Karadeniz kentlerinde 1 Mayıs

Hopa’da binlerce kişinin katılımıyla 1 Mayıs kutlanırken, Zonguldak’ta maden işçileri taşeronluğa karşı sesini yükseltti. Ordu, Giresun, Sinop, Bartın, Trabzon ve Samsun’da da 1 Mayıs mitingleri düzenlendi.

Karadeniz kentlerinde 1 Mayıs İşçi Bayramı coşkuyla kutlandı.

HOPA

Artvin’in Hopa ilçesinde binlerce kişi 1 Mayıs’ı kutladı.

Aralarında, DİSK, KESK, HDP, ESP, SYKP ve CHP üyelerinin de olduğu binlerce kişi, Çay Fabrikası önünde buluştu. Buradan Metin Lokumcu Meydanı’na yürüyen binler, “Yaşasın devrim ve sosyalizm”, “Çaykur halkındır satılamaz”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganlarını attı.

Suruç şehitlerinin de anıldığı yürüyüşte, “Suruç’un hesabı sorulacak” sloganı atıldı.

Yürüyüşün ardından ilk olarak ’77 1 Mayıs katliamında hayatını kaybeden işçiler anısına saygı duruşu yapıldı.

Ardından 1 Mayıs Tertip Komitesi adına konuşan Kamil Ustabaş, “Bugün dünden daha fazla mücadeleye ihtiyacımız var” dedi. Çaykur’un fona devredildiğini ve özelleştirildiğini belirten Ustabaş, hileli referandumu da hatırlattı. Ustabaş, sonuçların gayrimeşru olduğunun altını çizdi. AKP’nin dibe gitmeye başladığını kaydeden Ustabaş, şöyle devam etti: “Referandumda ‘Hayır’ çıkmasına rağmen YSK eliyle durumu kendi lehine çevirerek ‘Evet’i kazandı gösterdiler. Ülke her gün bataklığa doğru sürüklenmekte, ekonomik yok her gün vergilerle halkın omuzuna yüklenmektedir. Ankara’da, Suruç’ta katliamlar yapıldı hala failler yargılanmıyor.”

Ustabaş, sözlerini birlikte mücadele yürütme çağrısıyla bitirirken, 1 Mayıs mitingi halay ve horonlarla sona erdi.

SAMSUN

Samsun’da binlerce kişi, 1 Mayıs’ı coşkuyla kutladı. Cumhuriyet Meydanı’na yürüyen Samsun halkı, “Yaşasın yaşasın devrim ve sosyalizm”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “Taksim’de düşene dövüşene bin selam”, “Hayır bitmedi mücadeleye devam”, “Hırsız YSK hırsız AKP”, “Karadeniz faşizme mezar olacak”, “Kadın yaşam özgürlük”, “Jin jiyan azadî”, “Gençlik gelecek gelecek sosyalizm” sloganlarını attı.

Mitinge sendikaların yanı sıra HDP, ESP, SYKP, Devrimci Parti, TÖP-G, EMEP, Halkevleri, Haziran Hareketi, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği de katıldı. ESP “Faşizme hayır yaşasın sosyalizm”, SKM de “Hayır kadınlar kazandı” pankartlarıyla mitinge katılırken, “Yaşasın devrim ve sosyalizm”, “Parti atılım zafer” sloganlarını attı.

Miting, konuşmaların ardından müzik ve halaylarla sonlandırıldı.

ZONGULDAK

Madenci kenti Zonguldak’ta 1 Mayıs, yaklaşık 3 bin kişinin katılımıyla coşkuyla kutlandı.

Kentin çeşitli noktalarında toplanıp İstasyon Caddesi’ne gelen işçiler, burada kortejler oluşturarak Madenci Anıtı’na yürüdü.

Mitinge DİSK Yönetim Kurulu üyesi ve Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci ile CHP Zonguldak Milletvekilleri Şerafettin Turpçu ve Ünal Demirtaş da katıldı.

Madenciler, yürüyüş boyunca “Maden işçisi demokrasi bekçisi”, “Maden işçisi yalnız değildir”, “Taşeron demek ölüm demek” sloganlarını attı.

Limter-İş Sendikası, “1 Mayıs ruhuyla kölelik zincirlerini kıracağız”, Enerji Sen ise “Tazminatımızı yağmalatmayacağız. Güvenceli çalışma istiyoruz” pankartları ile yürüdü. SGDF üyeleri, Suruç şehitlerinin fotoğraflarının olduğu pankartla mitinge katıldı.

Matenci Anıtı önünde bir konuşma yapan GMİS Genel Başkanı Demirci, tüm işçilerin bayramını kutlayarak, “İşçilerin haklarını korumak için mücadele etmeye devam edeceğiz. Zorunlu bireysel emeklilik uygulamasıyla, kıdem tazminatına göz koyarak, toplu iş sözleşmelerinde haklarımızı gasp ederek bizim üzerimizden kaynak yaratmak isteyenlere izin vermeyeceğiz” dedi.

Bu arada, Zonguldak’taki miting öncesinde Çaycuma’da KESK’in çağrısıyla 1 Mayıs kutlandı. Mitingde “İş, ekmek, özgürlük, Yaşasın 1 Mayıs”, “Hukuksuz ihraçlara son”, “HAYIR’ımızı da alıp geldik” pankartları açıldı. Buradaki kutlamaya katılanlar daha sonra kent merkezindeki mitinge katıldı.

ORDU

Ordu’da işçi ve emekçiler şehir içinden kortejle Atatürk alanına yürüdü.

KESK’in çağrısı ile yapılan 1 Mayıs’a CHP, EMEP, SYKP, Haziran Hareketi ve Çevre Derneği de katıldı.

TRABZON

Trabzon’da Cumhuriyet Caddesi’nde toplanan yaklaşık bin kişi, Atatürk Alanı’na yürüdü. Kutlamalara yöresel kıyafetleriyle katılan kadınlar renkli görüntüler oluşturdu, kalabalık kortej davul zurna eşliğinde horon oynayarak yürüdü.

Yürüyüşün ardından miting, saygı duruşu ile başladı. Burada açıklama yapan KESK Dönem Sözcüsü Engin Nur, “Gelecek bizimdir. Tüm bu adaletsizlik, hukuksuzluk, baskı ve zulüm politikalarına, savaş politikalarına karşı, sesimizi, hayırımızı daha da yükselteceğiz. Ülkemize tam bağımsızlığı, barışı, özgürlüğü ve demokrasiyi getireceğiz. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Haramilerin saltanatını yıkacağız. Bekle bizi güzel ülkem. Yaşasın 1 Mayıs” dedi.

Yürüyüşün sürdüğü Kahramanmaraş Caddesi üzerinde bekleyen ve Trabzonspor taraftar grubu olduğu iddia edilen bir grup bozkurt ve Rabia işaretleri yapıp tekbir getirdi ve “Recep Tayyip Erdoğan” sloganları attı. Polis, grubu alandan uzaklaştırdı.

SİNOP

Sinop’ta 1 Mayıs, Diyojen heykeli önünden yürüyüşle Uğur Mumcu Meydanı’na gelinerek kutlandı.

Kutlamada “Yaşasın 1 Mayıs”, “Hayır daha bitmedi, mücadeleye devam”, “Yaşasın iş ekmek özgürlük”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı.

Tertip Komitesi Başkanı Erkan Kabal yaptığı konuşmada, “Artık yeter! Haksızlıklara hukuksuzluklara, baskılara hayır. Tek adam yönetimine karşı mücadelemiz devam edecek” dedi.

GİRESUN

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Giresun’da da coşkuyla kutlandı.

KESK, DİSK, Belediye-İş ile siyasi partilerin de katıldığı miting, Debboy mevkiinden Cumhuriyet Meydanı’na yürüyüşle başladı.

Ortak açıklamayı okuyan KESK Dönem Sözcüsü Gökhan Topal, 1 Mayıs’ın, sömürüsüz, baskısız, insan onuruna yaraşır bir yaşam için taleplerini haykıracakları gün olduğunu söyledi. Topal, “1 Mayıs, siyasal görüş, ırk, cinsiyet, etnik köken, ülke, din, mezhep ve benzeri farklılıkları bir tarafa bırakarak tüm emekçilerinin güçlerini birleştirdiği gündür. 1 Mayıs, hangi ülkede olursa olsun diktatörlere, otoriter baskıcı rejimlere ‘hayır’ dediğimiz, onlara karşı canı pahasına mücadele veren bütün emekçilerle dayanışma duygularımızı haykırdığımız bir gündür” dedi.

BARTIN

Bartın’da 1 Mayıs yaklaşık bin kişinin katıldığı yürüyüşle kutlandı.

Kemerköprü Meydanı’nda toplanan sendikalar ile demokratik kitle örgütleri, sloganlarla yürüyüş gerçekleştirdi. Maden işçileri kortejin önünde yer aldı. Yürüyüşün ardından miting Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan konuşmalarla sona erdi. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir