HDP’den çocuk işçiliği için araştırma önergesi

HDP’li Taşdemir, çocuk işçiliğine karşı Meclis Araştırması açılması için önerge verdi.

HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, çocuk işçiliğinin tüm boyutlarıyla araştırılması ve gerekli tedbirlerin alınması için Meclis Araştırması açılmasını istedi.

Taşdemir, Meclis Başkanlığı’na verdiği araştırma önergesinin gerekçesinde, çocuk işçiliğinin gün geçtikçe arttığını, bunun en büyük sebebinin de yoksulluk olduğunu belirtti.

Taşdemir, “Çocuklarda yoksulluk; çocukların zihinsel ve bedensel gelişme açısından ihtiyaçlarını karşılayamamalarının yanı sıra erken yaşlarda zorunlu olarak çalışma hayatına katılarak işçi olmalarına neden olmaktadır” dedi.

Raporlara göre, Türkiye’de 2012 yılında 601 bin olan çocuk işçi sayısının 2016’da 709 bine ulaştığına dikkat çeken Taşdemir, Aralık 2016 verilerine göre çırak işçi sayısının ise 1 milyon 170 bin olduğunu hatırlattı. Taşdemir, “Çırak ya da çocuk işçi ayrımı yapmadan genel olarak ülkemizde çalışan çocuk sayısının yaklaşık 2 milyona yaklaştığı görülmektedir. Bu durum çocuk emeği sömürüsünün geldiği noktayı açık bir şekilde ortaya koymaktadır” dedi.

İş cinayetine kurban giden çocuk işçileri de hatırlatan Taşdemir, devletin başlıca görevlerinden birisinin çocukları korumak olduğunu ifade etti. Taşdemir, çocuk haklarını korumak ve çocuk işçiliğine son vermek için Meclis’in gerekli önlemleri alması gerektiğini kaydetti. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir