İddianame hazırlandı; Yüksekdağ davası 4 Temmuz’da

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ’ın tutuklu olduğu soruşturmayla ilgili iddianame hazırlandı. Davanın ilk duruşması 4 Temmuz’da.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında tutuklu bulunduğu soruşturma kapsamında dava açıldı.

HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile 9 milletvekili, 4 Kasım gecesi eşzamanlı olarak evlerine yapılan baskınlarda gözaltına alınmış, Yüksekdağ ve Demirtaş’la birlikte 9 milletvekili tutuklanmıştı.

6 aydır tutuklu bulunan Yüksekdağ hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iddianame hazırlandı.

İddianamede Yüksekdağ’a, “Örgüt kurma veya yönetme”, “Örgüt propagandası yapma”, “Suç işlemeye alenen tahrik”, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” gibi suçlamalar yöneltildi.

İddianamede Yüksekdağ hakkında dokunulmazlığının kaldırılması talebiyle 8 adet fezleke hazırlandığı belirtilerek, fezlekelerde anlatılan eylemlerin 3 ana başlıkta toplandığı kaydedildi. Bu 3 başlık, “DTK yöneticisi olmak”, “PKK’nin eylemlerini meşru gösterecek şekilde beyanda bulunmak”, 6-8 Ekim Kobane eylemlerine ilişkin HDP MYK’sında ve sonrasında yapılan açıklamalar” olarak sıralandı.

İddianamede söz konusu suçlamalara dair hiçbir delil yer almazken, ilk duruşmanın 4 Temmuz’da görüleceği öğrenildi. (ETHA)
One thought on “İddianame hazırlandı; Yüksekdağ davası 4 Temmuz’da

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir