İstanbul’un üç noktasından YSK’ya yanıt: “Hayır biz kazandık, tanımıyoruz!”

YSK’nın gayri meşru referandumun resmi sonuçlarını açıklamasının ardından Hayır Meclisleri, “Hayır biz kazandık tanımıyoruz” dedi. Kadıköy’de yapılan açıklamada, “Artık anlaşılmıştır ki, bu ülkede hak, hukuk, adalet yok. Biz de o zaman eşit, özgür, demokratik bir yaşamın kanunları için mücadele edeceğiz” denildi.

Gayri meşru referandum sonuçlarını kesinleştiren YSK’ya bugün de tepki vardı. İstanbul’un Kadıköy, Beşiktaş ve Bakırköy ilçelerinde “Hayır daha bitmedi” diyenler sokaktaydı.

Referandumun hileli ve gayri meşru olduğu iddialarını yok sayan YSK’nın dün resmi sonuçları açıklamasına Kadıköy ve Beşiktaş’ta “Hileli referandumu tanımıyoruz” tepkisi geldi.

Kadıköy Süreyya Operası’nda bir araya gelen kitle, “Hayır biz kazandık, tanımıyoruz” pankartı taşıdı.

“Hileli seçimi tanımıyoruz”, “Mühürsüz seçimi tanımıyoruz”, “YSK hesap verecek”, “YSK’yı tanımıyoruz” sloganları atan kitle, Kalkedon Meydanı’na yürüdü.

Burada Kadıköy Hayır Meclisi adına açıklama yapan Yaşar Aslan “Artık anlaşılmıştır ki, bu ülkede hak, hukuk, adalet yok. Demek ki bu memlekette artık kanunlara uyulmaktan kaçınılmaktadır. Biz de o zaman eşit, özgür, demokratik bir yaşamın kanunları için mücadele edeceğiz” denildi.

 

CHP’ye de tepkilerini dile getiren Kadıköy Hayır Meclisi açıklamasında,

“İktidar ve muhalefet partisi CHP yaptığı açıklamalarla kendilerine asla güvenilmeyeceğini kanıtlamıştır. Kimse milyonların gözleri önünde yapılan hileyi, ‘şaibeli’ vb. ifadelerle yumuşatamaz. Ortada meclis diye bir şey kalmadığını bile bile ‘Meclis’te aktif muhalefete devam edeceğiz’ diyerek milyonları kandıramazsınız. Hayır kazanmıştır ve bu kazanım yok sayılmaktadır” ifadelerini kullandı.

“Bu referandum sonuçlarını tanımıyoruz” diyen Aslan, yeni mücadele konularını sıraladı:

“Bir avuç yöneten dışında hiç kimsenin yararına olmayan bu sisteme karşı, tıpkı referandum sürecinde olduğu gibi aktif çalışarak meclislerimizi büyütmek, herkese gerçekleri anlatmak ve referandum öncesinde ulaşamadığımız sokaklara, evlere, iş yerlerine de ulaşmaktır. Hayırımızı adım adım nasıl büyüttüysek, meşru olmayan bir sonuçla dayatılan başkanlığa karşı her gün daha da kalabalıklaşacağız, büyüyeceğiz, hakkımız olan eşit yurttaşlığı kendimiz öreceğiz. Sokaklarda kazandığımız Hayır’ımıza sokaklarda sahip çıkmaya devam edeceğiz.”

Aslan konuşmasını “Hayır bitmedi, daha yeni başlıyor” sözleriyle tamamladı.

BEŞİKTAŞ

Beşiktaş’ta Kartal Heykeli Meydanı’nda buluşan kalabalık, ‘Hayır biz kazandık tanımıyoruz” yazılı pankartın arkasında yürüyüşe geçti.

Beşiktaş’ı dolaşan ‘Hayır’cılar, yürüyüşü bitirmek için tekrardan Kartal Heykeli Meydanı’na döndü.

Beşiktaş’ta da Hayır Meclisi eylem yaparak referandum sonuçlarını tanımadıklarını açıkladı.

Bakırköy’de YSK’nin sandığı yakıldı

İstanbul’da Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda bir araya gelen halk, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) referandum sonuçlarına ilişkin “Tam kanunsuzluk koşulları oluşmamıştır” açıklamasını protesto etti.

Meydanda bir araya gelen kitle, “Hayır Kazandık”, “Referandum iptal edilsin” pankartı açtı, “Hileli sonuca ‘Hayır'”, “Hayır’ımızdan vazgeçmeyeceğiz” dövizleri taşıdı.

Yürüyüş öncesi sık sık tencere tava çalan kitle, hazırladıkları mizansen ile YSK’nin nasıl oy çaldığını tiyatro gösterisiyle anlattı.

CHP GENÇLİĞİNDEN KILIÇDAROĞLU’NA TEPKİ

Gösterinin ardından Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gençlik Kolları Yönetici Doğuş Coşar açıklama yaptı. Coşar CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na şu sözlerle seslendi: “Hayır daha bitmedi, esas her şey şimdi başlıyor. Artık söylemlerin yetersiz kaldığı, isyanımızı harekete geçmeye çağırıyoruz. Zaman her türlü isyana karşı örgütlenmek ve yapılan, sindirilmiş demeçlere yer vermeme zamanıdır.”

Açıklamanın ardından yürüyüş başlarken CHP Gençlik kollarının protesto yürüyüşe katılmayarak alandan ayrılması ise dikkat çekti.

Yapılan açıklamanın ardından “Hayır kazandık” pankartının ardından YSK İlçe Seçim Kurulu’na yapılan yürüyüşte, “Hırsız var”, “Hırsız, yandaş, YSK”, “Seni başkan yaptırmayacağız”, “Hayır bitmedi daha yeni başlıyor” sloganları atıldı.

Bakırköy Hayır Meclisi adına Yılmaz Yücel konuşma yaptı. YSK’nın açıklamalarına tepki gösteren Yücel, “Hayır” oylarına sahip çıkmaya devam edeceklerini söyledi. İzmir, Diyarbakır, İstanbul ve “Hayır”ın birinci geldiği tüm illerin oylarına sahip çıkmaya devam edeceklerinin altını çizen Yücel, “Her şeyin başladığı noktalardan birisi de burası ve onların sandıklarını yakarak protesto ediyoruz” dedi. Yücel’in konuşmasının ardından ise temsili hazırlanan YSK sandığı ateşe verildi.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir