İzmir Kadın Platformu: Kadınların ‘Hayır’ı susturulamaz

İzmir Kadın Platformu, Bornova’da referandum sonuçlarını protesto eden kadınların tutuklanmasını protesto etti. Kadınlar, “Hayatlarımıza ve bedenlerimize saldıranlara karşı topladığımız tüm hayırlarla sokakta olacağız” dedi.

İzmir Kadın Platformu, Bornova’da ‘Hayır’ iradesine sahip çıkan kadınların tutuklanmasını protesto etti. Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde yapılan açıklamayı okuyan Üniversiteli Kadın Kolektifi üyesi Tuana Uğuz, iki yıldır sürdürülen fiili başkanlığın yasallaşması işlemi olan 16 Nisan referandumu iktidar açısından tam bir fiyasko olduğunu söyledi.

17 Nisan günü Bornova Küçükpark’ta protesto eylemlerinde gözaltına alınan 21 üniversiteliden 7’sinin tutuklandığını söyleyen Uğuz şöyle konuştu: “Henüz savcılıkta ifade verildiği sırada tutuklanan üniversiteli kadınlar hakkında çıkarılacakları mahkeme heyetine önceden polis tarafından dosya yoğunluğu gerekçe gösterilerek bilgi fişi verildiği ve bunun üzerine ülke genelinde süregelen YSK protestolarının devam etmesini önlemek amacıyla bilgi fişinde ismi yazılı olan üniversiteli kadınların tutuklanmasına karar verildi. Yapılan tüm bu usülsüzlüklerden bir kez daha anlaşılıyor ki mahkeme tarafından verilen üniversiteli kadınlar hakkındaki tutuklama kararı hukuki bir karar değil siyasi bir karardır.”

‘HAYIRLARLA SOKAKLARDA OLACAĞIZ’

Tutuklananların cezaevinde çıplak aramaya maruz kaldığını ve su verilmediğini ifade eden Uğuz, “Tutuklanan üniversiteli kadınlar bu memlekette katledilen tüm kadınlar için yasta değil isyandayız diyerek kadına yönelik şiddete, katliamlara karşı duranlardır. Kırmızı giyme, iffetli ol, hamileysen sokakta gezme diyenlere inat ‘kahkaha devrimdir patlatın’ diyen kadınlardır. Ensar vakfında 45 çocuğa tecavüz edilirken ‘bir kereden bir şey olmaz’ diyerek tecavüzü aklamaya, meşrulaştırmaya çalışanlara karşı sokakları dolduran, mücadele eden kadınlardır. Kaç çocuk doğuracağımızı emredenlere inat sokağa çıkarak kadınların özgürleşmesi için direnişi mora boyayan kadınlardır. Üniversitelerde cinsiyetçi müfredatlarla akademinin içini boşaltmaya çalışanlara karşı kampüslerden sokaklara kız kardeşleriyle dayanışmayı büyütenlerdir” diye konuştu.

Son olarak kadınların mücadelesini sürdüreceklerini ifade eden Uğuz, “Biz kadınlar en gür sesimizle daha önce defalarca mora boyadığımız sokaklarda yine isyandayız. Tüm dayanışmamızla bu isyanın bir parçası olmaya, hayatlarımıza ve bedenlerimize saldıranlara karşı topladığımız tüm Hayır’larla sokakta olmaya devam edeceğiz. Biz kez daha haykırıyoruz kadınların hayırı susturulamaz ve hayır diyen kadınlar tutuklanamaz” dedi. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir