‘İşimize dönene kadar mücadele edeceğiz’

OHAL Kararnameleri ile ihraç edilen kamu emekçileri haftalardır direniyor. Direnişçi emekçiler, zafere ulaşana kadar mücadele edeceklerini vurguladı.

OHAL Kararnameleri ile bir gecede ihraç edilen kamu emekçileri haftalardır direnişlerini sürdürüyor. Fakat hala ne ile suçlandıklarını bilmiyorlar ve devlet cephesinden emekçilerin direnişi için atılmış bir adım yok. KESK üyeleri, direnişlerini ETHA’ya anlattı.

Haftalardır Kadıköy Boğa’da “işimizi geri istiyoruz” diye direnen eğitim emekçisi Sema Uçar, direnişlerinin 12. haftası olduğunu anımsattı. Direnişe başlarken de hemen sonuç alamayacaklarını bildiklerini ifade eden Uçar, OHAL sürecinde hukuki başvurularının reddedildiğini, AİHM’in de iç hukuk yolları tüketilmediği için başvuruları kabul etmediğini kaydetti.

KOMİSYON EMEKÇİLERİ OYALIYOR

OHAL hukuksuzluklarını incelemek için bir komisyon kurulması kararı alındığını hatırlatan Sema Uçar, komisyonu “devletin oyalama taktiği” olarak değerlendirdi. Uçar, “Bu komisyon işlevlik kazansa bile 130 binin üzerinde ihraç var, değerlendirmeler çok uzun sürecektir” dedi.

‘DİRENİŞ AYAKTA KALMAMIZI SAĞLIYOR’

İhraç edildikten sonra hem ekonomik hem de psikolojik sorunlar yaşadıklarını aktaran Uçar, “İhraç edildikten sonra maaşımız hemen kesildi ve ekonomik sıkıntı burada başladı. Özellikle evli ve çocuğu olan arkadaşlarımızı bu sıkıntılar daha ciddi bir biçimde etkiliyor. Sosyal haklarımız tamamen elimizden alındı, sadece 100 günlük bir sağlık güvencemiz var” diye konuştu.

Eylül’den beri ihraç edilen 30 kamu emekçisinin intihar ettiğine dikkat çeken Uçar, direnişin kendilerini ayakta tuttuğunun altını çizdi. Uçar, “Hala bir okulun önünde geçerken içim cız ediyor, okul formalı bir çocuğu görünce gözlerim doluyor” ifadeleri kullandı.

İHRAÇLAR KADINLARI DAHA ÇOK ETKİLİYOR

İhraçların kadınları daha çok etkilediğine işaret eden Uçar, kirasını ödeyemediği için ailesinin yanına dönmek zorunda kalan birçok kadın emekçinin olduğunu aktardı. Bunun kadınlar üzerine basınç yarattığını da ifade eden Uçar, şöyle devam etti: “Evde bir erkek figürü var ve bu figürler baskı oluşturuyor. Onun dışında evli olup da eşinin ailesi ile birlikte yaşayan kadın arkadaşlardan da toplumsal olarak onlara biçilen rolleri yerine getirmeleri bekleniyor.”

KAZANANA KADAR ALANLARI TERK ETMEYECEĞİZ

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda çalışırken ihraç edilen Aziz Özkan ise haftalardır seslerini duyurmak, suçsuz olduklarını anlatmak için meydanlarda olduklarına vurgu yaptı, direnişlerinin mutlaka bir gün karşılık bulacağını söyledi. Sonuç alıncaya kadar direnişi sürdüreceklerinin altını çizen Özkan, “Başarıya ulaşana kadar buradayız, sonuç olarak biz kazanacağız” dedi.

İhraçlar başladığından bu yana kendisini buna hazırladığını aktaran Özkan, “Biz toplumun ilericileri, sosyalistleri, demokratları, yurtseverleri, aydınlık yüzleri olarak 15 Temmuz’dan sonra işin bize döneceğini biliyorduk. Burada amaç iş güvencesini tasfiye etmek, KESK’i tasfiye etmek. KESK’in içerisinde korku kültürü yaratmak istediler. Bunu da bu tür baskılarla, işten atmalarla yapabileceklerini sandılar. Esnek çalışma modellerini, mobbingleri daha çok hayata geçirebilmeleri için bizi ihraç ettiler” diye konuştu.

‘MÜCADELEMİZ TÜRKİYE’NİN DEMOKRATİKLEŞME MÜCADELESİ’

İhraç edildikten sonra kendisinin de ekonomik olarak sıkıntılar yaşadığını dile getiren Özkan, belirli bir sosya-ekonomik kültürleri olduğunu ve şimdi hiçbir gelirleri olmadığını söyledi. Özkan, şunları kaydetti: “Burada dayanışmayla, dayanışmanın ördüğü ekonomi ile hayatımızı devam ettirmeye çalışıyoruz. Bu dayanışma ruhunu birlikte büyütebilirsek, amacımıza ulaşabileceğimizi düşünüyorum.”

Direnişlerini ne olursa olsun sürdüreceklerine vurgu yapan Özkan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yarın bizi işe alsalar dahi mücadelemiz devam edecektir. Bizler, sorunu Türkiye’nin demokratikleşme mücadelesi çerçevesinde ele alıyoruz. İç savaşın eşiğine gelmiş, can güvenliğimizin olmadığı bir ülkede işimizi geri almışız çok anlam ifade etmiyor, bu ülkeyi demokratikleştirmek gerekiyor.” (Havva CUŞTAN – ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir