1 Mayıs şehitleri katledildikleri yerde anıldı

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, ’77 1 Mayıs’ta katledilenleri Kazancı Yokuşu’nda andı. Katliamın faillerinin yargılanması için mücadeleden vazgeçmeyeceklerini vurgulandı. ’89 1 Mayıs’ında katledilen Mehmet Akif Dalcı’yı da Şişhane’de anan emekçiler, 1 Mayıs ve Taksim mücadelesinden vazgeçmeyeceklerini belirtti.

DİSK, KSK, TMMOB ve TTB’den oluşan 1 Mayıs Tertip Komitesi, 1977 1 Mayıs Katliamı’nda hayatını kaybedenleri andı.

Anmaya DİSK Genel Başkanı Kani Beko, KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, TTB Merkez Konsey Başkanı Raşit Tükel, TMMOB Genel Başkanı Emin Koramaz, HDK Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Sezai Temelli, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş, ESP İstanbul İl Başkanı Pınar Türk, Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy ve SKM, SODAP, EHP, Divriği Kültür Derneği üyeleri katıldı.

Taksim’de biraraya gelen kitle “Yaşasın 1 Mayıs” yazılı pankart ve karanfillerle Kazancı Yokuşu’na yürüdü. Yürüyüşte, “Yaşasın 1 Mayıs” sloganı atıldı. Kazancı Yokuşu’nda 1 Mayıs şehitleri şahsında yapılan saygı duruşunun ardından, 1 Mayıs şehirlerinin isimleri okundu ve “Aramızda” denildi.

BEKO: TAKSİM SEVDAMIZ, KURALIMIZ 

Anmada ilk sözü alan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Taksim Meydanı’nı işaret ederek “40 yıl önce bu 34 yoldaşımız katledildi” dedi. Katliam faillerinin hala yargılanmadığını vurgulayan Beko, “Taksim bizim sevdamız, kuralımız” diye belirtti. Şaibeli referandumu hatırlatan Beko, “Bizim faşist anayasaya ihtiyacımız yok. Eşitlikçi özgürlükçü sosyal bir anayasaya ihtiyacımız var. Bunu yanyana omuz omuza yürütme mücadelesi sözünü veriyorum. Gelin yanyana eşitlikçi özgürlükçü sosyal sendikal hak mücadelesini verelim. Kahrolsun faşist diktatörlük. Yaşasın işçilerin birliği. Yaşasın sosyalizm ve devrim” diye konuştu.

ÖZGEN: EMEK VE DEMOKRASİ MÜCADELESİNİ SÜRDÜRECEĞİZ

1977 katliamının zihniyetinin sürdüğünü söyleyen KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, ’77 Katliamı’nın açık bir Kontrgerilla eylemi olduğunu vurguladı. Özgen, “Bizler sadece İstanbul’da değil Türkiye’nin bütün bölgesinde emek taleplerimizi ortak taleplerimizi haykırarak 1 Mayıs’ta alanlarda olacağız. Barış için adalet için emek ve demokrasi için demokratik ülkeyi kurma yolunda mücadelemizi sürdüreceğiz” diye belirtti.

TÜKEL: ’77 KATLİAMI SORUMLULARI YARGILANMALI

TTB Merkez Konseyi Başkanı Raşit Tükel, ’77 katliamının gelişmekte olan muhalefeti bastırmak amacıyla gerçekleştirildiğini kaydetti. Katliamın 12 Eylül’ün ilk işareti olduğunu vurgulayan Tükel, katliamın sorumlularının mutlaka yargılanmasını istedi.

KORAMAZ: BU MÜCADELE BAŞARIYA ULAŞACAKTIR

1 Mayıs’ın gücünü geçmişten geleceğe taşımak için mücadeleye devam ettiklerini vurgulayan TMMOB Genel Başkanı Emin Koramaz, “Bizden yarına, kuşaktan kuşağa bu mücadele başarıya ulaşacaktır” dedi. Nazım Hikmet’in “Onlar ümidin düşmanı sevgilim” şiirini seslendiren Koramaz, kamuoyunu “Hayır”ıyla 1 Mayıs’a çağırdı.

Konuşmaların ardından hayatını kaybedenler için Kazancı Yokuşu’na karanfil bırakıldı. Anmaya katılanlar, Şişhane’ye kadar 1 Mayıs’a çağrı bildirisi dağıttı. İşçi ve emekçiler İstiklal Caddesi’nde, “Hayır bitmedi daha yeni başlıyor”, “Yaşasın devrim ve sosyalizm” sloganları attı.

Bildiri dağıtımını Şişhane’de sonlandıran 1 Mayıs Tertip Komitesi, burada ’89 1 Mayıs’ında katledilen Mehmet Akif Dalcı’yı andı. Saygı duruşunun ardından söz alan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, ’89 1 Mayıs’ını hatırlattı. Çerkezoğlu, darbe koşullarından çıkan halkın bastırılmak istendiğini ifade etti.

ÇERKEZOĞLU: DEMOKRASİ MÜCADELESİNDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ

Polis şiddeti ve baskısının yıllarca devam ettiğine dikkat çeken Çerkezoğlu, 1 Mayıs ve Taksim’i özgürlestirme mücadelesini sürdürdüklerini ifade etti. Çerkezoğlu, “Bilsinler ki, Taksim Meydanı’nın ve 1 Mayıs’ı özgürleştirme mücadelesi bu ülkenin demokrasi mücadelesidir. Ve biz bu mücadeleden vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu. (ETHA)

Hayır’ımızla 1 Mayıs’a – DOSYA
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir