Kürt kentlerinde 1 Mayıs

İşçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs Kürdistan kentlerinde coşkuyla kutlandı.

İşçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs Kürdistan kentlerinde coşkuyla kutlandı.

DİYARBAKIR

Diyarbakır’da KESK, DİSK, TMMOB, Diyarbakır Tabip Odası’nın aralarında bulunduğu sendikalar ile aralarında ESP, EMEP, HDP, DBP gibi siyasi partiler 5 Haziran Meydanı’nda (İstasyon Meydanı) 1 Mayıs mitingi düzenledi. Mitingde “Bijî 1 Gûlan”, “AKP halka hesap verecek”, “Bijî berxwedana Rojava”, “Şehîd namirin”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganları attı.

Saygı duruşu ve “Çerxa Şoreş ê” marşı ile başlayan mitingde Taksim’e yürümek isteyenlere yönelik polis saldırısı kınandı ve “Bijî berxwedana Taksim”, “Taksim direniştir” sloganları atıldı.

Mitingde konuşan DBP Eş Genel Başkanvekili Gülcihan Şimşek, “Halkı baskıyla, diktayla yönetmeye çalışan bir AKP, MHP ittifakı var. Bu ittifakın sonucunda referandumda emekçiler kazandı, kadınlar kazandı, halklar kazandı. Emekçinin emeğini sömüren, taşeronlaştıran bir hükümet var. Biz bugün burada onlara da direneceğimizin ve mücadele edeceğimizin mesajını da veriyoruz” dedi.

Yüzlerce işçinin belediyelere atanan kayyumlar tarafından işten atıldığını, OHAL kararnameleri ile kamu emekçilerinin ihraç edildiğini kaydeden Şimşek, “Bu baskılar emekçileri yıldıramayacaktır. Emekçiler onlara itaat etmeyeceklerini alanlarda her zaman gösterdiler. Biz de DBP olarak emekçilerimizin yanında duracağımızın sözünü buradan yineliyoruz” diye konuştu.

HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca ise “Güzel ve iradeli emekçilerimiz; direniş, mücadele, dayanışma, birlik ve beraberlik gününüz kutlu olsun” diyerek konuşmasına başladı. Uca, “İş kazalarında, direniş alanlarında yaşamını yitiren tüm emekçi yoldaşlarımızın anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Türkiye’de emekçiler sömürülüyor ve hakları yok sayılıyor. Türkiye’de 2 milyon çocuk sömürülerek çalıştırılıyor. Yaklaşık 500 çocuk son 3 yılda iş kazalarında yaralanmış ve yaşamlarını yitirmişler. Türkiye’de binlerce mevsimlik işçi var. Her bahar geldiğinde Kürdistan’da yaşayan emekçiler Türkiye’nin birçok iline giderek çalışıyor. Bunların yüzde 70’ini kadınlar oluşturuyor. Dünya’nın her ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de yüzlerce kaçak işçi çalıştırıyorlar” diye belirtti.

Konuşmaların ardından miting Halimê Omerî’nin ezgileri eşliğinde çekilen halaylarla devam etti.

BATMAN

Batman’da 16 Mayıs Stadyumu önünde gerçekleştirilen 1 Mayıs mitingine KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse, HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Arslan, HDP milletvekilleri Saadet Becerikli, Ayşe Acar Başaran ile yüzlerce emekçi katıldı.

Kutlama halaylarla başladı. Alana Kürtçe Türkçe “Bijî yek Gulan”, “Taşeronlaştırmaya ve iş cinayetlerine Hayır”, “Evde, işte sömürüye kadın cinayetlerine son” pankartları asılırken, alandaki emekçiler de sık sık, “Yaşasın 1 Mayıs” sloganları attı. Sabahın erken saatlerinden itibaren emekçiler alana gelmeye başlarken, ev emekçileri de bebekleri ve çocukları ile müzikler eşliğinde halay çekti. İş kazalarında yaralanan emekçiler de alanda yerlerini alarak kutlamalara katıldı.

Tertip Komitesi adına konuşan Petrol-İş Şube Başkanı Şeyhmus Kaygusuz, “Haksız hukuksuz KHK’larla emekçiler işlerinden atılıyor. Muhalif olan basın susturuluyor. Biz de zulme boyun eğmeyeceğimizi ve ülkeyi tek adama bırakmayacağımızı haykırmak için buradayız. Ülke korku imparatorluğuna dönüştürüldü. Ama biz 1980’lerin baskıları ile 1990’ların serhıldanlarından geliyoruz ve korkmuyoruz alanlardayız alanlarda olmaya devam edeceğiz” dedi.

Petrol İş Sendikası Genel Örgütleme Sekreteri Mustafa Mesut Tekik ise “Eşit özgür ve adil bir yaşamı savunan emekçiler Ankara’da, İstanbul’da, Kobanê’de, Efrîn’de emekçiler alanlarda haklarını savunuyor. Sınıf mücadelesinde yaşamını yitirmiş arkadaşlarımızı anıyoruz. Ant olsun ki değil emeğimiz canımız da gitse özgürlük mücadelemiz sürecek” diye konuştu.

Ardından konuşan DBP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Arslan, “Türkiye işçileri ve emekçileri ile devrimci mücadele veren Kürt halkı nasıl ki 16 Nisan’da Hayır dediyse bugün de Hayır demeye devam ediyor. Bu ülkede AKP ve MHP faşizminin sömürü sistemine karşı bu halklar 16 Nisan’da gereken cevabı verdi. Yıllardır halklarımıza dayatılan baskı ve yıkım politikasının daha fazla yürümeyeceğinin en somut örneği 16 Nisan sonuçlarıdır” diye belirtti.

KESK Eşbaşkanı Şaziye Köse ise 1 Mayıs 1977’de Taksim’de ve 2015 yılında Ankara’da katledilen emekçileri anarak, “İşçiler 150 yıl önce sermayedarlara 8 saat çalışma koşulları düzenlenmesi için bir mücadele başlattı. Ve o mücadele bugün hala sürüyor. Şimdi de 6 saat çalışma mücadelesi yürütülüyor. Bu nedenle 1 Mayıs günceldir ve öyle olmalıdır” ifadelerini kullandı.

İşçi sendikalarının bölünmüşlüğüne dikkat çeken Köse, “Bütün işçiler zincirlerinden kurtulup birleşmeli ve ortak mücadele etmeli. 16 Nisan geride kaldı ama bu defter kapanmadı. Hayırlarımızla alanlardayız. Karşımızda halk iradesini tanımayan bir iktidar var. Dokunulmazlıkların kaldırılması ile meclis kendini işlevsiz kıldı. Kayyumlarla halkın iradesi gasp edildi. Defter kapanmadı, ileriki süreçte büyük bir faşizm ile karşı karşıyayız. Ya faşizm kabul edeceğiz ya da buna karşı mücadele edeceğiz. Biz mücadele edeceğiz” diye konuştu.

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım da “Artık 1 Mayıs AKP yüzünden işsizlerin bayramı haline geldi. Ülkede son 40 yılın en büyük işsizlik dönemi yaşanıyor. AKP’den önce işsizlik yüzde 8 iken şimdi ise yüzde 13 çıktı. AKP döneminde resmi rakamlara göre 4 milyon işsiz var. İşsizliğin en az olduğu dönem ise 2014 yılıdır. Çünkü o dönemde çözüm süreci vardı. Ama savaşın yüzünden insanlarımız gün yüzü bile göremediler. Savaşlar hem canı hem ekonomiyi vuruyor. Çatışmasızlık dönemlerinde ancak emekçiler ve halklar gün yüzü görmüştür” dedi.

HDP’li Saadet Becerikli ise “Barış ve demokrasi istediğimiz için katledildik, hapsedildik ve tutuklandık. Bunların hepsi barış istediğimiz için yapıldı. Bundan sonraki süreçte ‘Hayırımızı’ daha da yükselterek zafer ulaşacağız. Zafer direnen halkların olacak. Bütün dünyada böyle oldu. Burada da böyle olacak. Direnen bütün halklara selamlar gönderiyorum ve kazanana kadar direnmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından etkinlik Servet Kocakaya’nın ezgileriyle sona erdi.

ANTEP

Antep’te 1 Mayıs, yüzlerce işçi ve emekçinin katılımıyla kutlandı. Mitinge KESK, DİSK, TMMOB, TTB’nin yanı sıra Türk-İş’e bağlı TÜMTİS, Belediye-İş, Tez-Koop-İş, EMEP, HDP, CHP, ESP, SYKP, Mücadele Birliği katıldı. Mitingde kıdem tazminatının gasbedilmesine karşı ortak mücadele vurgusu öne çıktı.

Kırkayak Parkı’na çıkan bütün yollar miting nedeniyle kapatıldı. Sendikalar ve siyasi partiler kortejler oluşturarak Kırkayak Parkı’na yürüdü. Alanda kutlama saygı duruşu ile başladı. “Yaşasın 1 Mayıs”, “Bütün ülkelerin işçileri ve ezilen halkları birleşin” yazılı pankartların açıldığı mitingde, 10 Ekim Ankara katliamında hayatını kaybedenler de unutulmadı.

Mitingde konuşan DİSK Bölge Temsilcisi Ali Güdücü, “Kıdem tazminatı yük değil haktır. Kıdem tazminatı işten çıkarılan işçinin evine götürdüğü ekmektir. Kıdem tazminatı iş güvencemizdir. Bedeli ne olursa olsun, kıdem tazminatının gasbına ‘Hayır’ diyerek sonuna kadar direneceğiz” dedi.

KESK Dönem Sözcüsü Ali Ersönmez ise “Yarınlara daha aydınlık, daha güvenle, inançla, umutla bakmayı terk etmeyeceğiz” diyerek, güvencesiz çalıştırma ve hak gasplarını önleyecek tek iradenin emekçilerin ortak mücadelesinden geçtiğini belirtti.

TÜMTİS Şube Başkanı Mahmut Canyurt, TMMOB Temsilcisi Turgay Güçyetmez ve TTB Şube Başkanı Hamza Ağca birer konuşma yaptı. 1 Mayıs programı yapılan konuşmaların ardından çekilen halaylarla sonra sona erdi.

DERSİM

Dersim’de 1 Mayıs, Seyit Rıza Meydanı’nda sendikaların, siyasi parti ve demokratik kitle örgütlerinin katılımıyla yapıldı. Kutlamada Tertip Komitesi adına konuşan Eğitim-Sen Dersim Şube Başkanı Süleyman Güler, 1 Mayıs’ın dayanışma ve umudun büyütüldüğü gün olarak 1886 yılından başlanıp bugüne kadar devam ettiğini, o günden bu yana işçi sınıfı ve ezilenlerin her türlü bedeli ödeyerek bugüne geldiğini belirtti.

Son 3 yılda gerçekleştirilen grevler nedeniyle on binlerce kamu emekçisi ve işçi hakkında soruşturma açıldığını ifade eden Güler, “Dersim’de de 209 kamu emekçisi ve 52 işçi olmak üzere 261 çalışan ihraç edildi” dedi.

DİSK’e bağlı Genel-İş Dersim Şube Eş Başkanı Şükran Yılmaz ise kıdem tazminatlarına göz dikildiğini, bu duruma yeter demek gerektiğinin ve kıdem tazminatlarının gaspedilmesine izin vermeyeceklerini söyledi. Emek mücadelesiyle birlikte demokrasi mücadelesini de yükseltmek gerektiğini söyleyen Yılmaz, bunun için savaşa karşı durmak gerekir” dedi.

HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü de 1 Mayıs günü Dersim’de onlarca yerin güvenlik bölgesi ilan edildiğini hatırlatarak, “Bu topraklar çok savaş kan gördü ama bu kadar ahlaksızca bu kadar vahşice düşmanlık görmedi, katledilen öldürülen cenazelerle oynanıyor. Bunu şiddetle kınıyoruz” diye konuştu.

Dersim Emek ve Demokrasi İçin Güç Birliği adına konuşma yapan Hıdır Demir ise 1 Mayıs’ın sermaye sınıfının ve siyasi iktidarın yoğun baskı ve saldırıları altında kutlandığını, OHAL koşullarında demokratik hak ve özgürlüklerin çiğnendiğini belirtti.

URFA

İşçilerin uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs Urfa’da da kutlandı. Kentteki 1 Mayıs kutlamaları, öğle saatlerinde Paşabağı Mahallesi’ndeki alanda yapıldı. Kutlamaya gelenler, polis noktalarında yapılan üst aramasından geçirildikten sonra alana alındı. Platformdan çalınan Kürtçe ve Türkçe türküler eşliğinde halay çeken işçi ve emekçiler, sık sık “Yaşasın 1 Mayıs” ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganlarını attı.

ADIYAMAN

Adıyaman’da 1 Mayıs kutlamalarının adresi Mustafa Yücel Özbilgin Parkı oldu. KESK tarafından organize edilen mitinge HDP, CHP, EMEP ve ÖSP’de katıldı. İtfaiye Müdürlüğü önünde toplanan kitle, kortejler eşliğinde alana yürüdü.

HDP “Savaşa yıkıma izin vermeyeceğiz. Biji yek gulan” pankartının alana girmesi üzerine polis ile parti yöneticileri ve HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım arasında kısa süreliğine tartışma yaşandı. Daha sonra pankartın alana girmesine izin verildi.

Mitingde açılış konuşmasını yapan Eğitim-Sen Şube Başkanı Mehmet Dağdeviren, “KHK ile ihracat edilen kamu emekçileri başta olmak üzere işi ve ekmeği elinden alınan tüm emekçilerin adalet arayışında yanlarında olacağız, Ermenek’ten Soma’ya tüm işçilerin, kadın emekçilerin 1 Mayıs’ını kutluyorum” dedi. Yapılan konuşmanın ardından miting konser ile devam etti.

SİVAS

Sivas’ta 1 Mayıs Ethembey Parkı’nda kutlandı. Kutlamaya CHP, EMEP, Halkevleri ve KESK’e bağlı sendikalar ile demokratik kitle örgütleri Mevlana Cadddesi üzerinden kutlama alanına doğru yürüdü.

1 Mayıs Tertip Komitesi Başkanı Mustafa Akyol, 1 Mayıs’ın dünyanın dört bir yanında görkemli bir şekilde varlığını kutlandığını söyledi. Akyol, “Türkiye’de 1 Mayıs’lar iktidarların getirdiği yasaklar altında kutlanmaktadır. 365 gün bu ülkenin tüm değerlerini ve güzelliklerini üretenlere bir gün dahi saygı gösterilmemektedir. Siyasi iktidar bir gün için dahi işçilerin taleplerine kulak vermemekte, yıllardır 1 Mayıs mitinginin kendi istediği yerde yapılmasını dayatmaktadır” diye kaydetti.

ELAZIĞ

Elazığ’da 1 Mayıs Hozat Garajı’nde coşkuyla kutlandı. 1 Mayıs Marşı eşliğinde alanda toplanan kitle, barış ve özgürlük taleplerini sıraladı. Polisle KESK’liler arasında zaman zaman tartışmalar yaşandı.

Hozat Garajı’nda açıklama yapan KESK Dönem Sözcüsü ve Yapı-Yol Sen Şube Başkanı Kenan Korkmaz, sermayenin hanesine emperyalist ve kapitalist sistem tarafından daha fazla sömürü ve kâr yazıldığına dikkat çekti. Emekçi sınıfların ve ezilen halkların daha çok yoksulluğa, işsizliğe, savaşa ve ölüme maruz kaldığını ifade eden Korkmaz, “Taşeron çalıştırmaya ve kiralık işçilik başta olmak üzere her türlü esnek ve güvencesiz çalışma düzenine son verilsin. Grev erteleme ve yasaklamalara son verilsin, kıdem tazminatının gasbına yönelik her türlü hazırlığa son verilsin, kamu emekçilerinin iş güvencesinin kaldırılma amacına dönük 657 sayılı Yasa’da yapılmak istenen değişikliklere son verilsin” dedi.

EMEP Elazığ İl Başkanı Murat Zülfikar ve HDP İl Eş Başkanı Baki Yıldırım’da birer konuşka yaparak, “Birlik ve dayanışma inancıyla emek, barış ve özgürlük mücadelesinde bütün ezilenlerin bayramını partim adına kutluyorum. Yaşasın 1 Mayıs” dedi.

VAN

Van’da 1 Mayıs mitingi Musa Anter Parkı’da gerçekleştirildi. Mitinge HDP Van Milletvekilleri Nadir Yıldırım, Adem Geveri ve Lezgin Botan katıldı. Yerel sanatçıların konserinin ardından KESK Van Şubeler Platformu Sözcüsü Fatma Arslan, DİSK Van Şube Başkanı Ömer Tekin, EMEP Genel Başkan Yardımcı Şükran Doğan birer konuşma yaptı.

Daha sonra kürsüye çıkan HDP Van Milletvekili Nadir Yıldırım Kürtçe konuştu. Yıldırım, “1 Mayıs faşizme karşı ortak mücadele günüdür. Ülkenin en büyük sorunlarından olan demokrasi için de halkları mücadeleye çağırıyoruz. Eğer ülkede süren faşizmin önüne geçilmese her güne tutuklama, gözaltı, KHK’lar ve işkenceler ile uyanırız. Bunun önüne geçebilmek halkların elinde. Eğer mücadele alanda büyütülürse faşizm diz çökecek” dedi. Kutlamalar Kürt sanatçı Mem Ararat’ın konseriyle son buldu.

KARS

Kars Emek ve Dayanışma Platformu Cumhuriyet Meydanı’nda 1 Mayıs mitingi düzenledi. Eğitim Sen Kars Şubesi Başkanı Çetin Koçyiğit burada yaptığı konuşmada, “Bizler, düşünce ve ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılmasını, halkların eşit, özgür, bağımsız, demokratik bir Türkiye’de bir arada yaşamasını, haklarımızın ve özgürlüklerimizin güvence altına alınmasını, toplu sözleşmeli, grevli sendikal hak ve özgürlüklerimizi kullanmak istiyoruz” diye konuştu. Mitingde yapılan konuşmaların ardından halaylar çekildi.

HAKKARİ

Hakkari’de 5 Mayıs’a kadar açık alanda tüm etkinliklerin yasaklanmasından kaynaklı KESK’e bağlı sendikaların üyeleri 1 Mayıs’ı sendika binasında basın toplantısı düzenleyerek kutladı. Toplantıda konuşan Musa Bor, kamu emekçilerinin ihraçlarına ve Kürtlere yönelik devletin baskı politikalarına dikkat çekerek, özgürlük ve demokrasi mücadelesinin faşizme karşı devam edeceğini söyledi.

MALATYA

Malatya’da yüzlerce kişi 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutladı. KESK’in çağrısıyla yapılan mitinge HDP, ESP, EMEP ile Ankara Katliamı’nda yaşamını yitiren barış şehitlerinin aileleri ve KHK’larla ihraç edilen emekçiler de katıldı.

Konuşma yapan Eğitim-Sen Malatya Şube Başkanı Tarık Kaya, diktatörlük koşulları altında 1 Mayıs’ı kutladıklarını vurguladı. Zulme boyun etmeyeceklerini belirten Kaya, “Hayır” diyenlerin direnişe devam edeceğini söyledi.

İhraç edilen emekçilerin işlerine iade edilmesinin isteyen Kaya, son olarak barış şehitlerini andı, katliamın hesabını sormak için mücadelelerini sürdüreceklerini vurguladı.

Mitingde konuşmaların ardından Vardiya Müzik Grubu sahne aldı. Vardiya, barış şehitleri için “Ellerinde pankartlar” şarkısını söylerken, Taksim’e de selam yolladı.

SİİRT

Siirt’te 1 Mayıs KESK Siirt Şubeler Platformu tarafından Güres Caddesi’nde bulunan Kızılay İş Merkezi önünde yapılan açıklamayla kutlandı. HDP, Barış Anneleri Meclisi, İHD, Siirt Tabip Odası’nın katıldığı açıklama Siirt Demokrasi Meydanı’nda kutlanmak istenen 1 Mayıs’ın ‘güvenlik’ gerekçesiyle yasaklanması kınandı.

Basın açıklamasını okuyan Eğitim-Sen Siirt Şube Başkanı Serdar Batur, “OHAL kararnameleri ile rejiminin hukuksuz uygulamalarına, kamuda yüz binlerce insanın işten atılmasına, açığa alınmasına, cezalara, soruşturmalara, sürgünlere karşı, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin derinleştirilerek kadınları toplumsal yaşamdan dışlayan, daha ucuza ve daha güvencesiz çalıştırılmaya karşı, Kürt sorununda çözümsüzlüğe, içeride ve dışarıda geliştirilen savaş politikalarına karşı, en insani ve en temel haklarımızı savunduğumuzda ‘vatan haini, terörist’ damgasına karşı 1 Mayıs’ta bu taleplerimizle Türkiye’nin her yerinde alanlardayız” dedi.

Açıklama “Bijî yek Gulan”, “Yaşasın emekçilerin birliği, halkların kardeşliği” ve “Yaşasın 1 Mayıs birlik, mücadele ve dayanışma günü” sloganları ve alkışlarla son buldu.

MARDİN

Mardin’de KESK, DİSK, TMMOB ile HDP, 1 Mayıs kutlamaları için KESK binası önünde toplandı. Burada toplanan işçi ve emekçiler Karayolları Parkı’na yürüdü. “Savaşa karşı barışı savunuyoruz”, “KHK’ler iptal edilsin, işimizi istiyoruz”, “İçerde dışarıda, havadan karadan savaşa hayır” ve “Yasaklar sizin, sokaklar bizim” pankartları taşındı. 1 Mayıs kutlamasanı HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk ve sanatçılar katlıdı.

Mitingde konuşan SES Mardin Şube Başkanı Eylem Ergül, referandumdan 1 Mayıs’a ‘Hayır’ın kazandığını belirtti. Ergül, “Direnen kadınlar kazandı. Bizi Ortadoğu cehennemine sürükleyenler, Rojava’yı, Şengal’i bombalayanlar kaybetti. Halkın iradesini gasp edenler kaybetti. ‘Seni başkan yaptırmayacağız’ diyenler, silahların gölgesinde sandığa gidenler, her türlü zorbalığa rağmen ‘Hayır’ diyenler kazandı. Gece gündüz demeden çalışanlar, dağa taşa ‘Hayır’ diyenler kazandı. Sokakta tüm tehditlere karşı hayır sesini yükseltenler kazandı” diye konuştu. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir