanışmayla direnişin yükseltilmesini düşünüyoruz” diyen Konukçu, birlikteliğin yanısıra direnişin de önemini vurguladı. 1 Mayıs’ta direniş çağrısı yaptı.

PARTİZAN: ÖFKEMİZİ SOKAKTA HAYKIRALIM

Partizan adına söz alan Gülsev Kaya, “Öfkemizi sokağın gücüyle birleştirelim. Haklarımızın gasp edilmesine izin vermeyelim” dedi. Direniş ateşi yakmanın ilk adresinin Taksim olduğunu vurgulayan Kaya, en temel ve demokratik hakların haykırılacağı bir 1 Mayıs olması gerektiğini kaydetti. Kaya, “Öfkemizin sokakta haykıralım” diyerek, tüm kamuoyunu Taksim Meydanı’na çağırdı.

DAF: DEVRİM OLAN ‘HAYIR’I HAYKIRMAK İÇİN TAKSİM’DEYİZ

İşçilerin yaşadığı sorunları hatırlatan Devimci Anarşist Faaliyet’ten Rıfat Güven, 1886 yılında başlayan işçi mücadelesinin sürdüğünü söyledi. İşçilere seslenen Güven, “Senin gibi işçiler, milyonlar olup ’77’de doldurmuş o meydanı. Korkan iktidar senin gününde, senin meydanında katletmiş” dedi. Meselenin meydanın adı olmadığına dikkat çeken Güven, “İçinde bulunduğun zaman da o meydanın adının ne olduğudur. Oy olan ‘Hayır’ı değil, bir devrim olan ‘Hayır’ı haykırmak için herkesi Taksim’e çağırıyoruz” ifadesini kullandı.

DEVRİMCİ PARTİ: BİZE DÜŞEN GÖREV ÖFKEYİ SÖNÜMLENDİRMEK DEĞİL

Devrimci Parti adına konuşan Özgür Sazlı, Türkiye’de son iki yılda yaşanan siyasi, toplumsal, ekonomik krizi hatırlattı. “Devrimcilere düşen görev, yükselen öfkeyi sönümlendirmek değil var olan krizi derinleştirmektir” diyen Sazlı, Taksim Meydanı’nın önemli bir alan olduğunu dile getirdi. İşçilerin, kadınların, gençlerin Taksim’i sahiplenmesinin var olan krizi derinleştirmek adına önemli bir moment olduğunu kaydetti.

DEVRİMCİ YOLDA ÖZGÜRLÜK: DİRENİŞ ATEŞİYLE OLMASI GEREKEN YERDEYİZ

“Açık bir faşizm gerçeği var” diyen Devrimci Yolda Özgürlük’ten Dağsu Sönmez, faşizm karşısında olmaya cesaret eden her bir kurum ve nefes alan insanlarla mücadele etmeyi tecrit ettiklerini vurguladı. Sönmez, “40 yıllık bu süreçte tarih bize bir şey gösterdi. 1 Mayıs direniş günüdür yeri Taksim’dir” ifadesini kullandı. Sistemin belirlediği günde, çizdiği sınırlarda 1 Mayıs’ı kutlamayı reddettiklerinin altını çizen Sönmez, “Tüm halklarımızı, gençleri, işçileri, kadınları direnişe çağırıyoruz” diye kaydetti.

MALTEPE SOKAK KÜLTÜR DERNEĞİ: TAKSİM’DE OLMALI VE DİRENMELİYİZ

Maltepe Sokak Kültür Derneği üyesi Necdet Saygın da bir maden işçisi olarak 1 Mayıs’ın kendisi için ne kadar önemli olduğunu anlattı. Devrimci güçlerle Taksim’de olmanın önemine dikkat çeken Saygın, 29 Nisan’da Maltepe Beşçeşmeler’lerde Taksim’e çağrı etkinliği düzenleyeceklerini kaydetti. Saygın, “Taksim’de olmalı ve direnmeliyiz” dedi.

PDD: TAKSİM’DEN VAZGEÇMEK MÜCADELEYİ GERİLETİR

Proleter Devrimci Duruş adına söz alan Zeynel Sarar, 1 Mayıs’ı dünyanın her yerinde işçi ve emekçilerin birleşerek, mücadeleyi yükselterek kutlayacağına dikkat çekti. Türkiye’de 1 Mayıs dendiğinde akla Taksim Meydanı’nın geldiğini hatırlatan Sarar, “Taksim’i anlamlı kılan sadece tek başına merkezi ve büyük bir meydan olması değil. Orada ’77’de katliam yaşandı. Hala açığa çıkmadı. Katliamın sorumluları yargılanmadı. Bu düzene, sömürüye karşı olan herkes Taksim’de biraraya gelmeli” diye konuştu. 1 Mayıs’ın Taksim dışında bir alana çekilmesini mücadeleyi gerileteceğini söyleyen Sarar, Taksim Meydanı’na çağırdı.

BDSP: ÖTEKİLEŞTİRİLEN HERKES TAKSİM’DE OLMALI

BDSP’den Murat Yıldırım, ’77 katliamını 40. yılında, sermaye diktatörlüğünün saldırılarını sürdürdüğünü ifade etti. Son iki yıldır özellikle devrimci, ilerici güçler üzerinde ciddi saldırıların olduğunu söyleyen Yıldırım, yaşanan hak ihlallerini ve katliamları hatırlattı. Referandumdan sonra uzatılan OHAL’in devrimci ve ilerici güçlere yönelik bir sindirme olarak yorumlayan Yıldırım, “Düzene karşı devrim şiarıyla sokağa çıkmamız gerekir” dedi. Ötekileştirilen herkesi Taksim’e çağırdı.

PARTİZAN: HİÇBİR ALAN EMEKÇİLERE YASAKLANAMAZ

2008 krizini hatırlatarak sözlerine başlayan Partizan üyesi Rahime Karvar da işçi sınıfının yıllardır direnişini sürdürdüğünü vurguladı. İşçi sınıfında derin anlamı olan bir günde yasakları tanımadıklarını ifade eden Karvar, “Hiçbir alan emekçilere yasaklanamaz. 40. yılında Taksim’e olmak ciddi anlamda bu katliamı hatırladığımızı ve unutmayacağımızı ifade etmeyi göstermektir” şeklinde konuştu.

DEV-TEKSTİL: 1 MAYIS’TA TAKSİM’İN YASAKLANMASI SİYASİ BİR KARARDIR

Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası adına konuşan Mehmet Ali Karabulut da sömürü ve savaş saldırganlığının hem Türkiye’de hem de Ortadoğu’da artarak ilerlediğini belirtti. Karabulut, “Bu sistemden, savaştan, sömürüden, baskıdan beslenen tüm kesimler bu süreçten faydalanıyor. 1 Mayıs’ta Taksim’in yasaklanması da siyasi bir karardır” dedi. Bu kararı tanımadıklarını kaydeden Karabulut, “1 Mayıs’ta Taksim’de olacağız” dedi. (ETHA)
One thought on “‘1 Mayıs’ta Taksim’deyiz’

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir