İç Anadolu kentlerinde 1 Mayıs

Eskişehir, Çorum, Konya, Amasya’da yapılan yürüyüşlerle işçiler, emekçiler 1 Mayıs’ta taleplerini dile getirdi. Yürüyüşlerde AKP hükümetinin işçi düşmanı politikalarına karşı birlikte mücadele ve dayanışma vurgusu öne çıktı.

İşçilerin uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs, Eskişehir, Çorum, Konya ve Amasya’da yapılan yürüyüşlerle kutlandı.

ESKİŞEHİR

Eskişehir’de işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs 5 yıl aradan sonra ilk kez ortak kutlandı.
Eskişehir’de 1 Mayıs alanı Sıhhiye Meydanı oldu. Sakarya Caddesi girişinde bir araya gelen binlerce işçi ve emekçi buradan Sıhhiye Meydanı’na yürüdü.

DİSK, Türk-İş, KESK, TMMOB Eskişehir İl Koordinasyon Kurulu, Eskişehir Tabip Odası tarafından düzenlenen 1 Mayıs kutlamaları HDP, CHP, EMEP, ESP, SGD ve Halk Evleri’nin aralarında bulunduğu siyasi partiler de katıldı.

Sakarya Caddesi’nde toplanan kitle, alkış, ıslık, düdük ve davul zurna eşliğinde Sıhhiye’ye Meydanı’na yürüdü.

Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, CHP Eskişehir Milletvekilleri Prof. Dr. Gaye Usluer, Utku Çakırözer, Okan Cemal Yüksel, Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt yürüyüşe katıldı.

Polis arama noktasında, Dar Azza’da şehit düşen BÖG savaşçılarının fotoğraflarını alana almadı. Bu sırada polisle kısa süreli arbede yaşandı. SGDF’nin taşıdığı Suruç şehitleri flamaları da polis tarafından engellenmek istendi, ancak kitlenin tepki göstermesi üzerine flamalar alana alındı. SGDF üyeleri, 4 Mayıs davasına dikkat çekerek, “4 Mayıs’ta Suruç’a hesap sormaya” sloganını attı.

1 Mayıs Tertip Komitesi adına konuşan Birleşik Metal-İş Sendikası Şube Başkanı Ahmet Arı, 1 Mayıs’ın mücadelenin bayraklaştığı bir gün olduğunu kaydetti. Kapitalizmin insanlığı büyük bir karanlığa mahkum ettiğini dile getiren Arı, “Emperyalist ülkelerin yöneticilerinden üçüncü dünya savaşı çığlıkları duyuluyor. Milyonlarca emekçi bölgesel savaşlardan kaçarak yurdunu terk etmek zorunda kalıyor. Sömürü derinleşiyor, çocuk işçilik artıyor. Güvencesizlik yaygılaşıyor. İş cinayetleri bitmiyor. Grevler erteleniyor. Bunlar bize 150 yıl önceki koşulları dayatıyor. Bu karanlık tabloya son verecek bu azgın gidişe dur diyecek olanlar ise bizleriz, yani emekçilerdir. Diyoruz ki; kıdem tazminatlarımızdan elinizi çekin. İşçi simsarlığı sevdasından vazgeçin. Sömürüyü derinleştirme amacıyla esneklik dayatmalarından vazgeçin. İşçi cinayetleri durdurun” diye konuştu.

KESK Dönem Sözcüsü Faik Alkan, emekçiler olarak alana ‘Hayır’ları alarak geldiklerini söyledi. Uygulanmak istenen politikanın tutmadığının altını çizen Alkan, işçi ve emekçiler ortak talepleri etrafında birleşerek ‘Hayır’ın sesini yükselttiğini vurguladı. Alkan, “Bugün OHAL ve KHK’nin asıl hedefi işçi ve emekçilerdir. Bu kadar yoğun saldırı karşısında sınıfsal duruş göstermeliyiz. Biz kamu emekçileri olarak; insanca yaşayacak ücret ve çalışma koşulları istiyoruz, iş güvenliği ve güvenli bir gelecek için, sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasını ve siyasal özgürlük için OHAL’in kaldırılmasını, KHK’lerin iptal edilmesini talep ediyoruz” dedi.

1 Mayıs Tertip Komitesi üyelerinden Türk-İş Temsilcisi Necat Kılıç da taşeron sistemine ve iş cinayetlerine tepki gösterdi, insanca çalışmak ve yaşamak istediklerini belirtti.

Konuşmalardan sonra Grup Kibele konser verdi.

ÇORUM

Çorum’da işçi ve emekçiler 1 Mayıs’ta OHAL’e, işsizliğe, yoksulluğa, sosyal güvenliğin tasfiyesine karşı tepkilerini dile getirdi. DİSK ve KESK’in çağrısıyla Pirbaba Parkı’nda toplanan işçi ve emekçiler, sloganlarla Saat Kulesi’ne yürüdü.

KESK’e bağlı Eğitim Sen, BES, SES, Tüm Bel Sen ve Tarım Orkam Sen üyeleri sendikalarının pankartının arkasında yürüdü. DİSK/Emekli-Sen, Sosyal-İş, Çağdaş Avukatlar Derneği, CHP, Emek Partisi, Emek Gençliği, Halkevleri ve Birleşik Haziran Hareketi üyeleri de 1 Mayıs mitinginde yerlerini aldı.

1 Mayıs mitingi, emek mücadelesinde hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulmasının ardından başladı.

Mitingde KESK Dönem Sözcüsü Nevzat Veldet ve DİSK/Sosyal-İş Ergül Öztürk, konuşmalarında başta OHAL nedeniyle gerçekleştirilen ihraçlar olmak üzere kamunun tasfiye edilmesine karşı taleplerini dile getirdi. “Kimsenin gündüzleri işsiz gezmediği, geceleri aç yatmadığı bir Türkiye” denildi.

KONYA

Konya’da bine yakın işçi ve emekçi, Kılıçarslan Kent Meydanı’nda bir araya geldi. CHP ve KESK’e bağlı sendikalarla gençlik örgütleri, Alaaddin Caddesi’ni trafiğe kapattı. Sloganlarla yürüyen kitle Alaaddin Tepesi’ni dolaşarak yürüyüşü tamamladı.

AMASYA

Amasya’da KESK bileşenlerinin çağrısıyla Künç Köprübaşı’ndanYavuz Selim Meydanı Atatürk Anıtı’na yürüyüş düzenlendi. Yaklaşık 600 kişilik grup, Yavuz Selim Meydanı’na geniş güvenlik önlemleri altında toplandı. Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Amasya Şube Başkanı Satılmış Ayan yaptığı konuşmada, “İşçi sınıfı ve emekçiler 1 Mayıs’ta alanları doldurarak kapitalist sömürgesi üzerine patronlara, işbirlikçilere karşı taleplerini haykırıyorlar. 2017 yılı 1 Mayıs yine olağanüstü bir döneme denk geldi. Yıllardır ülkemizi patronlar için bir cennete, işçiler, emekçiler için cehenneme çevirenler pişkinliklerini sürdürmeye devam ediyorlar” dedi.

Konuşmaların ardından çalınan müzikler eşliğinde halaylar çekildi.

KAYSERİ

Kayseri’de işçiler 1 Mayıs’ta ‘Kıdem tazminatımıza dokunmayın’ talebiyle alanlara çıktı. Kayseri’de KESK, Eğitim Sen, BES, TÜMTİS, CHP, HDP, EMEP’in de aralarında olduğu emek ve demokrasi güçlerinin çağrısıyla yaklaşık 3 bin kişi, Kayseri Forum’dan Mimar Sinan Parkı’na yürüdü.

“İş, ekmek, özgürlük”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “Yaşasın 1 Mayıs İşçi Bayramı” sloganlarının atıldığı eylemde “Kıdem tazminatımıza dokunmayın” taşındı. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir