PKK ve PJAK davalarından cezaevlerinde bulunan 331 tutuklu tarafından başlatılan açlık grevi, geçen hafta KCK Eş Başkanlığı tarafından yapılan çağrı üzerine 64’üncü gününde sona erdi. PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması, cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine son verilmesi ve Kürt illerinde gerçekleşen yıkım ve yasaklara son verilmesi talebiyle başlatılan açlık grevi bitti; ama cezaevlerindeki ihlaller devam ediyor. Üstelik bu ihlaller bu kez cezaevi dışına da taştı.

Açlık grevlerinin sona ermesinden sonra gelen bilgiler, açlık grevlerine giren tutsak ve ailelerin keyfi bir şekilde cezalandırıldığını gösteriyor. Açlık grevlerinin 43’üncü gününde Şakran T Tipi Cezaevinde gerçekleştirilen açık görüşte cezaevi görevlileri ve jandarma ailelere müdahalede bulunmuştu. Bununla da yetinmeyen cezaevi idaresi, saldırıya uğrayan ailelere ceza verdi.

SALDIRIYA UĞRAYAN AİLELERE GÖRÜŞ YASAĞI

Edinilen bilgilere göre, 3 Nisan tarihinde yaklaşık 10 ailenin açık görüş gerçekleştirdiği esnada yaşanan saldırı sırasında orada bulunan tutuklu Serkan Şahin’in babası Hüseyin Şahin ile birlikte 3 aileye bir yıllık açık-kapalı görüş ve telefon iletişimi yasağı getirildi.

‘BÖYLE BİR ADALET DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE YOK’

Konu ile ilgili konuşan baba Hüseyin Şahin, o gün yaşanan gardiyan/jandarma müdahalesi ile sonraki yasaklar sürecini anlattı. Şahin, görüşme esnasında 10-15 gardiyanın görüşmedeki ilk 5 dakikanın ardından salona girdiğini, tutukluların da buna itiraz ettiklerini ifade etti. Gardiyanların, itiraz üzerine tutuklulara dönerek, “sizin can güvenliğiniz için buradayız” cevabı verdiğini belirten Şahin, kendilerinin de buna “Bunlar bizim çocuklarımız, kimi kimden koruyorsunuz” sözleriyle tepki gösterdiklerini söyledi. Bunun üzerine gardiyanların tutukluları apar topar koğuşlara götürdüğünü ve ailelere de saldırmak suretiyle görüş salonuna kilitlediklerini ifade etti. Ardından gelen gardiyan ve jandarmanın saldırısına maruz kaldıklarını ifade eden Şahin, “Böyle bir adalet dünyanın hiçbir yerinde yok. Bizim gözümüz önünde çocuklarımıza yaptıkları işkencenin bir de içerideyken ne boyutta olduğunu bilmiyoruz, endişe duyuyorum” dedi.

HAKİM CEZAEVİ YÖNETİMİNE TEPKİ GÖSTERDİ

Gardiyan saldırısından bir hafta sonra ikamet ettiği Ankara’nın Haymana ilçesinden İzmir’e oğlu Serkan’ı görmeye giden baba Şahin, cezaevi girişinde, “Cezalısın, görüş yapamazsın” denilerek geri çevrildi. Kendisine cezanın tebliğ edilmediğini ifade eden Şahin, oradan Karşıyaka İnfaz Hakimliğine gönderildiğini, hâkimin karara bir anlam veremediğini ve cezaevi yönetimini arayarak, “İşimizi zorlaştırıyorsunuz, madem ceza veriyorsunuz neden tebligatı vermiyorsunuz” şeklinde tepki gösterdiğini ifade etti.

TELEFON YASAĞI 3 AY ÖNCESİNDE BAŞLAMIŞ

Birkaç defa tebligatı istediği halde alamayan Şahin, iletişim kurabildiği 3 aileye de aynı şekilde tebligatın verilmediğini, cezaların ise bir yıl boyunca açık-kapalı görüş ve telefon yasağı şeklinde olduğunu söyledi. Şahin, ayrıca yaklaşık 3 aydır oğlu ile zaten telefon iletişiminin yasaklı olduğunu söyledi.

SAVCI DA YASAĞI GEREKSİZ GÖRDÜ

Tebligatın olmamasına rağmen Cumhuriyet Savcılığı’na dilekçe verdiğini ifade eden Şahin, savcılığın “görüşmede bir sakıncanın görülmediği” şeklinde görüş bildirdiğini bunun üzerine Ağır Ceza Mahkemesi’nde kararın sonuçlanmasını beklediğini ifade etti.

‘OĞLUMU GÖRMEDEN RAHAT EDEMEM’

Şahin, keyfi bir şekilde verilen cezalara tepki göstererek, endişelerini anlattı: “Biz endişe duyuyoruz bu durumdan. Açlık grevinden çıktılar; ama ben oğlumu görmediğim müddetçe rahat değilim. Suçlu olan cezaevi; fakat bana ceza veriyorlar keyfi bir şekilde. Böyle bir adalet dünyanın bir yerinde yok. Adalet Bakanlığı’na şunu söyleyebilirim, adalet yok ama yine de bir baba olarak bekliyoruz. Telefon görüşmesi yasak, görüş yasak, peki ne olacak bunun sonu? Nereye kadar gidecek bu hak ihlali?” diye sordu. (Selami Aslan – DİHABER)