Türkiye ve bölge kentlerinde 1 Mayıs Emek, Dayanışma ve Mücadele Günü’nde alanlara çıkan milyonlar, iktidarın emek ve ekonomi politikalarına karşı sesini yükseltti. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko, milyonların doldurduğu 1 Mayıs alanlarında sömürü düzeni ve savaş politikalarına “Dur” denildiğini belirtti.

‘MEYDANLARI DOLDURANLAR BARIŞ OLSUN DEDİLER’

Beko, ülke genelinde yaşanan OHAL’e rağmen başta Bakırköy olmak üzere Türkiye’nin birçok meydanında 1 Mayıs’ın coşkuyla kutlandığını ifade ederek, meydanları dolduranların Ortadoğu’daki savaş ve sömürü düzenine karşı seslerini yükselttiklerine söyledi. OHAL ile birlikte peş peşe yürürlüğe giren Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile ülkenin yönetildiği bir dönemde meydanların dolduğuna dikkat çeken Beko, “Artık yeter çatışmalar son bulsun, Ortadoğu’daki çatışmalar son bulsun barış olsun kardeşlik olsun, dediler” yorumunu yaptı.

‘ÜLKENİN TAPUSUNU İSTEDİ’

Gün geçtikçe işsizliğin, taşeronlaştırılmanın, kiralık işçiliğin arttığını dile getiren Beko, işçi ve emekçilerin artık buna “dur” dediğine vurguladı. Referandum sonuçlarına işaret eden Beko, “ülkenin tapusunu isteyenlere, yaklaşık 25 milyon kahraman ‘Hayır’ oyu kullandı. Şimdi bu ‘Hayır’ bitmedi. Bundan sonra devam edeceğinin kanıtı alanlarda toplanan kalabalıklardır” dedi. Muhalif radyo ve televizyonların kapatıldığı, belediyelere kayyum atandığı, 150’yi aşkın gazetecinin tutuklu olduğu bir ortamda referandum yapıldığını hatırlatan Beko, konuşmasına şöyle devam etti: “6 milyon oy almış ana muhalefet konumunda ki bir partinin eş genel başkanları içeride. 11’e yakın milletvekili cezaevinde. 1 Mayıs’ta ortaya konuldu ki halkımız bütün bunları unutmamış. Aşağıdan yukarıya demokratik, ekonomik siyasi sosyal anlamda tepkilerini ortaya koydular.”

‘TAKSİM BİZİM KUTSALIMIZDIR’

Taksim’in kendileri için kutsal olduğuna ve taleplerinden vazgeçmediklerini sözlerine ekleyen Beko, “Deniz Gezmiş gibi bağımsızlık türküsünü söyleyen, emperyalizme teslim olmayan bir önderimiz, yiğitlerimiz var. Onun anmasını da yapacağız. Aramızda olmayan devrim şehitlerini anmaya devam edeceğiz. Onların verdiği mücadeleyi yarıda bırakmak bize yakışmaz. Taksim bizim kutsalımızdır” diye konuştu.

‘YENİ 15-16 HAZİRANLAR YARATMAK ZORUNDAYIZ’

Bugün Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre yaklaşık 2 milyon çocuğun 15 yaşından küçük olduğu halde çalıştırıldığını vurgulayan Beko, emek sömürüsünün had safhada olduğunu belirtti. 300 özel istihdam bürosu açıldığını ve önümüzdeki süreçte 6 buçuk milyon işçinin kiralık işçi olabileceğini, kıdem tazminatının gasp edilmeye çalışıldığını, kadınların gün geçtikçe daha da baskı altına alındığını ifade eden Beko, kendilerinin bu ülkede barış, kardeşlik, adalet ve sendikal haklar gibi dertlerinin olduğunu dile getirdi. 1 Mayıs alanlarında meydanları dolduran işçi ve emekçilerden aldıkları güç ile mücadelelerini sürdüreceklerini belirten Beko, 15-16 Haziran büyük işçi direnişinde olduğu gibi bugünde aynı şekilde haklarını koruyacaklarını söyledi.

Beko, şunları söyledi: “Yeni 15-16 Haziranlar yaratmak zorundayız. Seçimlerde de ‘Hayır’ çıktı ama YSK’da karar ‘Evet’ çıktı. Peki, bu mücadele burada kalacak mı? 1 Mayıs’ta bunun işaretini aldık ‘Hayır’ bu mücadele burada kalmayacak. Ankara’da 10 Ekim’deki şehitlerin verdiği mücadeleyi şimdi biz burada yarıda kesemeyiz. Bir barış borcumuz var. O barış borcumuzu yerine getirebilmek için DİSK verdiği sözü yerine getirecektir.” (DİHABER)