Marmara kentlerinde 1 Mayıs

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde 10 bin işçinin katılımıyla 1 Mayıs kutlanırken, Kocaeli, Bolu, Düzce, Lüleburgaz, Çanakkale, Balıkesir, Bursa ve Edirne’de de coşkulu kutlamalar yapıldı.

İşçilerin uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs, Marmara kentlerinde coşkuyla kutlandı.

GEBZE’DE 10 BİN İŞÇİ KATILDI

Kocaeli’nin Gebze ilçesindeki mitinge 10 bini aşkın işçi katıldı.

Gebze Sendikalar Birliği’nin çağrısıyla Trafo Meydanı’nda bir araya gelerek yürüyüşe geçen işçiler, kıdem tazminatının gasp edilmek istenmesine tepki gösterdi, güvenceli çalışma talep etti.

Mitinge, Gebze Sendikalar Birliği’ne bağlı Petrol-İş, Birleşik Metal-İş, Tek Gıda-İş, Eğitim-Sen, Eğitim-İş, Kristal-İş, Deriteks, TezKoop-İş, TÜMTİS ile ESP, HDP, ÖDP, EMEP, CHP, SODAP, Haziran Hareketi, TMMOB, Gebze Artvin Gençlik Platformu, Toplumsal Dayanışma Ağı, Pir Sultan Abdal Gebze ve Çayırova Şubeleri, UİD-DER, Darıca Kültür Derneği pankart ve flamalarıyla katıldı.

Metal işçilerinin yoğun katılımı dikkat çekti.

Sendikaların temel gündemi kıdem tazminatı olurken, iş cinayetlerinin önlenmesi, BES kesintileri, asgari ücrete yapılan zammın erimesi de gündeme getirildi. Yanı sıra barış isteyen işçi sınıfı ve ezilenler, savaşsız, sömürüsüz, sınıfların ortadan kaldırıldığı bir dünya için mücadele vurgusu yaptı.

Gebze Sendikalar Birliği Dönem Sözcüsü ve Petrol-İş Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz, yaptığı açıklamada, “anayasanın dayatmalarla, toplumsal mutabakat sağlanmadan ve referandum üzerindeki şaibe ortadan kaldırılmadan değiştirilmesini yanlış bulduklarını” söyledi.

Kıdem tazminatının gasp edilmek istenmesine ilişkin de Akyüz, “Kıdem tazminatımızı fona devretmek, varlık fonu yoluyla özelleştirmeleri hızlandırmak, işverenlere bütçeden yeni teşvikler vermek, çalışanların vergi yükünü arttırmak, KİT’leri yeniden yapılandırmak ve istihdamı esnekleştirmek istiyorlar. Buradan bir kez daha ilan ediyorum, kıdem tazminatımız kırmızı çizgimizdir. Bizim yalanlara artık karnımız tok. Makyajlayarak, göz boyayarak fon hesabını yutturamazsınız” dedi.

KOCAELİ

Kocaeli’nin merkez İzmit ilçesinde yaklaşık 2 bin kişinin katılımıyla kutlanan 1 Mayıs’ta “Kıdeme dokunma” talebi öne çıktı.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla düzenlenen miting için Yürüyüş Yolu’ndan Anıtpark Meydanı’na yüründü. Mitinge HDP, EMEP, Halkevleri, Haziran Hareketi, Kocaeli Dersimliler Derneği, Alevi Kültür Dernekleri, Kadın Emeği Kolektifi, Kocaeli LGBTİ İnisiyatifi, Arap Alevi Üniversiteliler, CHP, Sakarya Üniversitesi Öğrencileri, SYKP de katıldı.

Saygı duruşunun ardından konuşan DİSK Bölge Temsilcisi Vedat Küçük, kıdem tazminatının hak olduğunu belirterek, “Görmeyen gözler görsün, kıdem tazminatını yağmalamak isteyenlere asla izin vermeyeceğiz. 1 Kasım seçimlerinden önce taşerona kadro sözü verdiler o sözü bile tutmadılar. Bunları asla unutmayacağız. İşçiye yalan söyleyeni affetmeyeceğiz. İşçileri taşeronun daha kötüsü olan kiralık işçiliğe mecbur bıraktılar” dedi.

Tertip Komitesi adına konuşan Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Hicran Turan da “KHK düzenine teslim olmayacağız. Kamu emekçilerinin güvenceli gelecek hakkını elinden alanlara hayır diyoruz. Hapishanelerin büyütüldüğü bir ülkede demokrasi için 1 Mayıs alanlarındayız. Bir an önce gerçek gündeme dönülmeli ve OHAL, KHK’lar kaldırılmalı” dedi.

LÜLEBURGAZ

Lüleburgaz’da 1 Mayıs, sendikaların öncülüğünde coşkuyla kutlandı.

Eski Hükümet Konağı önünde toplanan işçiler, kortej oluşturarak Kongre Meydanı’na toplandı.

Toplu sözleşme görüşmeleri süren Kristal-İş üyesi cam işçileri ve grev kararı alan Petrol-İş üyesi Zentiva İlaç Fabrikası işçilerinin katılımı yoğun oldu.

KESK üyeleri, KHK ile ihraçlara, iş güvencelerine yapılan saldırılara karşı, bilimsel, demokratik, laik bir eğitim için sloganlarını haykırdı.

BALIKESİR

Balıkesir’in Bandırma ve Edremit ilçesilerinde de 1 Mayıs kutlandı.

Bandırma’da binden fazla kişinin katıldığı 1 Mayıs kutlamalarında, Eti Maden’in Varlık Fonu’na devredilmesi protesto edildi.

Edremit’te ise “Kıdem tazminatına dokunan eller kırılsın”, “İş ekmek, özgürlük”, “İçerde dışarıda savaşa hayır”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” sloganları atıldı.

ÇANAKKALE

Çanakkale’de 1 Mayıs Cumhuriyet Meydanı’nda kutlandı.

KESK ve DİSK’e bağlı sendikalar, kitle örgütleri ve siyasi partilerin pankartlarıyla katıldığı mitingde, kıdem tazminatı hakkının gasp edilmesi protesto edilirken, güvenceli çalışma ve kadro talebi dile getirildi. Mitinge yaklaşık bin kişi katıldı.

BOLU

Bolu’da 1 Mayıs yoğun yağmura rağmen coşkuyla kutlandı.

Kent Meydanı’nda yapılan mitingde, konuşmalar yapılırken yağmur başladı. Şiddetli yağmura rağmen alanda kalanlar taleplerini haykırmaya devam etti. Yağmurun şiddetini arttırması üzerine kutlama erken bitirildi. Ancak öğrenciler, yağmur altında halay çekerek 1 Mayıs’ı kutladı.

DÜZCE

Düzce’de KESK, Birleşik Kamu-İş ve DİSK’e bağlı Emekli Sen’in çağrısıyla 1 Mayıs kutlaması yapıldı.

Belediyenin önünden Anıtpark’a yürüyen kitle, eylemi konuşmalardan sonra halaylarla devam ettirdi.

BURSA

Bursa’da 1 Mayıs mitingi binlerce kişinin katılımıyla büyük coşkuyla kutlandı.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla Darmstadt Caddesi’nde bir araya gelen siyasi parti, dernek ve kitle örgütleri, mitingin yapılacağı Atatürk Stadı’na yürüdü.

İşçilerin katılımı önceki yıllara göre daha fazla oldu. Yol-İş üyeleri, Türk-İş’in Ankara çağrısına uymayarak Bursa’daki mitinge katıldı.

Tertip komitesi adına konuşma yapan Birleşik Metal-İş Sendikası Bursa Şube Başkanı Ayhan Ekici, “Bugün bu alanı dolduran binler bir kez daha hayır demiştir; yolsuzluğa, işçi haklarına yapılan saldırılara, kıdem tazminatına göz dikmelerine, doğanın talanına, yaşam haklarımıza müdahale edilmesine bir kez daha hayır demiştir. Kıdem tazminatı işçilerin son kalesidir ve bu kaleye dokunulmasına asla izin vermeyeceğiz. Grevlerin yasaklandığı, öğrencilerin, gazetecilerin tutuklandığı, akademisyenlerin haksız yere ihraç edildiği bu günlerde yaşatılmak istenen kara tabloyu bu alandaki coşku dağıtacak. OHAL ve KHK’larla yaratılmak istenen tek adam diktatörlüğüne asla izin vermeyeceğiz ve sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından İlkay Akkaya sahne aldı.

EDİRNE

Edirne’de DİSK’in çağrısıyla binden fazla kişi Atatürk Bulvarı üzerindeki Şükrüpaşa İlkokulu önünde toplandı. İşçiler, yolu trafiğe kapatarak 5 kilometrelik yürüyüşün ardından Saraçlar Caddesi’ne geldi.

Mitinge HDP, Haziran Hareketi ve CHP ile üniversite öğrencileri de katıldı. Haziran Hareketi, Gezi şehitlerinin fotoğraflarını taşıdı.

Sendikalar adına açıklama yapan Zeki Şişko, emekçilerin yüzlerce yıl süren mücadeleler sonunda el ettiği hakların ellerinden alınmak istendiğini söyledi. Sağlık, eğitim ve güvenliğin özelleştirildiğini kaydeden Şişko, “Ortak geleceğimizi birlikte barış içinde belirlemeliyiz. Toplumda ayrışma riski ortadan kaldırılmalı, kardeşlik bağıyla bu ülkenin tüm kesimleri ortak akıl çerçevesinde bir yol haritası belirlemelidir. Ülkemizin çalkantılı siyasi tarihinde, darbelerden, muhtıralardan en fazla etkilenenler biz emekçiler olmuştur. Dünyanın farklı ülkelerinde ve ülkemizde görüldüğü gibi, darbe dönemlerinde en fazla hak kaybına uğrayanlar emekçilerdir” dedi.

Konuşmaların ardından miting halaylarla sona erdi. Kutlama alanında gelen Roman çocuklar da darbuka çaldı. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir