Disipline sevkedilen Fikri Sağlar; ‘Kapının önü Türkiye toprağıdır. Üzgünüm’

Sağlar, demokrasiyi ve düşünce özgürlüğünü savunan bir partide düşüncesinden dolayı disiplin süreci başlatılmasının kendisini üzdüğünü söyledi.

CHP MYK tarafından disipline sevk edilmesi istenen Fikri Sağlar CNN Türk’te katıldığı canlı yayında ‘üzüntülü olduğunu’ söyledi. Sağlar, “Türkiyede ifade ve düşünce özgürlüğünü savunan bir siyasi partide düşüncemden dolayı disiplin sürecinin başlatılması beni üzdü. Söylediklerimin ne olduğunu tartışmaktansa neden bir havuz medyasına bu beyanatı verdiniz gerekçesiyle başlatıldığı söyleniyor” dedi.

Kılıçdaroğlu’ndan muhaliflerine: Kapının önüne koyarız

Sağlar’ın açıklamaları şöyle:

“Oysa ben bu sözleri PM’de de söyledim. Sayın (Engin) Altay dün sizin kanalınızda ben duymadım dedi. Herhalde ben bunları söylerken ya uyuyordu, ya rehavet halindeydi, ya da duyduklarını anlamıyordu.

Ben bu disiplin başlatılmasını çok haklı görmüyorum. Aykırı düşünce değil. 35 yıllık siyasetçiyim. Koltuk sevdasında hiç olmadım. Üçüncü dönem PM üyesiyim, Beni seçen kurultay delegelerine karşı sorumluyum. Onların taleplerini dile getirdim. Biz düşüncelerimizi ortaya koymalıyız, aşağıdan yukarıya. O düşünceler PM’de karar alınmalı. Genel Başkanımız bunların sözcüsü olmalı.

Ama bugün bu sistem öyle işlemiyor. Ben PM’de karar aldığımızı anımsamıyorum. Bu örgütümüzün bize verdiği sorumluluğu yerine getirmemişiz demektir.

Ben kavga etmiyorum, düşüncelerimi söylüyorum.

EKMELEDDİN İHSANOĞLU KARARI BU NOKTAYA GETİRDİ

Bugün Türkiye’de rejim değişti. En son nokta 2019. 2019’a yüzde 60’ları bulabilecek bir çoğunlukla gitmeli ki anayasayı değiştirip tekrar parlamenter demokrasiye dönebilmelidir. Bunun için CHP bugünden hazırlanmalıdır. Benim söylediğim bu. Bir çok yanlış yapıldı. Bugün onları söylemem. Ekmeleddin İhsanoğlu kararı bugün bizi rejimi değiştiren bu noktaya getirdi.

Aynen MİT tırları gibi. İçinde silah var diyenler tutuklu.

Dördüncü gün olan basın tutuklu bugün. Özgürlük yok. Bu özgürlüğü kurmak bizim görevimiz. Ama kendi içinizde bunu kabul etmiyorsunuz. Aykırı seslerin çıkmasını kabul etmiyorsunuz. Kapının önüne koyarım diyorsunuz. Kapının önü Türkiye Cumhuriyeti toprağıdır. Ben o topraktakiler için bugüne dek mücadele ettim.

GENEL BAŞKAN DA TRT’YE ÇIKTI

Kapının önüne konacak birisi değilim, ben bunu kabul etmiyorum. Kavga eden birisi de değilim. Söylediğim şey basit, yeni bir yapı çıkması lazım. Bu olağan süreyle de olmaz. Bu bir zaman kaybı. Ben bunu kabul etmek istemiyorum.

Mutlaka düzgün bir yönetim çıkacak. 2019 deadline’dır, ölüm sınırıdır.

Neyin nerede konuşulacağını bilen bir insanım. Kimse de bana bunu öğretmeye kalkmasın.

Bir partinin yöneticisi olan insan yalan söyledi size dün. Sayın Genel Başkan da TRT başta olmak üzere bir çok havuz medyasında beyanat veriyor. Nereye verdiği değil söylediğinin içeriği önemlidir bizim için.”

CHP’de Baykal tepkisi; “yüzde 49’u parçalayacak, kendini tarif ediyor”

CHP’de kılıçlar çekildi
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir