Adalet Arayan İşçi Aileleri’nin talebi: 28 Nisan Anma ve Yas Günü olsun

Adalet Arayan İşçi Aileleri, 28 Nisan’ın iş cinayetlerinde hayatını kaybedenleri anma ve yas günü ilan edilmesi talebiyle İstiklal Caddesi’nde yürüyüş düzenledi. Acılarının ve taleplerinin duyulmasını isteyen aileler, adalet mücadelesinden vazgeçmeyeceklerini vurguladı.

Adalet Arayan İşçi Aileleri, 28 Nisan’ın İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü ilan edilmesini bir kez daha dillendirdi.

Fransız Konsolosluğu önünde buluşan aileler, “28 Nisan iş cinayetlerinde hayatını kaybedenleri anma ve yas günü ilan edilsin” yazılı pankartı açtı. “İş cinayetlerinde ölmek istemiyoruz” yazılı önlükler giyen aileler, hayatını kaybeden işçilerin fotoğraflarını taşıdı.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun da katılımıyla İstiklal Caddesi’nde yürüyen aileler, halka yönelik konuşmalarla katledilen işçilerin isimlerini saydı, hayat hikayelerini, nasıl katledildiklerini anlattı.

‘YASINI TUTMADIKLARIMIZIN HESABINI SORAMAYIZ’

Yürüyüşü Galatasaray Meydanı’nda sonlandıran aileler adına Erdinç Eroğlu basın metnini okudu. Eroğlu, dünyanın birçok ülkesinde 28 Nisan Anma ve Yas Günü’nde etkinlikler düzenlendiğini kaydetti. 28 Nisan’ın sadece bir anma ve yas günü olmadığını kaydeden Eroğlu, “Bizler diyoruz ki kaybettiklerimizi unutmaz, unutturmazsak başlar mücadele. Biliyoruz ki yasını tutmadıklarımızın hesabını da soramayız. Diyoruz ki 28 Nisan 1 Mayıs’a bağlanır. Yaşam hakkı ihlaline karşı çıkmakla başlar insanlık dışı çalışma koşullarıyla mücadele” diye konuştu.

İş cinayetlerinin yüzde 98’inin, meslek hastalıklarının ise yüzde 100’ünün öngörülüp önlenebileceğini dile getiren Eroğlu, 28 Nisan’da bu gerçeğe dikkat çekmek için sokakta olduklarını vurguladı. 28 Nisan’ın tarihi hakkında bilgi veren Eroğlu, “Uluslararası Çalışma Örgütü’ne göre, her yıl yaklaşık iki buçuk milyon kadın ve erkek çalışırken ölüyor. Çalışanların her yıl yaklaşık 337 milyonu ‘iş kazası’na maruz kalıyor. Her yıl yaklaşık 160 milyon kere çalışma nedenli hastalıklara yakalanıyorlar. İşyerlerinde kullanılan toksik maddeler her yıl 440.000 işçiyi öldürüyor” verilerini paylaştı.

‘ADALET MÜCADELESİNE DEVAM EDECEĞİZ’

İş cinayetleri olağan olmadığının altını çizen Eroğlu, “Bizler, canı en çok yananlar, başka canlar yanmasın diye adalet mücadelesi vermeye devam edeceğiz” dedi.

Pazar günü 61.’si düzenlenecek Vicdan br Adalet Nöbeti’ne çağıran Eroğlu, iscinayetleriniunutma.org üzerinden 28 Nisan’ın iş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü ilan edilmesi talepli imza kampanyasına destek verilmesini istedi.

Eylem, “Çalışırken ölmek istemiyoruz”, “Kaza değil cinayet” sloganları ile sona erdi. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir