‘1 Mayıs’ta Taksim’deyiz’ diyenlere saldırı protesto edildi; Gözaltındakiler serbest bırakılsın

“1 Mayıs’ta Taksim’deyiz” diyenlere yönelik gözaltılar Kadıköy’de protesto edildi.

Süreyya Operası önünde biraraya gelen kitle “Taksim 1 Mayıs alanıdır. Kazanacağız” pankartı açtı “Yaşasın 1 Mayıs, biji yek Gulan” sloganını attı.

Eyleme Devrimci Parti Genel Başkanı Ufuk Göllü, ESP İl Başkanı Pınar Türk’ün yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Eylemde konuşan ESP il Başkanı Türk, “Gözaltına alınan arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz. Yine tekrar ediyoruz. 1 Mayıs alanı Taksim meydanıdır. Taksim iradesinden vazgeçmeyeceğiz, mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

Ardından Taksim’de pankart açtıkları için gözaltına alınan ve daha sonra serbest bırakılan Gamze Nihal İyidoğan konuştu. İyidoğan, “1 Mayıs alanı Taksim’dir. Taksim’den vazgeçmeyeceğiz” diye belirtti. Yine Taksim’de gözaltına alınan ve serbest bırakılan Furkan Çelik ise “Bugün Taksim Meydanı’nda yüzbinlerce kişi olmak isterdik. ’77 1 Mayıs’ında katledilen işçiler anısına Taksim’e çıkmak istedik. Biz devrimciler devletin gösterdiği alana gitmeyeceğiz” diye konuştu.

1 Mayıs gözaltılarıyla ilgilenen Avukat Mustafa Taylan Savran, devletin Taksim’i yasaklamasının ardından yaşanan gözaltılarda kendilerine ulaşan sayının 181 olduğunu, gözaltına alınanlardan 9’unun serbest bırakıldığını kaydetti. Gözaltı uygulamasının savcılık talimatı ile gerçekleşmediğini ifade eden Savran, savcılığa ve Sulh Ceza Hakimliğine yaptıkları başvuru sonucu ifade işlemlerinin başladığını söyledi.

Savran’ın ardından ortak basın açıklamasını Mehmet Yıldırım yaptı. 1977 1 Mayıs’ının 40. yılında 200’ün üzerinde kişinin gözaltına alındığını ifade eden Yıldırım, gözaltıların derhal serbest bırakılmasını istedi. Taksim talebinin bir inatlaşma olmadığının altını çizen Yıldırım, işçi ve emekçilerin yıllarca yürüttüğü can bedeli mücadelenin kazanımı olduğunun altını çizdi.

Yıldırım, “Taksim Meydanı 1 Mayıs alanıdır. Taksim’in işçi ve emekçilere kapatılmasının hiçbir gerekçesi meşru değildir” diye belirtti. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir