Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) geçen hafta Rojava ve Şengal’de Kürlere yönelik hava saldırıları konusunda Ankara’yla Washington arasındaki gerilim sürüyor. Rojava’da askerleri bulunan ABD’nin, “koordinasyon yetersizliği”ne dair endişelerini bizzat Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’a ilettiği ortaya çıktı. Açıklama, ABD’nin Avrupa’daki Kuvvet Komutanlığı’nın sözcüsü Danny Hernandez’den geldi.

‘GEÇEN CUMA İLETİLDİ’

Reuters haber ajansına demeç veren Hernandez, ABD’nin Avrupa’daki en üst düzey askeri yetkilisi olan Avrupa Kuvvet Komutanı Curtis Scaparrotti’nin Akar’la geçen cuma Ankara’da yaptığı görüşmede “endişelerini aktardığı”nı açıkladı. Hernandez,

“Size şunu söyleyebilirim ki General Scaparrotti, Türkiye’nin kuzey Suriye ve kuzey Irak’taki hava saldırılarının ABD ve koalisyonla olması gerektiği gibi koordinasyon içinde yapılmamasından ötürü duyduğu endişeyi iletti. Görüşmeleri özel tutmak için daha fazla ayrıntı verilmeyecektir” diye konuştu.

ABD’nin Avrupa Komutanlığı’nın bulunduğu Stuttgart’tan konuşan Hernandez, Türkiye’nin ABD’nin stratejik bir ortağı ve aşırılıkçı örgütlerle savaşta hayati bir ortak olduğunu da ekledi.