Güneş Erzurumluoğlu: Adaleti birlikte arayalım

Suruç gazisi Güneş Erzurumluoğlu, halklara yaptığı çağrıda, “Gelin adaleti birlikte arayalım” dedi, oyuncakların hala ellerinde olduğunu söyledi.

Suruç katliamında ağır yaralanan Güneş Erzurumluoğlu’nun tedavisi İsviçre’de devam ediyor. Bu nedenle yarınki davaya katılamayacak olan Güneş, halklara “adaleti birlikte arayalım” çağrısı yaptı.

SGDF’nin kampanyasına Adana’dan katılan Güneş Erzurumluoğlu, katliamda ağır yaralanmıştı. Şarapnel parçasının omurgadaki bazı sinirleri ve akciğerini parçalaması nedeniyle yürüyemiyor. 21 aydır adalet mücadelesi veren Güneş, aynı zamanda ayağa kalkmak için de mücadele yürütüyor. Güneş, geçtiğimiz ay İsviçre’deki bir klinikte fizik tedaviye başladı. Daha sonra tedavisine bir hastanede devam edilecek.

Güneş Erzurumluoğlu, İsviçre’deki tedavisi nedeniyle yarın Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan davanın ilk duruşmasına katılamayacak.

‘GÖKYÜZÜNÜN TAVANI KADARIZ’

Dava öncesi konuştuğumuz Güneş, 21 aydır yürüttükleri adalet mücadelesine dikkat çekerek, “Her gün kanayan yaralarımızı sarmaya çalışan bir avuç insan değil, artık gökyüzünün tavanı kadar insanız” dedi.

20 Temmuz’dan önce de sokaklarda olduklarını belirterek, Hasan Ocak’ı, Berkin Elvan’ı hatırlatan Güneş, 21 aydır Suruç katliamı aydınlatılmazken, yaralılar ve aileler üzerindeki baskılara dikkat çekti: “Onca katliamın failleri yerine katliamlarda yaralananları, şehit ailelerini, şehitlerin yoldaşlarını gözaltına aldılar, tutukladılar. Gözaltılarına, baskılarına, işkencelerine, tacizlerine ‘hayır’ dedik. Çarpık düzenlerine ‘hayır’ dedik.”

‘BİLİYORLARDI’

Güneş, şöyle devam etti: “Emniyet görevlileri bizim daha önceden geleceğimizi biliyorlardı, aynı canlı bombanın Antep’ten Urfa’ya geleceğini, onlarca insanı katledeceğini bildikleri gibi. Emniyet görevlileri, o gün görevde olan herkes yargılanması gerekirken, sadece Emniyet Müdürü’ne 12 ay taksitle 7500 TL para cezası(!) verildi. Bu süreçte bir çok katliam yaralısı, katliam tanığı gözaltına alınıp tutuklandı.

Adalet kime adalet? Bir çok defa sorduk kendimize. Yine de vazgeçmedik Suruç için adalet istemekten. Sokaklarda haykırdık tüm engellemelere rağmen. Şimdi de 4 Mayıs’ı bekliyoruz. Hilvan’da Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tüm irademizle, tüm aileler olarak orada olacağız.

Ben katılım sağlayamayacağım, bunun burukluğu içindeyim. Ama beni taşıyacak yoldaşlarım öfkesini eksik etmeyecek, ailelerim olacak. Tüm acısının yanında beni de taşıyacak Sinem.

Biz de bu inançla o yolları aşacağız. Sizi de bizimle olmaya çağırıyoruz. Sokaklarda birlikte bağırdık, şimdi de adaleti birlikte arayalım.

Bizler her zaman vardık. Haklı mücadelemiz devam ettikçe de var olacağız! Sizler de bizimle öfkemizi haykırın, Urfa’ya adalet aramaya gittiğimiz yere gelin. Gelin ve tutun elimizden. Nasıl olsa bir elimizde hala oyuncaklar var.” (Derya OKATAN – ETHA)

Tutsak Suruç gazisinden mektup
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir