Türkiye’nin hemen hemen bütün illerinde 1 Mayıs Birlik Dayanışma ve Mücadele Günü, kabalık kitleler tarafından coşkuyla kutlandı. Eylemlere öncülük eden Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’nun (KESK) Eşbaşkanı Şaziye Köse, 1 Mayıs’ın verdiği sonuçları değerlendirdi.

Köse, “Takvime göre 16 Nisan geride kaldı; ama görünüş her zaman aldatıcıdır. Bunu 1 Mayıs kutlamaları kanıtlamış oldu” dedi.

‘KİTLELERİN ALANA AKTIĞI EN YAYGIN 1 MAYIS OLDU’

Referandumda fiili olarak “Hayır”ın kazandığını belirten Köse, bunun da etkisiyle uzun zamandan bu yana en kabalık 1 Mayıs kutlamalarını gerçekleştirdiklerini söyledi. Son yıllarda işçi ve emekçilerin hak kayıplarının en üst seviyeye çıktığını belirten Köse, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sermaye ile bir ittifak yapmış olmalı ki, sermayeye önünde hiçbir engel bırakmayacağı tam bir karlık bir süreci ve böyle bir rejim teklif ediyor. Burada bir uzlaşı olması da mümkün. Çünkü sermayenin kendi kartopu gibi büyüteceği bir süreç var önünde. Fakat burada işçi ve emekçilerin büyük kaybı var. Çalışma koşullarının ağırlaştırılması söz konusu önümüzdeki süreçte. Bu 1 Mayıs, bu taleplerle beziliydi. Bütün alanlara baktığımızda işçilerin emekçilerin kendi talepleri ile alanları doldurduğu bir 1 Mayıs yaşadık. Ve tabii ki bu 1 Mayıs’a ‘Hayır’ damga vurdu” diye konuştu.

‘1 MAYISTA SOKAĞA ÇIKIP TALEPLER HAYKIRILDI’

Bu yılki kutlamaların en küçük il ve ilçelerde, yerellerde dahi düzenlendiğini belirten Köse, “Aslında sayının önemi yok. İnsanların yeniden sokağa çıkışının, kendi talepleri etrafında sokaklarda bu talepleri haykırmasının önemi var. Uzunca bir süredir daha merkezi yerlerde kutlanıyordu. Ancak Türkiye’nin her tarafında yaygınlık kazandı. Ve biz ‘Hayır’larımız ile her yerdeyiz demiş olduk” diye ekledi.

‘YENİ POLİTİKALAR ÜRETMELİYİZ’

Köse, işsizlik ve istihdam sorunu, çalışma saatlerinin arttırılması ve kıdem tazminatına yönelik saldırılara dikkat çekerek, önümüzdeki yıllarda 1 Mayıs’ın bir anmadan çok hak mücadelesi günü olarak görülmesi gerektiğine işaret etti. İşçi ve emekçileri büyük görevler beklediğini belirten Köse, “150 yıl önceki 1 Mayıs’ta işçiler 8 saatlik iş günü için mücadele etmiş olabilir; ama aynı zamanda demokrasi için genel oy hakkı için de bir mücadele yürüttüler. Artık günümüzün koşullarına göre yeni sendikal politikalar üretmek zorundayız. İşçi ve emekçilerin taleplerini alanlara doldurup, mücadele edeceğiz” dedi. (DİHABER)