CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.
“25 Nisan bizim için bir dönüm noktasıdır” diyen Kılıçdaroğlu, “Kızıyorum AKPM niye bizi denetim altına aldı. Bakın değerli arkadaşlar AKPM iki şeyden dolayı bunu yaptı. Bir, 15 Temmuz Darbe Girişimi, iki terörle mücadele… Sonra ne diyor. Sen bunları istismar ettin. Gazetecileri, akademisyenleri içeri aldın. Mal varlıklarına el koydun. AKPM demokrasi kesintiye uğradı diyor. Sonra ne oldu? Referandum.

Madem referandumdan bahsettik. OHAL uygulamalarına kısaca değinmek isterim. İki yeni KHK daha yayınlandı. Hükümete OHAL için bir tavsiyede bulunalım. Demokrasimizin, vatandaşlarımızın hak ve özgürlükleri için, hukuk devleti için OHAL ilan edilmesi tavsiye edilmiştir. Binali Bey başkanlık referandumu öncesi OHAL kaldırılacak demişti” diye konuştu.

‘MECLİS’İN ONURUYLA OYNANMAKTADIR’

OHAL ile birlikte Anayasanın askıya alındığını belirten Kılıçdaroğlu, “TBMM’nin açıkça onuruyla oynanmaktadır. Son kararnamede bir komisyon kurulması yer almıştı. Bu komisyonun yasalara göre hiçbir sorumluluğu yok. Hak, hukuk ve adalet kavramları artık Türkiye’de yoktur. Hapishaneler tıka basa doludur. İşkence ve kötü muamele Türkiye Cumhuriyeti tarafından uygulanmaktadır. 150’ye yakın gazeteci hapiste. Ahmet Şık Gülen Cemaatini anlattığı kitap yüzünden tutuklandı. Şimdi FETÖ’ye destek verdiği gerekçesiyle tutuklu” ifadelerini kullandı.

‘BEN HAKİM DEĞİL ÇETEYİM DİYOR’

Referanduma dair Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararlarına da tepki göstermeye devam eden Kılıçdaroğlu, “Ben hakim değilim, ben çeteyim diyor. Senin çeteliğini göstereceğiz. Yargıç dediğin onurlu olur. Kanunları ben tanımıyorum diyen insana yargıç mı denir? Yüksek Seçim Kurulu deyince, bu ülkenin en az yarısı yüzde 49’u hayır dedi. Yüzde 49, bu ülkede demokrasiye inananların ortak oyudur. Demokrasiden yana olan herkesle konuşacağız. Bizim ‘hayır’ımız sona ermiş değildir. Biz demokrasi mücadelesini yeni başlatıyoruz” dedi.

Kılıçdaroğlu, son olarak CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar’ın da dahil olduğu parti içi muhalefete de “kapının önü” tehdidinde bulundu. Kılıçdarolğu, “Parti içi kavgaya asla izin vermeyeceğiz. Kavga edenleri gerekirse kapının önüne koyacağız” dedi. (DİHABER)