Referandum sonuçlarını değerlendirmek üzere CHP il başkanları Ankara’da bir araya geldi. Hilton Otel’de yapılan toplantının açılış konuşmasını yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, referandum sürecini değerlendirdi.

GENİŞ BİR DEMOKRASİ CEPHESİ OLUŞTU

Referandum öncesi yaşanan baskılara dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Hayır diyenlere terörist dediler, asla aldırmadık. Biz kim olduğumuzu biliyorduk. Dini istismar ettiler, aldırmadık çünkü biz herkesin inancına saygılıydık. Evet demenin farz, hayır demenin günah olduğunu ilan ettiler. Bütün bunlara rağmen yolumuza kararlılıkla devam ettik” diye konuştu. Kılıçdaroğlu, “Yıllardır bir araya gelmediğimiz STK’ler, siyasi parti ve çevreler ile bir araya geldik. Gördük ki, Türkiye’yi düşünen sadece biz değiliz. Bu ülkenin yarısından fazlası tek adam rejimine hayır diyorsa biz buna sadece CHP başarısı dersek doğru olmaz. Başarı bu ülkenin başarısıdır” diye konuştu.

TOPLUMUN YARISI ‘HAYIR’ DEDİ

“Bütün baskılara rağmen direnen insanlarımızın başarısıdır ve onları saygı ile selamlamalıyız” diyerek halkın başarısına işaret eden Kılıçdaroğlu, 12 Eylül koşullarına benzer bir şekilde halk oylamasına gidildiğini belirterek, “O zaman yüzde 92 Evet demişti, şimdi toplumun yarısı hayır diyebildi. Bu demokrasi açısından geldiğimiz aşama açısından çok önemlidir” dedi.

BİZ SANDIKLARA SAHİP ÇIKTIK, HİLEYİ YSK’DE YAPTILAR

CHP’lilerin yüzde 97 oranında sandık ve ıslak imzalı sonuçlara ulaştıklarını belirten Kılıçdaroğlu bunun önemli bir başarı olduğunu dile getirdi. “Bizler sandıklarımıza sıkı sıkı sahip çıktık” diyen Kılıçdaroğlu, sandık güvenliğini sağladıklarını savundu. Kılıçdaroğlu, “Ama bir baktık ki, oylar sandıkta değil YSK’de çalındı” şeklinde konuştu. Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

TOPLUMUN EN ZAVALLILARI

“Biz inancı olmayan vicdanı olmayan hakim olmayacağını düşünüyorduk. Ama bir baktık ki ahlakı olmayan vicdanı olmayan bir grup YSK’de kümelenmiş. Siyasi iktidar önünde eğilen kişilerden hakim olmaz onlar toplumun en zavalı kişileridir. Hakimin düğmesi yok ve önünü iliklemez. Ama YSK’de kümelenen bir grup hakimin cüppeleri var, düğmeleri var ilikliyorlar. Siz YSK’ye neden güvendiniz diyebilir toplum bize. Kanun maddeleri o kadar açık ki hukuk fakültesini, ilkokul bitirmeye gerek yok. Nohut kadar akıl varsa bu maddeleri anlar. Cüppe giyenler ve önlerini ilikleyenler bu maddeleri anlamazlıktan geldi.”

MÜHÜRSÜZ OYLAR TÜRKİYE’YE LİG DÜŞÜRTTÜ

Kılıçdaroğlu, mühürsüz oylara dikkat çekerek, bu yüzden “Mühürsüz seçim” dediklerini söyledi. “Bir baktık ki vicdan ve ahlak sahibi olmayan hakimler var” diyerek YSK’ye eleştirilerde bulunan Kılıçdaroğlu, YSK’nin 16 Şubat günü genelgesine dikkat çekerek, bu genelgede mühürsüz oyların geçersiz sayılacağına ilişkin karar olduğunu ve aynı konuda YSK’nin film yaptığını söyledi. Kılıçdaroğlu, “Ama birileri araya giriyor, doğuda seçim bittikten sonra kural değişiyor” dedi.

AKPM kararına işaret eden Kılıçdaroğlu, bu kararın gerekçelerinden birinin de bu mühürsüz oyların geçerli sayılması olduğunu ve Türkiye’nin 3’üncü lige düşürüldüğünü söyledi.

İLK KEZ AYRIŞTIRMADAN HERKESLE TOKALAŞTIK

Seçim sonuçları üzerinden, “Çalışırsak kazanırız. İlk kez siyasi parti ayrımı gözetmeksizin, inanç farkı, kimlik farkı gözetmeksizin herkes ile tokalaşma imkanı yakaladık” diyen Kılıçdaroğlu, bunu yaptıkları sürece CHP’nin Türkiye’nin birleştirici gücü olduklarını herkese göstereceklerini ve bunu kararlılıkla sürdüreceklerini söyledi.

ÖFKEYE KAPILMADIK

Kendilerine hakaret edilmesine rağmen, “bunu görüp duymadıklarını” söyleyen Kılıçdaroğlu, “Biz Mevla’nın Karacaoğlan’ın, Köroğlunun, Hacı Bektaş’ın torunlarıyız. Sandık başında CHP’liler kurşunlanarak öldürüldü ama biz öfkeye kapılmadık” diye konuştu. Bilgiye dayalı muhalefet yaptıklarını ve bunun sonucunda da herkesin CHP’ye kulak kabarttığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Bilgiye dayalı muhalefet bizim çıtamızı yükseltir” dedi.

DEMOKRASİ ORTAK PAYDASINI BÜYÜTMEMİZ GEREKİYOR

Diğer siyasi partilerin CHP’nin tutumundan etkilendiğini ve herkesin “CHP doğruyu yapıyor” dediğini savunan Kılıçdaroğlu, “Hep beraber demokrasi ortak paydasını oluşturduk. Bu paydayı büyütmek ve genişletmek zorundayız. Bu kararlılığımız sürüyor. Ne yapacağız? Önümüzdeki iki ay içinde, her bir il ve ilçe başkanı, bu halk oylaması sırasında gittiğiniz her yere bir kez daha gideceksiniz. Nezaket ziyaretlerimiz başlıyor. Sandığa gittikleri için teşekküre gideceksiniz. Süreci gayri meşru hale getiren siz değil, size şükran borçluyuz diyeceksiniz. Ama Ankara’daki beylerin emrine giren kendilerine yargıç sıfatı yakıştıran beyler bu süreci bozdular. 98 ve 101’inci maddeyi çıkarıp okuyacaksınız. Mührün olmadığı hiçbir belge geçersiz değildir” dedi. (DİHABER)