Ankara 1 Mayıs mitinginde ‘Hayır’ vurgusu

Ankara’da son yılların en kitlesel 1 Mayıs mitingi yapıldı. Mitingde “Hayır” vurgusu öne çıktı.

Ankara’da 1 Mayıs, Kolej Meydan’da coşkuyla kutlandı.

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB ile siyasi parti ve demokratik kitle örgütleri, Kurtuluş’ta toplandı. Kortejler halinde Kolej Meydanı’na yürünürken, CHP ve bazı sendikalar da Kızılay’dan yürüdü.

“Hayır daha bitmedi, yaşasın 1 Mayıs” şiarıyla gerçekleştirilen Ankara 1 Mayıs’ına, hileli referanduma tepki damgasını vurdu. Pek çok pankart ve sloganda “Hayır” vurgusu yapıldı. Ankara 1 Mayıs’ı, son yılların en kitlesel mitinglerinden oldu.

KHK ile ihraç edilen akademisyenler ve kamu emekçileri, “Geri döneceğiz” şiarıyla alanda yerini aldı. 10 Ekim Ankara Aileleri Derneği de adalet mücadelelerini 1 Mayıs alanına taşıdı.

TMMOB, “Hayır daha bitmedi. Ülkeyi karanlığa teslim etmeyeceğiz” pankartıyla yürüdü. DİSK kortejinde “Taşerona başkaldır”, “Kıdem tazminatı fonuna ve mühürsüz demokrasiye hayır”, “Taşerona hayır, işsiz güvencesiz yaşamıyoruz” talepleri 1 Mayıs alanına taşındı. DİSK’liler, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “Grev hakkımız gasp edilemez” sloganlarını attı.

Ankara Üniversitesi öğrencileri ihraç edilen hocalarının adlarını sayıp “Burada” dedi.

Eğitim Sen’in “OHAL’e, KHK’lara, ihraçlara teslim olmadık. Hayır gitmiyoruz. Akademi meydanlarda” pankartındaki “OHAL” ve “KHK” kelimeleri kesilerek pankart alana alındı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin “Kaçak Saray’dan referandum kaçırmaya Hayır” pankartına da izin verilmedi.

EMEKÇİLER BU DÜZENİ TERSİNE ÇEVİREBİLİR

Tüm kortejlerin alana girmesiyle miting programı başladı. Saygı duruşunun ardından Tertip Komitesi adına konuşan Devrim Kahraman, “Bugün burada, bu meydanda sadece kendi hakları için değil, insanlığın haklarını da savunmak için bir araya gelen Ankara’nın aydınlık yüzlü insanları hoşgeldiniz” sözleriyle mitinge katılanları selamladı.

“Bizler alınterimizle, emeğimizle, açlığa, yoksulluğa karşı yaşam mücadelesi verirken, onlar neden her gün zenginleşiyorlar? Onlar halklara ait olan yeraltı ve yerüstü kaynaklarını sömürebilsinler diye, neden emekçilerin, neden yoksulların çocukları savaşa gitmek zorunda kalıyor?” diye soran Kahraman, sistemin böyle işlemeyeceğini, ancak emekçilerin bu düzeni tersine çevirebileceklerini vurguladı.

KIDEM TAZMİNATIMIZA DOKUNAMAZSINIZ

DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün de dünyanın dört bir yanında milyonlarca emekçinin bugün sömürüye karşı alanlarda olduğunu söyledi. Görgün, 40 yıl önce 1 Mayıs 1977’de hayatını kaybedenleri andı. Görgün, 16 Nisan’da “Hayır” diyenlerin kazandığını kaydetti.

Hak gasplarına değinen Görgün, şöyle konuştu: “Meclis’te bir gece baskınıyla kiralık işçilik yasasını çıkaranlar şimdi de kıdem tazminatı hakkımızı gasp etmenin çabası içerisine girmiştir. Kıdem tazminatı hakkımızın gasp edilmesiyle aynı zamanda iş güvencemiz tamamen yok edilmek istenmektedir. İktidar ve sermaye sözcülerinin her yere kıdem tazminatı hakkı getiriliyor söylemleri yalandır, kandırmacadır. Bundandır ki iş güvencemize, kıdem tazminatımıza dokunamazsınız diyoruz.”

Mezarda emekliliğin ve sömürünün her türünün normalleşmesinin AKP iktidarı döneminde ortaya çıktığını belirten Görgün, bir yandan da iktidarın bölgede savaşı derinleştirdiğini kaydetti. Mültecilerin yaşam hakkının tanınmadığını söyleyen Görgün, mültecilerin uluslararası sermayenin pazarlık konusu haline getirildiğini ifade etti.

Görgün, emekçilerin hakları ve barış talepleri için mücadeleyi yükseltme çağrısı yaptı.

Miting konuşmaların ardından sona erdi. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir