Suruç katliamı davası 4 Mayıs’ta başlıyor: “Yargı acılarımızla dalga geçiyor”

Suruç’ta 33 devrimcinin yaşamını yitirdiği canlı bomba saldırısına ilişkin açılan davanın ilk duruşması 4 Mayıs’ta görülecek. Diyarbakır’da açıklama yapan Suruç Aileleri İnisiyatifi, davaya katılım çağrısı yaparak, sonuna kadar bu davanın takipçisi olacaklarını söyledi.

Kobanê’nin yeniden inşasında yer almak için 20 Temmuz 2015 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesinde bir araya gelen Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyelerine yönelik canlı bomba saldırısında 33 genç yaşamını yitirmişti. Katliama ilişkin açılan davanın ilk duruşması 4 Mayıs’ta görülecek. İlk duruşma öncesinde Suruç Aileleri İnisiyatifi Diyarbakır’da basın toplantısı düzenledi. İHD Diyarbakır Şubesi’nde düzenlenen toplantıya HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, ESP, SGDF ve DTK üyeleri ile aileler katıldı.

‘Suruç’un failleri bulunsa Ankara katliamı olmazdı’

Açıklamada konuşan Suruç Gazisi Erkan Keskin, Suruç’ta yaşanan katliamın üzerinden bunca zaman geçmesine rağmen hala adaletin yerini bulmamasının kendileri açısından çok acı veren bir durum olduğunu kaydetti. Keskin, “Katliamın izini ruhumuzda yaşayanlar olarak, bu davanın takipçisiyiz. 4 Mayıs’ta Hilvan’da görülecek davaya herkesi davet ediyoruz. Suruç katliamının failleri açığa çıkarılsaydı 10 Ekim Ankara katliamı yaşanmazdı. Suruç katliamından sonra ilk kez bir dava görülecek. Onun için bu davayı çok güçlü sahiplenmeliyiz” dedi.

‘Onların hayallerinin peşinde olacağız’

Ardından hazırlanan basın metnini okuyan Suruç Aileleri İnisiyatifi Sözcüsü Mesut Çeki, 20 Temmuz 2015’ten bu yana hep aynı acı ile uyandıklarını dile getirdi. Çeki, “33 düş yolcusunun anılarına ve hayallerine tutunarak ayakta duruyoruz. Onların kardeşliğe ve dayanışmaya olan inançları, insanlık değerlerine sıkı sıkıya bağlılıkları bizi hayata daha büyük bağlarla bağlıyor. Onların hayallerinin peşinde bizler de olacağız” diye konuştu.

‘Yargı acılarımızla dalga geçiyor’

Katliamın üzerinden 20 aya yakın bir zaman geçtikten sonra savcılık soruşturması tamamlanıp davanın açıldığını hatırlatan Çeki, “20 aya yakın bir zaman boyunca soruşturma yürüttüğünü ileri süren savcılık, böylesi bir katliam için sadece 3 kişiyi sorumlu olarak bulduğunu söyledi.” dedi. Keçi, “Suruç Emniyet Müdürü Mehmet Yapalıal hakkında katliamda ihmali bulunduğu gerekçesi ile geçtiğimiz aylarda 7 bin 500 TL para cezası verilmesi gibi, yargı adeta acılarımızla dalga geçmektedir. Ancak bu 20 ay içerisinde Suruç katliamında yakınlarını kaybedenler ve Suruç katliamından yaralı olarak kurtulanlar birçok kere gözaltına alındılar, tutuklandılar. Herkesin gözü önünde gerçekleşen Suruç Katliamı ile ilgili tek bir kişiyi bile yakalamayan yargı, konu yaralılar, aileler olunca gözaltılar, tutuklamalar yapmakta hiç tereddüt etmediler” dedi.

‘Çocuğumun katilini istiyorum’

Suruç’taki saldırıda yaşamını yitiren Murat Yurtgül’ün annesi Şemsa Yurtgül ise şunları söyledi: “Benim çocuğum oraya kavga etmeye gitmemişti. Oğlum savaş için de gitmemişti. İnsanlık için gitmişti. Kobanê için gitmişti. Çocuğumu öldürdüler. Ben bu davanın takipçisi olacağım. Oğlumun katilini istiyorum. Bastonla da gezsem çocuğumun katilini bulmadan bu davadan vazgeçmeyeceğim. DAİŞ yaptı diyorlar. Ama ben DAİŞ’in tek başına yaptığına inanmıyorum. DAİŞ’in arkasında da birileri var. Çocuğumun cenazesini almaya gittiğimde etrafımız TOMA’larla sarıldı. Gazlar sıkıldı. Ama katliamı yapanlarla ilgili tek bir görüntü yok. Herkese sesleniyorum bu davayı sahiplenelim. Yanımızda olsunlar adalet isteğimizi haykıralım.”
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir