Çukurova-Akdeniz kentlerinde 1 Mayıs

Mersin, Antalya, Adana ve Hatay’da “Hayır” seslerinin yükseldiği 1 Mayıs miting alanlarına çıkan işçi ve emekçiler, taleplerini dile getirdi.

ADANA

Adana’da KESK, DİSK, TMMOB, TTB ve Adana Barosu, “OHAL/KHK Rejiminde Referandumdan 1 Mayıs’a; Sömürüye, Yoksulluğa, Güvencesizleştirmeye, Savaşa, Faşizme Hayır” şiarıyla Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu önünde bir araya geldi. Alana gelen kitle, iki farklı arama noktasında geçirildikten sonra yürüyüş korteji sıralamasını aldı. Her parti, sendika ve STK bayrak ve pankartları ile kortejdeki yerini aldı.

Üzerinde Ankara katliamında yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının bulunduğu “Barış Şehitlerimiz” pankartı kortejin en önünde yer alırken. CHP anons aracından ise Kürtçe müzikler çalındı. “Emek, Barış, Özgürlük ve Adalet İçin Yaşasın 1 Mayıs”, “Yaşasın 1 Mayıs Biji 1 Gulan”, “Taşeron Çalışmaya, Kiralık İşçiliğe, Kıdem Tazminatının Gaspına Yaşasın 1 Mayıs”, “Haberime dokunma”, “Savunma Susmadı Susmayacak”, “Faşizme Hayır. Yaşasın Demokratik Cumhuriyet. Yaşasın 1 Mayıs. Biji 1 Gulan” ve “Saray Rejimine Karşı Örgütlü Mücadeleye” pankart ve dövizlerinin bulunduğu kortejler, Uğur Mumcu Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

YÜRÜYÜŞ BOYUNCA ‘HAYIR’ SESİ YÜKSELDİ

MKM Adana Kadın Erbane Grubu arbeneleriyle yürüyüşte yerini alıp, kitleyi coşturdu. “Hayır”ın haykırıldığı yürüyüşte emekçiler, iş güvencesi ve insanca yaşamı haykırdı. Yürüyüşte yerini alan basın mensupları da “Özgür Basın Susturulamaz” sloganı atarken HDP ve HDK kortejinde “Baskılar Bizi Yıldıramaz”, “Biji Serok APO” ve “BiJİ Berxwedana YPG ve YPJ” sloganları atıldı. Kitle AKP Adana İl binası önünden geçtiği sırada AKP aleyhinde sloganlar atıldı. Kitle, yürüyüş güzergahı boyunca alınan yoğun önlemler altında miting alanına girdi.

‘FAŞİZAN DURUM BİTENE KADAR MÜCADELEYE DEVAM’

Saygı duruşu ile başlayan mitingte, 1 Mayıs Tertip Komitesi adına DİSK Çukurova Bölge Temsilcisi Hüseyin Yaşar Gündoğdu konuştu. Gündoğdu, emekleri ve insanca bir yaşam için mücadele edeceklerini ve OHAL ile KHK’leri istemediklerini dile getirdi. Gündoğdu, “Bizleri karanlıktan çıkaracak olan işte bu ‘Hayırlı’ 1 Mayıs meydanlarıdır. Gün şikayet etme günü değildir. Gün karanlığa karşı aydınlık bir Türkiye için meşale yakma günüdür” dedi. Ardından ise Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, 100 bine yakın kamu emekçisinin ihraç edildiğini söyledi. İş güvencelerinin ellerinden alınmasına karşı mücadelelerini yükselteceklerini dile getiren Karaca, “Bu faşizan durumu bitirene kadar mücadele ve dayanışma içerisinde olacağız” dedi.

CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş de, antidemokratik politikalara karşı mücadele edeceklerini dile getirdi. Ülkeyi tek kişinin ülkesi değil tüm halkların ülkesi haline getireceklerini ifade eden Özdiş, insanca yaşam için “Hayır” diye haykırdı. Özdiş, “80 milyon için ‘Hayır’” dedi.

BEŞTAŞ: BİZE DİZ ÇÖKTÜREMEZLER

Son olarak HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş söz aldı. Tüm emekçilerin 1 Mayıs’ını kutlayan Beştaş, partilerinin “Hayır” çalışması yürütmemesi için kendisi ve partililerin tutuklandığını hatırlattı. “Bize diz çöktüremezler” diyen Beştaş, partileri ve halkın ayakta olduğunu dile getirdi. YSK kararıyla referandumda “Evet” çıktığını belirten Beştaş, Kürt halkının referandumda “Hayır” dediğini ve referandum haritasına bakılmasını isteyerek, “Kürtler size oy vermeyecek. Çünkü şu anda Kürtleri inkar ve imha ediyorsunuz. Emekçiler de size oy vermedi. Çünkü siz onların iş güvencesini yok ettiniz” dedi. İçerde ve dışarda yürütülen savaş politikalarına “Hayır” diyeceklerini belirten Beştaş, demokratik bir anayasa olana kadar “Hayır”ı büyüteceklerini dile getirdi. Barış isteyenlerin hedef gösterildiğini ve işlerinin ellerinden alındığını aktaran Beştaş, “Bu kara bir düzen. Bir kişi ne diyorsa o olacak diyor. Bu ülkenin yarısı bu sisteme ‘Hayır’ dedi. Bizlerin mücadelesi devam edecek. Biz var oldukça direnmeye ve doğruyu söylemeye devam edeceğiz. Direne direne kazanacağız. Mutlaka kazanacağız” dedi.

Miting müzik dinletisi ve halaylarla devam etti.

MERSİN

MersinTertip Komitesi’nin yürüyüş talebi valilik tarafından yasaklanması üzerine sendikalar, siyasi partiler ve dernekler kendi binaları önünde toplanma çağrısı yaptı. Siyasa parti, sendika, kurum ve kuruluşların önünde bir araya gelen kitle, buralardan yürüyüşe geçti. Polisin tüm engelleme girişimlerine rağmen farklı noktalardan başlatılan yürüyüş kortejleri kentin diğer bölgelerine de yayıldı.

Polisin engelleme girişimlerine, “Direne direne kazanacağız”, “Taşerona karşı omuz omuza”, “Hayır bitmedi daha yeni başlıyor” ve “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganları ile karşılık verildi. Yürüyüşün başlaması ile birlikte başta İstiklal Caddesi başta olmak üzere çok sayıda yol trafiğe kapandı. Tüm engelleme girişimlerine rağmen yürüyüşe devam eden kitle, Özgür Çocuk Parkı’nda buluştu. Buradan da Cumhuriyet Meydanı’na yüründü. Yapılan üst aramanın ardından alana girilirken, polis Öğrenci Kolektifi’nin “Diplomasız Cumhurbaşkanı, Mühürsüz Başkan” dövizine el koydu.

ALANDA ‘HIRSIZ AKP’ SLOGANI

Alana giren grupların pankartları tek tek okunurken, kayyum atanan Akdeniz Belediyesi işçilerinin “Hayır’ımızı çalanlar, belediyemizi gasp ettiler, OHAL’e KHK’ye, Kayyumlara Hayır. İşimizi geri istiyoruz” pankartının alana girmesi ile kitle hep bir ağızdan “Hırsız, AKP” sloganı attı.

Çevrecilerin de alanda yerini aldığı 1 Mayıs ‘ta Sinop ve Mersin’de yapılmak istenen Nükleer Santrallere tepki gösterildi. “Nükleer Ayıp Durdurulsun. Ne Akkuyu’da ne Sinop’ta ne de Dünyada Nükleer Santral istemiyoruz” pankartı da platforma asıldı. Alana girişlerin tamamlanması ile beraber kitle sık sık “Yaşasın 1 Mayıs/Biji 1 Gulan” sloganı attı.

ONBİNLER KATLEDİLENLERİ ANDI

Alana girişlerin tamamlanması ile beraber coşkulu dakikalar yaşanırken, kadın yoğunluğu meydanda kendini gösterdi. On binlerce kişinin bir araya geldiği alanda özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunulurken, 10 Ekim Ankara Katliamı ve Suruç Katliamı’na dikkat çekildi.

‘BİRLİKTE YÜKSELEN MÜCADELE’ VURGUSU YAPILDI

Alana girişlerin tamamlanması ile beraber kitle sık sık “Yaşasın 1 Mayıs/Bijî 1 Gulan” sloganları attı. DİSK Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy ilk konuşmayı yaptı. Cezaevinde tutulan siyasi tutuklular ve işçiler ile kayyum atanan Akdeniz Belediyesi Eşbaşkanı Yüksel Mutlu’ya selam gönderen Göksoy, işçilerin emek mücadelesinin durdurulamayacağını vurguladı. Referandumun şaibeli sonuçlarına da dikkat çeken Göksoy, işçilerin emekçilerin sandıkta “Hayır” dediğini belirtti. Referandumun hemen ardından işçinin kıdem tazminatına göz dikildiğini belirten Göksoy, tüm emekçilerin yağma ve talana “Hayır” demeye devam edeceklerini vurguladı.

Göksoy, işçilerin gelecekte de siyasi iktidarın işçileri sömüren, halka zulmeden tüm politikalarına “Hayır” diyerek mücadelelerini yükselteceklerini söyledi. Kürt sorununun barışçıl yöntemlerle çözülmesi için sokaklarda olmaya devam edeceklerini, kayyumlara karşı halkların ve işçilerin birliğini savunacaklarını belirten Göksoy, ezilenlerin mücadelesini büyütmek için sokaklarda olacaklarını söyledi. Göksoy’un konuşması sırasında kitle sık sık “Hayır kazandık. Daha yeni başlıyor” ve “Savaşa değil emekçiye bütçe/ Savaşa hayır barış hemen şimdi” sloganları attı.

‘ÜNİVERSİTELER HALKTIR’

KHK’lerle ihraç edilen akademisyenler adına söz alan Mersin Üniversitesi’nden ihraç edilen Prof. Dr. Atilla Güney de şöyle konuştu: “Bizler yıllarca barışı ve özgürlüğü o kürsülerden aktardık. Kürsülerimizi elimizden aldılar. Oysaki bilmiyorlar ki kürsüler burada. Üniversite burasıdır. Kürsü bu meydanda. Halkımız bu meydanda. Üniversiteler halktır. Halkı ihraç edemezler. Buradayız. Gücünüz yetiyorsa buralardan bizi ihraç edin.”

Konuşmaların ardından kutlama Mersin’in yerel sanatçı toplulukları ve Grup Bandista’nın şarkıları ile devam etti. Kitle 1 Mayıs İşçi Bayramını halaylarla kutladı.

HATAY

Hatay’ın İskenderun ilçesi merkezinde bulunan Belediye Evlendirme dairesi önünde toplanan, Eğitim Sen, DİSK, SES, Tümbel Sen, Eğitim-İş, TMMOB, ADD, Sosyal Haklar Derneği, Haziran Hareketi, SYKP, HDP ve CHP sloganlar eşliğinde Anıt Alanı’na yürüdü. Yürüyüşte, “Savaşa Hayır”, “Doğa Talanına Hayır”, “Kapitalizme Köle Olmayacağız”, “Hayır’ı Sandığa Gömemezsiniz” ve “Yaşasın 1 Mayıs” dövizleri taşındı.

Kadınlar, “Hayır Bitmedi, Mücadeleye Devam” pankartı taşırken, KESK emekçileri “Demokratik Bir Türkiye için Mücadele Ediyoruz” pankartı taşıdı. Yürüyüş boyunca sık sık, “Eşbaşkanlarımız Onurumuzdur”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza”, “AKP Kayyumunu Al Başına Çal” ve “Kayyum Kıyım, İnkar İşte Faşizm” sloganları yükseldi.

‘OSMANCILIK ANLAYIŞINA ‘HAYIR’ DEDİK’

Yapılan saygı duruşunun ardından açılış konuşmasını yapan Eğitim Sen İskenderun Şube Başkanı Ali Karadaş, “AKP’nin darbecilerle mücadele adı altında ilan ettiği OHAL, emekçileri ve halkı mağdur ediyor. 16 Nisan’da tek adam rejiminin kurulmaması için Hayır dedik. Bölgeyi kan gölüne çeviren yeni Osmanlıcılık anlayışına ‘Hayır’ dedik” dedi.

Konuşmanın ardından Grup Sıla, sahne aldı.

ANTALYA

Antalya’da ise, KESK, DİSK, TMMOB, TTB, “OHAL/KHK Rejiminde Referandumdan 1 Mayıs’a” sloganıyla Aydın Kanza Parkı’nda bir araya geldi. Yapılan aramaların ardından kitle alanda kortej halinde yerini aldı.
Kitle, “Emek, Barış, Özgürlük ve Adalet İçin Yaşasın 1 Mayıs”, “Geri, cinsiyetçi eğitime Hayır”, “Yaşasın 1 Mayıs, Biji 1 Gulan”, “Taşeron Çalışmaya, Tazminatının Gaspına Hayir Yaşasın 1 Mayıs”, “Şüpheli ölümlere Hayır “, “Haberime dokunma”, “Savunma Susmadı Susmayacak”, “Diktatörlüğe tek rejime Hayır. Yaşasın Demokratik Cumhuriyet. Yaşasın 1 Mayıs. Biji 1 Gulan”, “Saray Rejimine Karşı Örgütlü Mücadeleye”, “Nükleere hayır”, “Tayyip’e selam, direnişe devam” pankartları eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

7’den 70’e herkesin yerini aldığı mitingde, çocuklarda pankartlarıyla yer aldı. Kortejlerin giriş yaptığı miting, yapılan saygı duruşunun ardından söz alan Eğitim Sen üyesi ve KHK’lerle ihraç edilen Güneş Atsız yaptı. Güneş, KHK’lerle yapılan ihraçların kanunsuz olduğunu söyleyerek, mücadeleyi yükselteceklerini vurguladı. (DİHABER)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir