Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü, 1 Mayıs günü Gündoğdu Meydanı’nda gerçekleşecek kutlamaya ilişkin il binasında basın toplantısı düzenledi. Çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin de katıldığı toplantıda konuşan HDP İl Eşbaşkanı Gülay Bilici, 1 Mayıs’ta meydanlarda emekçilerin sermaye ve siyasi iktidar karşısında elinin kolunun bağlanmasına, emeğinin haklarının gaspına hayır diyeceklerini vurguladı.

İktidarın her türlü seçim hilesine, baskıya ve zora rağmen halkın yarısının kabul etmediği bir anayasa değişikliğinin hukuka aykırı olduğunu ve demokratik meşruiyetinin bulunmadığını hep birlikte haykıracaklarını söyleyen Bilici, “Hayırlarımıza sahip çıkıyoruz, referandum sonuçlarını kabul etmiyoruz diyerek demokrasi mücadelesini yükselteceğiz. Halkı işsizlikle terbiye edenlere, işçileri emekçileri borçlu yaşama tutsak edenlere, Kürdün evini yıkıp iradesini hapsedenlere, çalışanları göçmen, kadın, Kürt, Alevi diye ötekileştirenlere ve KHK’ler ile sömürü ve baskı düzenini kalıcılaştıranlara 1 Mayıs’ta hayır diyeceğiz” dedi.

1 Mayıs günü saat 12.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda buluşacaklarını ve buradan alana gideceklerini söyleyen Bilici, tüm yurttaşları Kürt sorununun eşitlik ve özgürlük temelinde siyasal çözümü ve tüm Ortadoğu halklarının barışını savunmak için mitinge davet etti.

SALDIRILAR KINANDI

Ayrıca Rojava ve Şengal’e yönelik saldırılara da değinen Bilici, “Saldırılar tüm dünyanın gözü önünde uluslararası hukuk ihlal edilerek gerçekleştirilmiştir. Bu saldırılar IŞİD’e yapılıyor adı altında Rojava ve Şengal’deki halkların kazanımına yapılmıştır. Bu IŞİD’e nefes aldıracaktır. IŞİD’in elindeki Rakka kentinin kurtarılması operasyonu devam ederken böyle bir saldırının gerçekleştirilmesini kınıyoruz” diye konuştu. (DİHABER)