Taksim 1 Mayıs’ına polis saldırısı ve gözaltı; Valilik 207 dedi, Kriz Masası 156 gözaltı tespit etti

AKP/Saray iktidarı Taksim’i 1 Mayıs kutlamalarına kapattı. Buna rağmen “1 Mayıs’ta Taksim’deyiz” diyen devrimciler, Gayrettepe’de toplanarak yürüyüşe geçti. Polis saldırdı. Kriz Masası: 156 gözaltı var. Valilik gözaltı sayısını 207 olarak açıkladı. 51 kişinin akıbeti, nerede tutulduğu bilinmiyor.

Gözaltılarda Valilik 207 dedi, Kriz Masası 156 gözaltı tespit etti

1 Mayıs İstanbul Kriz Masası, Taksim civarında yaşanan gözaltılara dair yeni bir açıklama yayımladı.

Açıklamaya göre, Taksim Meydanı’na çıkmaya çalışanlardan 156 kişi gözaltına alındı. İstanbul Valiliği’nin 207 kişinin gözaltına alındığı yönündeki açıklamasını hatırlatan Kriz Masası, “Polis merkezlerinde tespit edilemeyen 51 kişinin akıbeti, nerede, ne koşullarda tutuldukları, hukuki durumları ile ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde girişimler başlatılmıştır” dedi.

Alıkonulanlardan 2’si adli kontrol şartıyla olmak üzere 4 kişinin serbest bırakıldığı belirtilirken, Levent Karakolu’nda tutulan kişilerin avukatlarıyla görüşmesinin engellendiği bildirildi.

1 Mayıs gözaltıları Kadıköy’de protesto edilecek

Açıklamada, “İstanbul Adliyesi’nde nöbetçi hakim görev yerine gelmiş olup alıkonulan kişilerle ilgili itiraz süreci başlatılmış ancak görevli hakim tarafından itiraz dilekçesi avukat meslektaşlarımızın ısrarına rağmen alınmamıştır. Durum tutanağı bağlanmıştır” denildi.

Taksim 1 Mayıs’ında dakika dakika gelişmeler…

13:45 Polisin saldırısına rağmen 1 Mayıs Marşı’nı söyleyen gruba bir kez daha polis saldırdı. Bir kişi başından olmak üzere yaralananlar var. Polis, bir gazeteciyi gözaltına almaya çalıştı, çevredekilerin müdahalesiyle geri bıraktı. Çevredekiler, polise “Bu önlemleri 10 Ekim’de Ankara’da alsaydınız bu kadar insan ölmezdi” diyerek tepki gösterdi. 9 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında 70 yaşındaki kalp hastası Hasan Kaşkır ile Nurten Karahanvi, Muhammet Hizmetçi, Yılmaz Ekşi, Serpil Kaplan da bulunuyor.

13:39 Mücadele Birliği üyeleri Talimhane’de toplanarak Taksim’e doğru yürümek istedi. “Şimdi devrim zamanı” pankartı açarak, “Taksim bizimdir bizim kalacak”, “Biji yek gulan” sloganları atan gruba polis saldırdı. Polis, çevredekiler ile gazetecileri de darp etti.

13:32 Taksim Meydanı’nda polis keyfi kimlik kontrolü yapıyor. Gazeteciler de kimlik kontrolüne tabi tutuldu.

13:00 Mecidiyeköy’de SDGF üyeleri Özge Doğan, Samet Koç, Muhammet Ekici, ESP üyeleri Batuhan Yücel, Mehmet Aslan ve Muhammet Sezen gözaltına alındı.

11:52 Zincirlikuyu, Gayrettepe ve Levent’te polis GBT kontrolü yapıyor.

11:38 Taksim’e çıkmaya çalışan 6 kişi Profile Alışveriş Merkezi önünde polis tarafından gözaltına aldı.

11:19 Gözaltına alınan Devrimci Hareket üyelerinin isimleri şöyle: Ferhat Ateş, Mahmut Koçyiğit, Ezgi Ertürk, Elif Üçerli, Ahmet Ediz Kankur, Metin Coşkun, Derya Acar

11:08 Polisin saldırısının ardından bir grup Zincirlikuyu Mezarlığı arka tarafına dağıldı. Burada slogan atarak Taksim’e çıkmaya çalışan gruba polis gaz bombalarıyla saldırdı.

11:07 AKP/Erdoğan iktidarının Taksim yasağına rağmen devrimciler, Gayrettepe metro çıkışında toplandı. ESP, Kaldıraç, Alınteri, Mücadele Birliği, İnşaat İşçileri Sendikası, Devrimci Duruş, Devrimci Yol Özgürlük, BDSP ve DAF’lılar flama ve pankartlarıyla toplandı.

İnşaat İşçileri Sendikası “İnşaat işçisi köle değildir” pankartı açıp yolu trafiğe kapatarak toplanma noktasına geldi.

ESP, “Hayır sokakta özgürlük sosyalizmde”, Devrimci Proletarya, “Yaşasın sosyalizm” pankartı açarken, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” pankartı da taşındı.

Kitle, “Yaşasın 1 Mayıs”, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Yaşasın 1 Mayıs”, “Yaşasın devrimci dayanışma”, “Bıçak kemikte” sloganlarıyla yolu trafiğe kapatarak yürüyüşe başladı. Kısa süre sonra polis plastik mermilerle gruba saldırdı.

Devrimci Hareket üyeleri ise Talimhane’de toplandı. “Taksim yasağına Hayır” pankartı açarak, “Yaşasın 1 Mayıs”, “Taksim halka kapatılamaz”, “Hayır bitmedi buradayız” sloganlarıyla Taksim Meydanı’a yürüyen gruba polis saldırdı. Polis, 10 kişiyi işkenceyle gözaltına aldı. Gazetecilerin görüntü alması da engellendi.

Öte yandan, Zincirlikuyu Kuveyttürk önünde iki DAF’lı gözaltına alındı. (Kaynak: ETHA)
One thought on “Taksim 1 Mayıs’ına polis saldırısı ve gözaltı; Valilik 207 dedi, Kriz Masası 156 gözaltı tespit etti

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir