CHP’de kılıçlar çekildi

16 Nisan referandumun ardından CHP içindeki muhalifler kurultay çağrısı yaparken, Kılıçdaroğlu eleştirileri “kapı önüne koyarım” diye karşıladı. Deniz Baykal ise 2019 seçimlerinin hesaplarına başladı. Üstelik tüm “Hayır”ları CHP hanesine yazarak…

Onbinlerce kişi, hileli referandum sonuçlarını tanımadığını belirtirken, CHP 2019 seçimleri için “aday” yarışına başladı. CHP Milletvekili Deniz Baykal, milyonlarca kişinin “hayır”ını CHP’ye mal ederek, Abdullah Gül’ü “başkan” adayı olarak önerdi. Öte yandan, CHP’de kazan kaynamaya başladı. Fikri Sağlar’ın Kemal Kılıçdaroğlu’nun partide ‘tek adam’ olduğunu savunarak, olağanüstü kongreye gidilmesini istemesi üzerine, Kılıçdaroğlu, “Kavga edenleri gerekirse kapının önüne koyacağız” açıklaması yaptı.

Hileli referandum sonuçlarını tanımayan onbinlerce kişinin sokaktaki öfkesini dindirmeye çalışan CHP, sonuçları kabul ederek 2019 seçimlerine hazırlanmaya başladı. Üstelik, milyonlarca kişinin “Hayır”ını “tek”leştirip, kendine mal etmeye çalışıyor.

CHP eski genel başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Tarafsız Bölge programındaki konuşmasında, “Yüzde 49’u tutmanın yolu adayı netleştirmek” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun olası adaylığını değerlendiren Baykal, “Kemal Kılıçdaroğlu ‘Ben cumhurbaşkanı adayıyım’ derse biz de ‘Tamam’ deriz, arkasında oluruz, adayımız o olur. ‘Hayır olma’ demeyi uygun görmeyiz. Doğal olarak Cumhurbaşkanı adayı olma hakkı var. Kendisi uygun gördüğünde böyle bir karar alacaktır. Yüzde 49’u tutmanın yolu, adayı netleştirmek” dedi.

‘ABDULLAH GÜL’Ü CİDDİYE ALIRIM’

Partisinin 2019’daki seçimde aday çıkartması gerektiğini söyleyen Baykal, “Bu ciddi bir iştir. Ciddi bir sorumluğu olan bir iştir. Bunu net bir şekilde ifade ediyorum. Benim böyle bir talebim yok. Aday olacak kişi CHP’nin başına geçmeli. Eğer Kılıçdaroğlu ‘Aday değilim’ derse kurultayı toplamalı ve aday olacak kişi genel başkan olmalı. Şu an bir isim konuşmak doğru olmaz. Adayımız CHP’li olmayabilir. Adaylık için Abdullah Gül ismi gelirse ben ciddiye alırım. Varsa öyle bir niyeti değerlendirilir, çok gecikmemesi lazım. Şu ana kadar Abdullah Bey’den böyle bir talep gelmedi. Bu konuda bir temasımız olmadı” diye konuştu.

CHP’de Baykal tepkisi; “yüzde 49’u parçalayacak, kendini tarif ediyor”

Kılıçdaroğlu’yla görüşme talebinin kendisinden geldiğini aktaran Baykal, görüşmeyi şöyle anlattı: “Türkiye olarak yeni bir noktadayız. Parti olarak da yeni bir noktadayız. Ben bu süreci çok dikkatle izlemeye çalışıyorum, referandum öncesinden. Türkiye’nin böyle bir siyasi döneme açılacağı ve tek adam yönetimine sürükleneceği ortaya çıktığı andan itibaren yoğun çalışma içinde olmaya çalışıyorum. Yeni bir sonuç çıktı, doğru okuyarak adım atmamız lazım. Yapılması gerekenler var, yapılmaması gerekenler var. Bu konuda doluyum, bunu ifade etmek istiyordum. Önce genel başkana aktarmak zorundayım. Genel Başkanın televizyondan dinlemesi doğru olmaz diye düşündüm. Türkiye’yi konuştuk.”

12-13 MİLLETVEKİLİ TUTUKLU, OLMAZ

HDP’li vekillerin dokunulmazlıklarına CHP de destek vermesine rağmen, Baykal’ın Kürt illerinde hile ile yüzde 100 ‘Evet’ çıkan sandıkları hatırlatıp, “Meclis’te müzakere edilirken 12-13 milletvekili tutuklu. Olmaz. Bugün Venedik Komisyonu da, AGİT de bunları söylüyor” demesi dikkat çekti.

Baykal, “Hayır” cephesine dair ise şunları söyledi: “‘Hayır’da bu Türkiye’nin siyaset yelpazesinde olan tüm renkler hiçbir emir komuta olmadan doğal olarak bir araya geldiler. Türkiye birden bir kucaklaştı. Saadet var, MHP tabanı var, ÖDP ve sol siyasetler var, sosyal medya bütün kesimleriyle var, CHP var. Fevkalade zengin bir tablo ortaya çıktı. Kürtler var. Birlikte olmakta sakınca görmediler. MHP ile Kürtler bir araya geldiler. Bu ‘Hayır’ genç bir ‘Hayır’, eğitimli ‘Hayır’, şehirli bir ‘Hayır’ ve toplumumuzun geleceğine yön verecek olan kesimlerin yansıdığı bir ‘Hayır’. Yüzde 49’un değerini bilelim Türkiye olarak. Türkiye’deki muhalefet potansiyelinin tümünü kucaklayarak iktidarın karşısına yeni bir anlayışla çıkmamız lazım. Parti olarak yapılacak şeyler var, partiyi aşarak yapılacak şeyler var.”

FİKRİ SAĞLAR: PARTİDE TEK ADAM VAR

CHP’deki muhalif seslerden Mersin Milletvekili Fikri Sağlar‘dan Kemal Kılıçdaroğlu’na ciddi eleştiriler geldi.

Akşam gazetesine konuşan Sağlar, 2014’de cumhurbaşkanlığı seçiminde partinin hiçbir organına danışılmadan Ekmeleddin İhsanoğlu’nun çatı aday olarak belirlendiğini hatırlattı. Sağlar, “Çatı aday bize zorla dayatıldığı için de örgüt sokakta zorunlu olarak destek verdi. Ekmeleddin İhsanoğlu ismini kimin çıkardığını partinin PM üyesi olmama rağmen bilmiyorum. Bu ismi ortaya çıkaranların ve arkasından gidenlerin bedel ödemesi gerekiyor” dedi.

CHP yönetiminin değişmesi gerektiğini dile getiren Sağlar, Kılıçdaroğlu’nu eleştirdi: “CHP lider partisi değil, kadro partisidir. Son 10 yıla baktığımızda CHP lider partisi haline getirilmeye çalışılıyor. Partide tek adamlığı değiştirmemiz gerekiyor. Söylediğinizde samimi olmadığınızı toplum görürse size güvenmez. Kılıçdaroğlu referandum kampanyasında ‘tek adama karşıyız’ propagandası yaptı ama kendisi tek adam oldu! Bu şuna benziyor; kadına şiddete karşıyım çıkıyorsun. Eylemler yapıyorsun ama eve gidip karını dövüyorsun.”

BÜTÜN GEMİLER YAKILDI

Kılıçdaroğlu’nun kurultay çağrısı yapması gerektiğini ve partinin lider değişikliği olmasa da en azından yeni bir yönetim kadrosuyla yola devam etmesi gerektiğini söyleyen Sağlar, “Benim aday olmak gibi bir talebim yok. Bu sonra verilecek bir karardır. 35 yıllık siyasi birikimimle bu uyarıları yapıyorum, önerilerde bulunuyorum. Bunun için her türlü göreve de hazırım. CHP bütün kimliklerden oy almalıdır. Kıyılara sıkışmış bir parti olmaktan çıkmalıdır. CHP içerisinde yurtsever insanlar, solcular olmalı. Bundan sonra bu kucaklamayı genişleteceklerin partisi haline gelmelidir. Bugüne kadar fedakarlık yaparak buralara geldik. Artık fedakarlık yapmayacağız, olağanüstü bir kurultay gerekiyor. CHP artık karar almak ve uygulamak zorundadır. Karar veremeyenlerin yerine karar vereceklerle yürümek zorundadır. Çünkü artık fedakarlık bitti. Bütün gemiler yakıldı” dedi.

KILIÇDAROĞLU: KAPI ÖNÜNE KOYARIM

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce’den de olağanüstü kurultay çağrısı gelirken, Kılıçdaroğlu, kendisine yönelik eleştirileri “Kapı önüne koyarım” sözleriyle karşıladı.

Meclis’teki grup toplantısında muhaliflere yanıt veren Kılıçdaroğlu, “Yüzde 49 demokrasi paydasının bütünüdür. Önümüzdeki dönemde yüzde 49’u büyütmek için çalışacağız. Bizim Hayır’ımız sona ermedi. Biz demokrasi mücadelesini yeni başlatıyoruz. Bu ülkenin seçmenleri demokrasiden yana tavır koydu. Bu olağanüstü değerlidir. Bunu korumak her CHP’linin boynunun borcudur. Parti içi kavgaya asla izin vermeyeceğim. Kavga edenleri gerekirse kapının önüne koyacağım” dedi. (ETHA)

Kılıçdaroğlu’ndan muhaliflerine: Kapının önüne koyarız
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir