Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Dargeçit İlçe binasında, Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Edirne Cezaevi’nde yazdığı şiirin ve kendi fotoğrafının bulunduğu afişe polislerce el konulması ve ardından Mardin 2. Sulh Ceza Mahkemesi Hakimliğince el koyma işlemini onaylayan bir karar almasına dair yazılı açıklama yaptı. “Bunlar hakim değil, cübbeli siyasi” ifadesi kullanılan açıklamada, “Mahkemenin kararında Demirtaş’ın şiiri ve fotoğrafı suç delili olarak tanımlanmış, söz konusu afişin ileride ispat aracı olarak kullanılabileceği ifade edilmiştir. Anlaşılması imkansız, akıl dışı ve yasa dışı bu karar, hukuksuzluğun son örneği olarak kayıtlara geçmiştir” denildi.

Açıklama şöyle:

“Bir şiirin engellenmesi, düşünce ve ifade özgürlüğünün ayaklar altına alınmasıdır. Bu bir yana; Eş Genel Başkanımızın henüz yargılaması devam ederken, peşinen suçlu ilan edilmiş olmasının hukukta da vicdanlarda da yeri yoktur.

Bu kararın siyasi bir müdahale ve yargıya siyasi baskı sonucu alındığı açıktır. Yargı, suçsuzluk karinesini hiçe sayarak ileride Selahattin Demirtaş’ın suçlu bulunması ihtimali üzerinden şimdiden delil toplama telaşına düşmüştür.

Belli ki, hakim ve savcılara siyasi iktidar tarafından ceza verilmesi yönünde talimat gelmiştir. Tamamen hukuksuz bir tutuklama ile yargılama aşaması devam eden bir kişi hakkında, ilerde bu kişi ceza alacak ve o kişiye ilişkin eylem ve işlemler suça konu olacak diye şimdiden fikir beyan etmek tarafsız ve bağımsız bir hukukçunun, aklı başında bir hakimin kararı olamaz. Üstelik ceza yargılamasında geriye yürümezlik kuralı vardır.

Öte yandan polis de afişi toplayarak yargının bu gayesine zemin oluşturmuş, partimizi ve Eş Genel Başkanımızı kriminalize ederek bir algı oluşturmaya yönelik adımlarından birini daha atmıştır.

Tamamen hukuksuz olan, temel insan haklarını ve demokratik hukuk ilkelerini çiğneyen bu siyasi karara karşı hem yerel hem de uluslararası mahkemelerde tüm haklarımızı kullanacağız.

Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş’ın şiirinin yasaklanmasını asla kabullenmeyeceğiz. Bu iktidar mensupları ve onlara boyun eğen hakimler şiir yasaklayanlar olarak tarihe geçeceklerdir.” (DİHABER)