Ege kentlerinde 1 Mayıs

İşçi ve emekçiler Ege Bölgesi’nde 1 Mayıs’ı coşkuyla kutladı. Miting alanlarını dolduran emekçiler, hükümetin işçi düşmanı politikalarını protesto etti. “Hayır daha bitmedi” sloganının yükseldiği miting alanlarında, birlikte mücadele çağrısı yapıldı.

İşçilerin uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma günü 1 Mayıs, Ege Bölgesi’nde coşkuyla kutlandı. İzmir, Aydın, Muğla ve Manisa’da bir araya gelen işçi ve emekçiler hükümetin işçi düşmanı politikalarına karşı birleşik mücadele çağrısı yaptı.

İZMİR

İzmir Gündoğdu Meydanı’nda yapılacak miting için üç ayrı noktadan yürüyüş gerçekleştirildi. Halkların Demokratik Partisi (HDP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), Halkevleri ve Devrimci Parti üyelerinin de olduğu kurumlar Cumhuriyet Meydanı’ndan Gündoğdu Meydanı’na yürüdü. Türk-İş’e bağlı sendikalar Alsancak Limanı’nda bir araya gelirken, KESK ve DİSK’e bağlı sendikalar Konak Pier önünde buluştu.

SGDF’lilerin, Che Guavera fotoğrafının olduğu “Sandıkta çalanlar sokakta kaybedecek” yazılı pankartı miting meydanına alınmadı. Özgür Gençlik dergisinin son sayısının “yasaklı” olduğu, Kızıl Tebeşir dergisine de devrimci önderler Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve İbrahim Kaypakkaya’nın fotoğrafı yer aldığı için el konuldu. Öte yandan alana “Ezilenlerin ‘Hayır’ı bitmedi biji yek gulan” yazılı pankartla giren ESP üyeleri, “Figen Yüksekdağ onurumuzdur”, “Yaşasın 1 Mayıs” sloganlarını attı.

Tertip komitesi adına konuşan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, referandum sonuçlarının gayrimeşru olduğunu vurguladı. AKP hükümetinin iktidara geldiği günden beri özelleştirmelerle kamu kaynaklarını sattığını belirten Sarı, “Hükümetin işçi düşmanı politikalarını mücadeleyle boşa çıkaracağız” dedi. Kutlama Moğollar grubunun verdiği konserin ardından sona erdi.

MUĞLA

Muğla’da Migros önünde DİSK ve KESK’in çağrısıyla bir araya gelen sendika, siyasi parti ve kurumlar Sosyal Alan’a yürüdü. “Yaşasın 1 Mayıs”, “Yaşasın devrim ve sosyalizm”, “Hayır daha bitmedi” sloganları atılırken, DİSK ve KESK adına konuşmalar yapıldı. Kutlamalar halaylarla devam etti.

DATÇA 

Muğla’nın Datça ilçesinde de 1 Mayıs Datça Emek ve Demokrasi Platformu’nun çağrısıyla kutlandı. Eylemde “Hayır daha bitmedi”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Kıdem tazminatı engellenemez” sloganları atıldı.

MANİSA

Manisa’da Sultan Camii önünde buluşan sendikalar, siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri Çarşı ve Atatür Bulvarı üzerinden Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. “Direne direne kazanacağız”, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganlarının atıldığı yürüyüş, Cumhuriyet Meydanı’nda sona erdi.

Mitingin yapılacağı Milli Egemenlik Anıtı’nın önünde konuşma yapan Gıda-İş Sendikası Ege Bölge Başkanı Gürsel Köse, işçilerin 200 yıldır kazandığı hakları savunmak ve korumak için meydanlarda olduğunu ve bundan sonra da olmaya devam edeceğini dile getirdi. Konuşmaların ardından miting halaylarla sona erdi.

AYDIN

Aydın’da 1 Mayıs yıllar sonra ilk kez ortak bir şekilde ve geniş katılımla kutlandı.

DİSK, KESK, Birleşik Kamu-İş, CHP, EMEP, HDP, Haziran ve AYÇEP üyesi yaşam savunucuları ile çeşitli dernek ve kitle örgütleri Egemenlik Bulvarı’nda toplanarak kent meydanına yürüdü.

Yürüyüş boyunca AKP iktidarının savaş politikaları ve faşizan uygulamaları protesto edildi. Ayrıca insanca çalışma ve yaşam talepleri dile getirildi.

Yürüyüşün ardından 1 Mayıs Tertip Komitesi adına DİSK Genel Başkan Yardımcısı Cemal Poyraz, KESK MYK Üyesi Ramazan Gürbüz ve Birleşik Kamu-İş MYK Üyesi Şaban Özdemir birer konuşma yaptı.

Poyraz, halkın en az yarısının “Hayır” dediği bir rejim değişikliğini meşrulaştırma girişimlerine karşı 2017 1 Mayısı’nın çok daha anlamlı ve önemli hale geldiğini belirtti. Poyraz, kıdem tazminatının gaspına, taşeron köleliğine ve kamu emekçilerinin iş güvencesinin kaldırılmasına karşı mücadeleyi büyütme çağrısı yaptı.

DİDİM

Aydın’ın Didim ilçesinde 1 Mayıs coşkuyla kutlandı. Kültür Park’ta buluşan yüzlerce kişi, iktidarın emekçilere yönelik uygulamalarını protesto etti. Atılan sloganlar ve konuşmalarda kıdem tazminatı hakkına yönelik saldırı hazırlıkları, kamu hizmetlerinin tasfiyesi protesto edilirken, güvenceli iş, demokrasi ve eşit yurttaşlık talepleri öne çıktı. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir